Matcher idag

 

MÅNDAG 15 APRIL

 

Allsvenskan

BK HäckenIF Brommapojkarna
BK Häcken - IF Brommapojkarna 4-3
19:00 - Bravida Arena
IFK VärnamoMalmö FF
IFK Värnamo - Malmö FF 0-4
19:00 - Borås Arena
HammarbyIF Elfsborg
Hammarby IF - IF Elfsborg 3-0
19:10 - Tele2 Arena
 

Superettan

Gefle IF FFDegerfors IF
Gefle IF FF - Degerfors IF 2-2
19:00 - Gavlevallen
Örgryte IS FotbollIK Brage
Örgryte IS - IK Brage 1-2
19:00 - Gamla Ullevi
 

Matcher i morgon

 

TISDAG 16 APRIL

 

Superettan

Östers IFÖrebro
Östers IF - Örebro SK
19:00 - Visma Arena, Växjö
 

Matcher igår

 

SÖNDAG 14 APRIL

 

Allsvenskan

IFK Norrköping FKGAIS
IFK Norrköping FK - GAIS 1-0
14:00 - Platinumcars Arena
Kalmar FFIFK Göteborg
Kalmar FF - IFK Göteborg 0-1
14:00 - Guldfågeln Arena, Kalmar
DjurgårdenIK Sirius FK
Djurgårdens IF - IK Sirius FK 2-0
16:30 - Tele2 Arena
 

Superettan

Trelleborgs FFSandvikens IF
Trelleborgs FF - Sandvikens IF 1-0
13:00 - Vångavallen
Helsingborgs IFUtsikten
Helsingborgs IF - Utsiktens BK 1-1
15:00 - Olympia
 

Div 3 Mellersta Norrland

Kramfors-AlliansenObbola IK
Kramfors-Alliansen - Obbola IK 2-0
14:00 - Kramfors IP
Dvärsätts BKBergs IK
Dvärsätts BK - Bergs IK
16:00 - Jämtkraft Arena
 

P17 Allsvenskan Norra

Skogås-Trångsunds FFGIF Sundsvall
Skogås-Trångsunds FF - GIF Sundsvall 1-2
14:00 - Nytorps Mosse IP
 

P16 Allsvenskan Norra

Gimonäs Umeå IFGIF Sundsvall
Gimonäs Umeå IF - GIF Sundsvall 2-5
16:30 - Umeå Energi Arena SOL
 

OBOS Damallsvenskan

AIKKristianstads DFF
AIK - Kristianstads DFF 1-3
13:00 - Skytteholms IP
Piteå IF DFFVäxjö
Piteå IF DFF - Växjö DFF 3-2
13:00 - LF Arena
FC RosengårdVittsjö GIK
FC Rosengård - Vittsjö GIK 5-0
15:00 - Malmö IP
 

Elitettan, damer

Sunnanå SKAlingsås IF FF
Sunnanå SK - Alingsås IF FF 0-4
12:00 - Electrolux Home Arena
Mallbackens IF SunneIK Uppsala Fotboll
Mallbackens IF - IK Uppsala Fotboll 1-2
15:00 - Fryxellska skolan
 

Div 1 Norra, damer

Bergnäsets AIKGefle IF FF
Bergnäsets AIK - Gefle IF FF 0-7
12:00 - Nyabvallen
IFK ÖstersundKarlbergs BK
IFK Östersund - Karlbergs BK 0-1
13:00 - Jämtkraft Arena
Själevads IKHeffnersklubbans BK
Själevads IK - Heffnersklubbans BK 0-4
14:00 - Skyttis IP
0-1 Lyan Al-Rikabi (14)
0-2 Ida Markström (20)
0-3 Olivia Strand (63)
0-4 Joanna Wallgren (66)
Luleå Fotboll DFFBele Barkarby FF
Luleå Fotboll DFF - Bele Barkarby FF 3-2
15:00 - Nyabvallen
 

Lokala träningsmatcher, herrar

Östavalls IF östavalls ifAlnö IF Herr Utv
Östavalls IF - - Alnö IF Utveckling 4-5
12:00 - Ånge IP
0-1 Melvin Ogebrand (21)
0-2 Melvin Ogebrand (34)
0-3 Melvin Ogebrand (36)
0-4 Jesper Andersson (43)
1-4 Johan Tovar Polanco (44)
2-4 Alexander Sjödin (52)
2-5 Jesper Andersson (55)
3-5 Jonas Sjöberg (70)
4-5 Martin Edlund (88, straff)
Kovlands IF HerrSund IF
Kovlands IF - Sund IF 5-0
12:30 - Westhagen
1-0 Niclas Persson (41)
2-0 Nils Sahlin (52, straff)
3-0 Christoffer Brännström (60)
4-0 Ville Bondén (78)
5-0 Max Henriksson (87)
Straffmiss Sund: Eric Bergkvist (58, utanför)
Utvisningar Sund: Temesgen Haile Teklemichael (50) och Emil Jabari (65).
 
BIK FotbollIFK Timrå Herr
BIK Fotboll - IFK Timrå 3-4
16:00 - Bondsjöhöjdens IP
0-1 Johan Kolbäck (14)
0-2 Johan Kolbäck (50)
1-2 Mohamad Zamil Saleban Deria (55, straff)
2-2 Calle Thunberg (62)
3-2 Mohamad Zamil Saleban Deria (74)
3-3 Johan Kolbäck (79)
3-4 Elias Granlöf (85)
 
Ljunga IF 1 emblemStöde IF emblem
Ljunga IF - Stöde IF 1-9 (0-6)
1830 - Ånge IP
Mål Ljunga: Aron Abalosa
Mål Stöde: Andrew Söderberg (6)t, Oskar Engström (2) och Aron Norbäck.
 

Lokala träningsmatcher, damer

Kramfors AlliansenKovlands IF
Kramfors Alliansen - Kovlands IF 0-0
10:30 - Kramfors IP
Sund IFSöröje
Sund IF - Söröje BF 2-0
11:00 - Kubikenborgs IP, konstgräs
1-0 Bimbim Tuominen (37)
2-0 Cristine Tjernström (41)
Sundsvalls FF DamDelsbo IF Dam
Sundsvalls FF - Delsbo IF 5-0
13:15 - Baldershovs IP, Konstgräs
1-0 Elin Øye (10)
2-0 Tilde Norlén (47)
3-0 Kerstin Blomberg (64)
4-0 Nenneh Näslund Sandström (76)
5-0 Irma Hübenette (80)
Härnösands SKIFK Timrå Dam
Härnösands SK - IFK Timrå 1-3
13:30 - Högslättens IP
0-1 Paula Gonzalez Gomez (11)
1-1 Klara Åström (15)
1-2 Paula Gonzalez Gomez (52)
1-3 Ebba Matiasson (88)
Matfors IFIFK Timrå Dam
Matfors IF - IFK Timrå Utveckling ?-?
16:30 - Westhagen
Söråkers FFRamviks IF , Division 3 Dam Ångermanland 2023
Söråkers FF - Ramviks IF 7-0
19:00 - Söråkers IP
Mål Söråker: Alva Byström (4), Tilda Lundqvist, Nora Staaf och Louise Eriksson.