Omgång 1: Äntligen premiär för Medelpadsfemman - Hassel första vinnarna och så gick det i de övriga matcherna
Hassels långe keeper Martin Edblom var lugn och stabil mellan stolparna i 2-0-vinsten i premiären borta mot Söråker. Foto: Pia Skogman, Lokalfotbollen.nu.
Hassel de första vinnarna i årets Medelpadsfemma, Bekväm seger för Stöde trots tidig kalldusch, tre pinnar för Sidsjö-Böle mot Ljunga: "Skön premiärseger i konstig match", det äldre gardet i Essvik gick i bräschen mot Södermalm, vinst för Selånger U efter smakstart mot Matfors 2 och trea för IFK Sundsvall 2 över Svartvik 2
Resultat & referat, omgång 1 (6-9 maj 2026)
Inför: Under onsdagen och lördagen spelas premiärmatcherna i Medelpadsfemmans grundserie. 14 lag deltar sedan Kungsnäs dragit sig ur med sitt andralag och konstellationen Alnö IF 3 / Sund IF också tackat nej till seriespel. Första paret ut är Söråkers FF vs Hassels IF uppe på Lötas konstgräs med avspark 19:00 på onsdag.
Tre pinnar för Sidsjö-Böle mot Ljunga: "Skön premiärseger i konstig match"
Sidsjö-Böle 2 öppnade premiären bäst och tog följdaktlligen ledningen i mitten av den första halvleken genom Leo Peteh. Ljunga slog tillbaka i slutet av halvleken via Fthawi Brhane men nästan direkt på avspark såg Daariuz Moradi till att det åter var hemmaledning. Ljunga var efter paus bara ett stolpskott från en ny utjämning men istället kunde Yasin Jimeali Mohamed stänga matchen med ett tredje Bölemål i den 67;e minuten.
- En skön premiärseger i en väldigt konstig match där vi ändå tar tag i den från start. Det är vi som styr tempot i matchen under hela tiden. Men det blir väldigt mycket start och stopp på grund av alla fasta situationer. Tror att utan att ta i så har vi runt 20 hörnor i matchen, vilket gör att vi flyttar upp mycket folk som får jobba hem när Ljunga slår bort bollen. Tror vi får hem och träna på hörnor efter det. I slutändan så vinner vi matchen med 3–1, men vi skulle ha dödat matchen tidigare, säger Sidsjö-Böle-tränaren Joakim Martinsson.
- Första delen av första halvlek var Sidsjö-Böle mycket bättre än oss, men ju längre halvleken gick kom vi in i matchen. Då gör sidsjö 1-0 efter slarv av oss. Vi tar tag i matchen och tre minuter innan paus får vi till en kvittering. Vi slappnar av efter målet och då gör de 2-1. Hela andra halvlek består av "krig" där vi jagar ett 2-2-mål men istället gör de ett tredje på slutet när vi inte får utdelning. Närmast var vi med ett stolpskott där returen gick direkt ut och tog på smalbenet på en av våra spelare och studsade precis utanför stolpen. Förlusten till trots var det här ett stort fall framåt för oss sett till fjolåret. Oavgjort hade kanske varit mest rättvist, funderar Ljungas tränare Dan Hamberg

2-1 Daariuz Moradi (42)
3-1 Yasin Jimeali Mohamed (87, straff)
Matchfakta
Bekväm premiärseger för Stöde trots tidig kalldusch
- Vi saknade av olika anledningar fyra-fem ordinarie spelare, borta eller på skadelistan, och vi led av kraftig motvind i första halvlek samt ett tidigt rött kort i andra ställde till det ännu mer men Stöde vinner välförtjänt och är just nu ett bättre kollektiv som lag än oss, säger Indals lagledare Peter Lind

