Alexander Larsson lämnar GIF Sundsvall - flyttar norrut till Umeå: "Fin klubb"

8 mar 2024 Superettan

Det har legat i röret ett tag men nu är det klart. Den Selångerfostrade anfallstalangen Alexander Larsson lämnar GIF Sundsvall för spel i Ettan med Umeå FC.
- Valet föll på UFC eftersom att det är en väldigt fin klubb som spelar en riktigt fin fotboll som jag tror kommer passa mig perfekt, jag har en stor tro på laget, säger 20-åringen som skrivit på ett tvåårskontrakt till klubbens hemsida.

Han kom som 14-åring från Selånger SK och har därefter spottat in mål för GIF Sundsvall på pojk- och juniornivå men inte riktigt slagit igenom i A-laget där det blivit 25 matcher i Alllsvenskan och Superettan, mestadels som inhoppare. Han har även representerat Sverige i ungdomslandslagen.

Men nu tar 20-årige anfallaren Alexander Larsson ny sats och väljer spel i Umeå FC i Ettan Norra.
- Valet föll på UFC eftersom att det är en väldigt fin klubb som spelar en riktigt fin fotboll som jag tror kommer passa mig perfekt, jag har en stor tro på laget, säger den Selåjngerfostrade målspottaren till UFC:s hemsida.

Om sina styrkor säger han:
- Jag skulle beskriva mig som forward med bra avslut och bra fysik. Jag kan dessutom spela som offensiv mittfältare (10:a). Jag är duktig på att få med mig bollen ur svåra situationer och komma till avslut. Och framförallt så älskar jag att göra mål.

Alexander Larsson vill tacka GIF Sundsvalls fans för sin tid i klubben.
- Jag är tacksam för tiden hos Giffarna och alla i och runt klubben som har stöttat mig. Vill också rikta ett stort tack till supportrarna som alltid har visat stöd i alla situationer. Önskar er alla ett stort lycka till, säger Alex på klubbens hemsida.

Så här säger GIF Sundsvalls sportchef Joel Cedergren om Alexander Larsson:
- Alexander är en forward och egen produkt som var tidigt uppe i A-laget. I den konkurrens vi nu har i laget så tror både vi och Alexander att han behöver en ny miljö och roll för att kunna fortsätta att bli en ännu duktigare spelare. Han har skrivit ett 2-årigt avtal med Umeå FC och vi önskar såklart Alex lycka till och vi kommer noga att följa dig uppe i Umeå.”

Omgång 12: Marcelo Palomino räddade poäng till GIF Sundsvall med sitt kvitteringsmål mot Örgryte - ligger dock fortfarande jumbo - plus resultat & fakta från övriga matcher

17 jun 2024 Superettan

GIF Sundsvall ligger sist (!) i Superettan trots 1-1 borta mot Örgryte under fredagskvällen i en match där man, som vanligt, hamnade i underläge först...

Läs mer

Omgång 11: Det blev ingen Ion Doros-effekt - GIF Sundsvall föll mot Helsingborg och ligger nu sist i Superettan

2 jun 2024 Superettan

Det blev ingen Ion Doros-effekt även om Yacqub Finey gav GIF Sundsvall en tidig ledning men gästande Helsingborg vände efter två skott i krysset och a...

Läs mer

GIF Sundsvall tappar sin huvudtränare - Douglas Jacobsen går till Hammarby?

1 jun 2024 Superettan

GIF Sundsvalls huvudtränare Douglas Jakobsen lämnar sitt uppdrag.Enligt Sportbladets uppgifter är 28-åringen nu istället klar för Hammarby, där han ko...

Läs mer

Omgång 10 (26-28 maj): GIF Sundsvall kvitterade i 93:e minuten i Trelleborg - lyckades förlora likt förbenat

27 maj 2024 Superettan

88 minuter och 0-2. Då gör Giffarnas inhoppare Yacqub Finey två mål och ser ut att rädda poäng till NorrLandslaget. Då återtar, i den 94:e minuten, Tr...

Läs mer

Omgång 9 (22-23 maj); Jonas Olsson poängräddare för GIF Sundsvall mot Sandvikens IF

22 maj 2024 Superettan

Jonas Olsson höll nollan för GIF Sundsvall hemma mot Sandvikens IF under onsdagskvällen tack vare säkert spel och vassa reflexer och det var först i s...

Läs mer

Omgång 8 (17-19 maj): 360 minuter plus stopptid utan GIF-mål på bortaplan - ikväll 0-1 mot Gefle

17 maj 2024 Superettan

GIF Sundsvall har glidit neråt i tabellen efter noll tagna bortapoäng och hemmaförlust senast mot Landskrona BoIS och ligger på negativ kvalplats. Ikv...

Läs mer