Fotbollsdöden slår till igen i Medelpad – Stöde IF drar sig ur division 2 Norrland: "Vi har inte ens spelare till sjumanna"

20 jan 2022 Div. 2 Norrland

Det har hängt i luften men nu är det definitivt.
Stöde IF drar sig ur spel i division 2 Norrland.
Och anledningen är den vanliga – ledar- och spelarbrist.
– I dagsläget får vi inte ihop ett sjumannalag ens, säger Mats "Pinnen" Edlund, som påpekar att det inte har med ekonomin att göra.

Att driva fotbollsverksamhet på division 2-nivå i Medelpad verkar vara ett "missing impossible". Senaste åren har i (o)tur och ordning Ånge IF, Selånger SK och IFK Timrå "havererat". Och nu är det dags för Stöde IF att ta sin Mats ur skolan.

– Ja, tyvärr tvingas vi välja att hoppa av seriespelet, men INTE av rent ekonomiska skäl som ligger bakom utan spelar och ledarbrist framförallt, bland annat hade vi svårt att rekrytera en ny tränare sedan Dacian Dacin tackat nej till en fortsättning. Det och att förra säsongens utdragna spelande slet på både spelare och ledare vilket gjorde att några aktiva valde att tacka för sig. Lägg där till att både nya division 2-laget Älgarna-Härnösand och Hudiksvalls FF, som ramlade ur Ettan, är och rycker i en hel del av våra spelare. Förmodligen har de en högre budget vad det verkar, säger Mats "Pinnen" Edlund lite sarkastiskt.

"Pinnen" fortsätter:

– Vi hade en budget klar inför kommande säsong men att börja om att värva in minst tio nya spelare igen kräver mycket energi av alltför få människor. Vi är en liten grupp som dragit detta runt i några år nu och det är tungt att börja om med att bygga lag igen.

Ni kommer inte att begära er ner i sexan och börja om?
– Nja, i dagsläget får vi inte ihop ett sjumannalag ens och blir det en omstart kommer knappast jag och Micke Backlund (lagledare m.m.) att vara med på den resan. Nu blir det istället många timmar över i veckan att fylla med annat vilket blir spännande. Men som sagt, vi är otroligt stolta att vi klarat av detta med de små resurser vi haft att jobba med under de här senaste åren.

På klubbens hemsida vill "Pinnen" tacka alla som varit med på resan från division 5 upp till övre halvan av tvåan.

– Vi vill tacka er som trots allt har stöttat oss på denna fantastiska resa, sponsorerna som varit makalösa, utan er fungerar inget, TACK. Alla fantastiska lottköpare vid lotterierna, publik och de som hjälpt till vid matcher och andra uppdrag.

Kan vara värt att nämna att detta inte påverkar Stödes damer i div. 2 Mellersta Norrland.

Läs även:
• Ordförande tar ton

Sund lyckades inte följa upp segern i Kiruna – föll hemma mot Gottne

14 maj 2022 Div. 2 Norrland

Sund hade stora problem med gästande Gottnes längre bollar och föll med 1-4 i klykderbyt. Miika Petteri Lindroos sköt in en reducering till 1-2 strax ...

Läs mer

Inför Sund-Gottne: "De vann med 8-0 i sin senaste match"

14 maj 2022 Div. 2 Norrland

Förra helgen tog Sund en krigarseger över ett dittills obesegrat Kiruna uppe på Lombia IP.Idag står det ett klykderby på menyn då Gottne gästar Sund.N...

Läs mer

Sund stal tre poäng i slutminuten uppe i Kiruna – med en man utvisad

7 maj 2022 Div. 2 Norrland

Sund vann nykomlingsmötet mot Kiruna FF på Lombia IP där man större delen av matchen idkat försvarsspel, speciellt efter Ben Slades utvisning.Men i sl...

Läs mer

Jesper Norbergs kvitteringsmål räckte inte till Sundpoäng då Ytterhogdal avgjorde på slutet

28 apr 2022 Div. 2 Norrland

Sund åkte dit på NP3 Arena i den viktiga matchen mot Ytterhogdal där Härjedalingarna avgjorde men sitt 2-1-mål i den 83:e minuten.Jesper Norbergs utjä...

Läs mer

Sund ännu obesegrade hemma efter kvällens möte med Ytterhogdal?

28 apr 2022 Div. 2 Norrland

Sund är obesegrade hemma efter kryss mot Sandvik och helgens 1-0-vinst över Bergnäset.Idag väntar en ny "hemmakamp" (NP3 Arena) och det mot Ytterhogda...

Läs mer

Sund tog första segern – Bleart Ugzmajli matchhjälte: "Inget skönspel"

23 apr 2022 Div. 2 Norrland

Bleart Ugzmajlis mål efter en halvtimma och Christofer Högboms nolla säkrade Sunds första historiska seger i division 2 när långväga gästerna Bergnäse...

Läs mer