1-1 Linus Idh (15)
2-1 Alexander Viklund (21)
3-1 Gabriel Viklund (39)
4-1 Gabriel Viklund (53)
5-1 Rasmus Mattsson (68)
6-1 Jonas Åström (72)
7-1 Gabriel Viklund (73)
Utvisning Indal: Melwin Björkudd (64)
Seger för Selånger U efter smakstart mot Matfors 2
Selångers unga tredjelag fick en perfekt start på serien då Alfred Johansson satte 1-0 redan i den tredje minuten. Därefter blev det stiltje på målskyttet ett längre tag, närmast att näta var Matfors 2 med en frispark som tog i stolpen, innan det bjöds på tre mål på sju minuter med början i den 71:a då Hans Barend Beukes ökade på SSK:s ledning innan Liam Hedberg reducerade för Brukets Bilaga. Närmare hann man inte komma innan Victor Sundberg nätade fram till 3-1 och segern säkrades hemma på konstgräset. Ett riktigt fint fotbollsmål där Hamidou Gaye fick bollen på mittplan, gjorde sin gubbe och drog sedan ena mittbacken innan han centrade till Victor som från straffpunkten placerade in bollen i MIF-målvaktens högra kryss.
- Tycker att vi kommer in i matchen direkt och för spelet i första medan i andra så börjar Matfors komma in i matchen mer och mer men i det stora hela gör vi en stabil insats i 90 minuter. Man såg i killarna att dem har varit riktigt sugna på att spela matcher igen och få starta med en vinst, säger SSK-tränaren Juan Medina.
- Vi släppte in ett mål redan efter tre minuter, vilket gav oss en uppförsbacke. I första halvlek fick vi säsongens första frispark utanför straffområdet. Wilmer Jonsson kör den i stolpen. Ett bättre öde och jag är övertygad om att vi hade blivit bättre. Vi förbättrar insatsen mer och mer under matchen men lyckas inte riktigt få till ett spel som jag vet att spelarna behärskar. Jag vill hylla Alfred Lövgren som gör debut i seniorfotbollen efter ett och halvt års skadefrånvaro.. Värt att nämna i övrigt från matchen är att elbeysningen tändes i mitten av första halvlek och det märktes att den behövdes men det blev en paus i andra halvlek när lamporna släcktes, säger Matforstränaren John Råbom.
Domartrion, med Basel Jalilati som HD, gjorde en bra match.


2-0 Hans Barend Beukes (71)
2-1 Liam Hedberg (76)
3-1 Victor Sundberg (78)
Matchfakta
Premiärvinst för IFK Sundsvall 2 över Svartvik 2


1-1 Filip Wolf (38)
1-2 Abbas Abukar Culusow (60)
1-3 Temesgen Haile Teklemichael (88)
2-3 Ibrahim Sankoh-Yillah (90)
Det äldre gardet i Essvik gick i bräschen i premiären mot Södermalm
Det var två rutinerade manskap som ställdes mot varandra i premiären. Till skillnad mot Södermalm innehåller Essvik några yngre förmågor också men det var en "oldtimer", Marcus Sawert, som i den tionde minuten gav de grönvita ledningen. Oscar Lundqvist utjämnade för hemmalaget i den 38:e minuten och den andra halvleken såg öppen ut. Men då varvade Essvik upp och William Sjödal återgav sitt lag ledningen, fint förarbetad av Rasmus Eriksson, även den här gången tio minuter in i halvleken. Därefter spädde trio Jonathan Åhlin, Kevin Tumfart och Simon Sjöbom på med tre påsar till fram till en fem-etta på Westhagen.
- Lite typiskt en premiärmatch. Vi börjar kontrollerat men med dåligt bolltempo dom ligger ganska lågt och kompakt så vi hade lite svårt att skapa så mycket. Efter ca 25-30 så får dom lite tryck på oss och får in en kvittering. Inför andra halvlek pratar vi ihop oss och gör lite ändringar, sätter lite mer fart samtidigt som de vart trötta, säger Essviks tränare Fredrik Martinsson.
Överbetyg i Essvik till Erik Björk för sitt slit och bollvinnande och Rasmus Eriksson som kom direkt i andra halvlek och gjorde stort avtryck i matchen.

