Bästa placeringen i klubbens 101-åriga historia när Lucksta kom fyra i trean: "Gjorde flest mål i serien"

Lucksta var nykomlingar i trean i år efter ett år i Medelpadsallsvenskan och svarade för en kanonsäsong och belade sin högsta placering i klubbens 101-åriga historia med sin fjärdeplats.
Lokalfotbollen ställde några frågor om den gångna säsongen till tränaren Paul Thompson.

Är du nöjd med er säsong?
– Ja och nej. Ja, därför att vi som nykomlingar både hade fokus på att hänga kvar och bli ett stabilt lag och det lyckades vi med. Vi förbättrade vårt spel på planen och spelade en fantastisk fotboll i majoriteten av våra matcher. Vi belade också klubbens bästa placering i sin 101-åriga historia och gjorde flest antal mål i serien. Något som jag och Jimmie (Nordberg) är mycket stolta över. Nej, för att vi lyckades få grabbarna i laget att köpa vår spelfilosofi och hängde med i toppen av serien i stort sett hela säsongen men tråkigt nog lyckades vi inte pressa oss hela vägen att ta hem serien.

Vad har varit det bästa med årets säsong?
– Givetvis Luckstas bästa placering någonsin. Nästan lika kul var första derbyt mot Matfors där vi åter fick ta in publik och inför den vinna med 4-0.

...och sämsta?
– De två matcherna mot Järpen efter sommaruppehållet och det var en chock att släppa in nio mål i de två matcherna. Vi saknade väldigt många spelare i de matcherna vilket fick varningsklockorna att ringa hos mig men inte att det skulle gå så illa...

Någon spelare som har överraskat på dig i år?
– Det är några spelare som överraskat på mig, inte minst Bassim Nassir som imponerat med många mål och framspelningar samt visat upp en imponerande attityd både på träningar och matcher. Han kommer att utvecklas i rätt riktning även i fortsättningen är jag säker på. Jag visste att "Jocke" Lehman var en duktig spelare sedan hans tid i Svartvik men att han skulle vara så enomt bra trodde jag inte. När han blev varm i kläderna hos oss visade han vilken fantastisk spelare han är att se i aktion.

Kommer du att fortsätta i Lucksta även nästa år?
– Jag tänker ta en rejäl tankeställare. Jag har lekt med tanken om att ta en time-out efter den här långa säsongen och få mer tid över till familjen och eventuellt resa "hem" till Irland ett längre tag då det var två år sedan jag var där senast. Samtidigt vet jag att jag kommer att sakna fotbollen och grabbarna så det blir ett tufft beslut oavsett vilket det bli.

Nåt nytt när det gäller spelartruppen, nya eller tappade?
– Då säsongen just avslutas är svaret nej. De enda spelarna som jag vet inte kommer att vara med nästa år är spelande tränaren Jimmie Nordberg, lagkaptenen Oliver Widahl och vänsterbacken Stefan Grönlund. Vi har haft några intresserade spelare som tränat med oss på slutet och några av dem är intresserade av att komma och köra vidare med oss och prova på ytterligare. Med all säkerhet vet vi mer efter julhelgerna vad som händer.

Vad säger du om Lokalfotbollens bevakning av er division 1-serie i år?
– Fantastiskt arbete som vanligt och du verkar inte ha några tendenser att trappa ner. Fortsätt med det fina arbetet då det ger de lokala klubbarna en rejäl "buzz".

Nåt övrigt som kan vara värt att nämna som jag inte frågat om?
– Kan vara en idé att intervjua Jimmie Nordberg efter sina 37 år i klubben. Även Oliver Widahl kan vara värd att intervjua efter alla hans år inom fotbollen.

Tack för tipsen, Paul. Och hoppas att du tar "rätt" beslut om din egen framtid. Tack för de här åren så länge.

Luckstas cupsaga över – IFK Östersund vände i andra halvlek

Bassim Nassir gav Lucksta ledningen i cupmatchen mot IFK Östersund.Men i den andra halvleken kontrade division 2-laget in tre bollar och är vidare til...

Läs mer

Alnö föll uppe i Björna: "Domaren från en annan planet"

Det blev en 1-4-förlust för Alnö i vårepillogen uppe i Björna.– De slog inte en enda bredsida på 90 mimuter och domaren var nog från en annan planet, ...

Läs mer

Lucksta föll för andra gången på mindre än en vecka mot Kramfors-Alliansen

Det blev ingen snabb revansch för Lucksta mot Kramfors-Alliansen.Ådalingarna vann även mötet på hemmaplan sedan Patric Kallin nickat in det vinnande m...

Läs mer

Sebastian Koivisto Perssons fullträff bröt Matfors månadslånga vinsttorka

Brukets Blå tog hem en seger i den sista vårmatchen tack vare notoriske målskytten Sebastian Koivisto Perssons fullträff i den 13:e minuten, ett mål s...

Läs mer

Uddamålsförlust för Lucksta mot Kramfors-Alliansen: "De förtjänar de tre poängen"

Lucksta-Kramfors stod länge mållös på Sörforsvallen innan målandet tog sin början hela tiden med gästerna i förarsätet som också till slut kunde ta he...

Läs mer

Vingklippt Lucksta kämpade till sig poäng uppe i Järpen: "Hjärtat för laget gav poäng idag"

Ett rejält vingklippt Lucksta åkte upp med tolv spelare till Jöärpen och lyckades kämpa till sig en pinne via 0-0.– Idag var det killarnas hjärta för ...

Läs mer