Bästa placeringen i klubbens 101-åriga historia när Lucksta kom fyra i trean: "Gjorde flest mål i serien"

Lucksta var nykomlingar i trean i år efter ett år i Medelpadsallsvenskan och svarade för en kanonsäsong och belade sin högsta placering i klubbens 101-åriga historia med sin fjärdeplats.
Lokalfotbollen ställde några frågor om den gångna säsongen till tränaren Paul Thompson.

Är du nöjd med er säsong?
– Ja och nej. Ja, därför att vi som nykomlingar både hade fokus på att hänga kvar och bli ett stabilt lag och det lyckades vi med. Vi förbättrade vårt spel på planen och spelade en fantastisk fotboll i majoriteten av våra matcher. Vi belade också klubbens bästa placering i sin 101-åriga historia och gjorde flest antal mål i serien. Något som jag och Jimmie (Nordberg) är mycket stolta över. Nej, för att vi lyckades få grabbarna i laget att köpa vår spelfilosofi och hängde med i toppen av serien i stort sett hela säsongen men tråkigt nog lyckades vi inte pressa oss hela vägen att ta hem serien.

Vad har varit det bästa med årets säsong?
– Givetvis Luckstas bästa placering någonsin. Nästan lika kul var första derbyt mot Matfors där vi åter fick ta in publik och inför den vinna med 4-0.

...och sämsta?
– De två matcherna mot Järpen efter sommaruppehållet och det var en chock att släppa in nio mål i de två matcherna. Vi saknade väldigt många spelare i de matcherna vilket fick varningsklockorna att ringa hos mig men inte att det skulle gå så illa...

Någon spelare som har överraskat på dig i år?
– Det är några spelare som överraskat på mig, inte minst Bassim Nassir som imponerat med många mål och framspelningar samt visat upp en imponerande attityd både på träningar och matcher. Han kommer att utvecklas i rätt riktning även i fortsättningen är jag säker på. Jag visste att "Jocke" Lehman var en duktig spelare sedan hans tid i Svartvik men att han skulle vara så enomt bra trodde jag inte. När han blev varm i kläderna hos oss visade han vilken fantastisk spelare han är att se i aktion.

Kommer du att fortsätta i Lucksta även nästa år?
– Jag tänker ta en rejäl tankeställare. Jag har lekt med tanken om att ta en time-out efter den här långa säsongen och få mer tid över till familjen och eventuellt resa "hem" till Irland ett längre tag då det var två år sedan jag var där senast. Samtidigt vet jag att jag kommer att sakna fotbollen och grabbarna så det blir ett tufft beslut oavsett vilket det bli.

Nåt nytt när det gäller spelartruppen, nya eller tappade?
– Då säsongen just avslutas är svaret nej. De enda spelarna som jag vet inte kommer att vara med nästa år är spelande tränaren Jimmie Nordberg, lagkaptenen Oliver Widahl och vänsterbacken Stefan Grönlund. Vi har haft några intresserade spelare som tränat med oss på slutet och några av dem är intresserade av att komma och köra vidare med oss och prova på ytterligare. Med all säkerhet vet vi mer efter julhelgerna vad som händer.

Vad säger du om Lokalfotbollens bevakning av er division 1-serie i år?
– Fantastiskt arbete som vanligt och du verkar inte ha några tendenser att trappa ner. Fortsätt med det fina arbetet då det ger de lokala klubbarna en rejäl "buzz".

Nåt övrigt som kan vara värt att nämna som jag inte frågat om?
– Kan vara en idé att intervjua Jimmie Nordberg efter sina 37 år i klubben. Även Oliver Widahl kan vara värd att intervjua efter alla hans år inom fotbollen.

Tack för tipsen, Paul. Och hoppas att du tar "rätt" beslut om din egen framtid. Tack för de här åren så länge.

Inget spel i trean för Sund - tackar ja till den vakanta division 2-platsen efter Stöde: "Inspirerande och en stor utmaning"

Det blir inget spel i division 3 Mellersta Norrland för Sund i år.Ikväll tackade man nämligen ja till att ersätta Stöde i Norrlandstvåan.– Inspirerand...

Läs mer

Ännu oklart om Sund tackar ja till spel i tvåan – Sveg villiga att ta över den lediga platsen i div. 3 Mellersta Norrland

Sund skulle ha bestämt sig i helgen men får lite extra tidsfrist.Klart är att om Sund tackar ja till spel i tvåan kommer Malandslaget att ersättas av ...

Läs mer

Alnö har klart med första nyförvärvet – en Vilde: "Ser inga hinder"

Alnö har landat årets första nyförvärv inför division 3-comebacken.Det är 19-årige högerbacken Vilde Ståhl som återvänder från college i USA.– Vilde f...

Läs mer

David Nordberg går in på sitt fjärde år som Östavallstränare: "Puzzelbitarna på plats"

Glädjande nyheter för alla med Östavallshjärta.David Nordberg förlänger med västralaget och går in på sitt fjärde år som ÖIF-tränare. Kontraktet är sk...

Läs mer

Vad händer hos division 3-nykomlingarna Alnö IF?

Det har varit ganska tyst om Alnö efter det att man säkrade seriesegern i Medelpadsallsvenskan och kvalificerade sig för spel i trean.Vad händer i klu...

Läs mer

Klart! Östavall och Ånge inleder samarbete: "Baserat på sportsliga grunder"

I går kväll klubbades det historiska samarbetet mellan kombatanterna Östavalls IF och Ånge IF igenom.– Det här samarbetet är helt baserat på sportslig...

Läs mer