1-1 Oscar Lundqvist (39)
1-2 William Sjödal (55)
1-3 Jonathan Åhlin (58)
1-4 Kevin Tumfart (70)
Hassel de första vinnarna i årets Medelpadsfemman
Först ut i årets Medelpadsfemma var Söråker och Hassel uppe på ett vindpinat Löta inför en hyfsat stor publik. Men den hann knappt sätta sig eller stå sig till rätta innan gästernas Gustav Salomonsson, välkommen tillbaka på planen, bröt sig fram i karaktäristisk still och placerade in 0-1. I mitten av halvleken drog Söråkers Konrad Ålund Smedlund på sig ett rött kort för "käbbel" med domaren. Lite onödigt då hemmalaget var på väg in i matchen. I numerärt överläge avgjorde förre Söråkerspelaren Linus Mattsson när han gjorde Hassels tvåa efter dryga timman.
Strax därpå var det dags för ytterligare en hemmagrabb att ta en tidig dusch efter utvisning, Tim Granbom Olsson. Ingen bra kväll för de med dubbla efternamn således. Efter det var det rejält kalkad för de svartröd-randiga som annars höll spelet uppe väl en man kort och var inte så fasligt långt ifrån en kvittering till 1-1.
- Vi gör egentligen ingen kanonmatch men det var stabilt och räcker till tre poäng mot ett Söråker som spelade bättre än oss men vi var mer effektiva, säger Hassels tränare Kenneth Jansson.
- Vi inleder darrigt och hamnar i underläge men spelar upp oss, men åker på en utvisning, men håller ändå spelet väl uppe innan vi råkar ut för ännu ett rött kort precis efter att de gjort 0-2. Då är det givetvis motvind men vi gav aldrig upp utan försökte åtminstone spräcka nollan trots de förutsättningarna som gavs oss, säger, Söråkers tränare Erik Edström Petré.
Hassels sista utpost Martin Edblom, en gång i tiden i Ljustorps IF, var stabil och lugn i målet och dirigerade sitt uteförsvar med pondus och var en stor anledning till den hållna nollan och vinsten. Söråker ska ha en eloge att man kämpade ända hem trots motgångar på vägen.
Klicka här för bilder av Lokalfotbollen.nu från premiären


Matchfakta
Aktuell tabell
| 1 | ![]() |
Stöde IF | 1 | 1 | 0 | 0 | 7 | 1 | 3 | |
| 2 | ![]() |
Essviks AIF | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 1 | 3 | |
| 3 | ![]() |
Selånger SK U. | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 3 | |
| 4 | ![]() |
Sidsjö-Böle IF 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 3 | |
| 5 | ![]() |
Hassels IF | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | |
| 6 | ![]() |
IFK Sundsvall 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 3 | |
| 7 | ![]() |
Viskans IF | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| 8 | ![]() |
Ånge IF | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| 9 | ![]() |
Svartviks IF U. | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | 0 | |
| 10 | ![]() |
Ljunga IF | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | |
| 11 | ![]() |
Matfors IF 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | |
| 12 | ![]() |
Söråkers FF | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | |
| 13 | ![]() |
Södermalm FF | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | 0 | |
| 14 | ![]() |
Indals IF | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 | 0 |
Omgång 2: Hela 45 fullträffar på de sju matcherna - Svartvik Utveckling målfrossade mest
Tre matcher spelades under onsdagen när andra omgången av Medelpadsfemman kickade igång. Essvik tog hem en 4-1-vimst på Ånge IP och IFK Sundsvall 2 oc...
Läs mer
Inför premiären av Medelpads-femman: Så har lagen värvat & tappat - plus annan intressant information
Normalt inför seriestarten brukar jag lägga ut information från de deltagande lagen gällande nyförvärv, spelarförluster, lagens målsättningar, deras t...
Läs mer
Medelpadsfemmans försäsong 2026: Så har lagen träningsmatchat inför seriestarten
Hur har lagen träningsmatchat under försäsongen? Här nedan har Lokalfotbollen lagt in referat och resultat med matchfakta och kommentarer där det finn...
Läs mer
Älgarna-Härnösand 2 vann herrfinalen i Söråker Cup - och IFK Sundsvall damernas turnering efter en straffrysare!
Under fredagskvällen kickade Söråker Cup igång i solskenet och efter massor av fotboll under lördagen och söndagen var de fyra finallagen klara. På he...
Läs mer
Ånge värvar tillbaka Blerand Dugolli från seriekonkurrenten Ljunga: "God blick för spelet"
Blerand Dugolli, 22, lämnar Ljunga IF och återvänder till seriekonkurrenten och grannen Ånge IF.-Blerand har valt att komma hem till moderklubben infö...
Läs mer
Kanadensisk mittfältare som spelat på Irland klar för Ånge: "Bolltrygg och teknisk"
Ånge fortsätter fylla på sin trupp utifrån. Senast in är kanadensaren Oscar Burke som tidigare spelat i West Coast United på Irland.- Han är en bolltr...
Läs mer


