Omgång 1: Rosie Nilssons frisparksmål gav Medskogs tre poäng - Lucksta föll med 0-16 mot Söråker i premiären

1 maj 2025 Div. 3 Medelpad

Äntligen premiär! Och först ut var Söråker och nygamla Lucksta som tjuvstartade i tisdags och bjöd på ett präktigt målkalas. Fyra matcher spelades den 1 maj och där vann Medskogs, Selånger 2 och Sund medan Sund och Kovland kryssade inbördes. Den 6 maj avslutar SFF och Alnö U omgång 1 med en hängmatch.

 

Omgång 1: Resultat, referat & matchfakta (29 april - 6 maj 2025)

 

Snabbt avgörande för Sund mot Timrå 2 - tre mål första 22 minuterna

Ett taggat Sund rev åt sig taktpinnen med bägge händerna och redan när matchuret visade 23 minuter ledde man med 3-0. Ettan lyfte Clara Laajanen in med "fel" fot över en chanslös keeper efter åtta minuter och därefter skottade Ebba Röstberg Gillow in två bollar, i minut 13 respektive 22. Timrå 2 lyckades därefter stoppa blödningen och innan paus reducerade Amy Khan. Några fler mål blev det inte i matchen utan tre pinnar till Sund i premiären.

- Vi gör en riktigt bra första match för i år där vi fick till vårt fina spel nästan hela matchen! Vi tar snabba beslut och spelar enkelt och klokt vilket resulterade i flera uppspel på 3-4 pass från back till avslutande anfallare! Vi växlade även med fina långpass på yta bakom backlinjen och krigade över hela plan!
Vi vinner rättvist, även om Timrå vaknade till i andra halvlek och med sina snabba anfallare skapade bra tryck mot vårt försvar flera gånger! Kul att se våra två nyförvärv Tone Rotvold & Ida Bergfors göra debut i den röda Sundtröjan! Jag tycker bägge gjorde en alldeles strålande premiärmatch! Vill även lyfta tvåmålsskytten Ebba Röstberg och premiärskytten Clara Laajanen, säger Sunds mycket nöjde tränare Daniel Stegeby.

(Hoppas på matchkommentar även från Timrå 2)

Sund IF emblemIFK Timrå 2 emblem 
Sund IF - IFK Timrå 2 3-1
1 maj 2025 - 20:15 - Baldershovs IP Konstgräs
1-0 Clara Laajanen (8)
2-0 Ebba Röstberg Gillow (13)
3-0 Ebba Röstberg Gillow (22)
3-1 Amy Khan (37)
Domare:  Samuel Sundling
Publik: 44
Matchfakta
 

Selånger 2 vann svänging premiär hemma på nya konstgräset - Selma Dahlqvist matchhjälte

Det blev både mål- och händelserikt på Selångers konstgräs när Njurunda gästade i seriepremiären. Det var också bortalaget som tog ledningen via Moa Persson med dryga kvarten spelad. NIK:s måljubel hann knappt ebba ut då nyförvärvet från Timrå Klara Berglund kvitterade. Nu blev det Njurundas tur att svara och ett par minuter senare såg Moa Göransson till att man återtagit ledningen. Klara Berglund behövde tio minuter på sig att fixa en andra kvittering och med två lika gick man in till paus. Den andra halvleken skulle bli betydligt målsnålare. Men en fullträff skulle det bli och för den stod Selma Dahlqvist  för med kvarten kvar vilket betydde att det blev hemmaseger i premiären.

- Vi var lite missnöjda med resultatet 2–2 i halvtid då vi hade mycket boll och rullade den bra i första halvlek. Så vi trodde vi skulle kunna ta över mer i andra då de var tröttare men det blev istället Njurunda som hade fler chanser då. Så i slutändan får vi vara nöjda med vinsten och en bra insats av samtliga spelare med ett nytt lag, säger SSK-tränare Marcus Dückhow

- Det blev en tuff första halvlek mot ett mycket duktigt Selånger, vi fick jaga mycket och hade svårt att få till ett ordnat eget spel. Vi var väldigt nöjda med att komma undan med 2-2 i paus. I andra fick vi spelet att stämma mycket bättre och det blev en helt jämn halvlek kan jag tycka där båda lagen skapade en hel del målchanser. Tyvärr för vår del lyckades vi inte trycka in kvitteringen. Överlag en helt okej match mot ett riktigt starkt motstånd, säger Njurundas tränare Marcus Sjöström.

 
Njurunda IK emblemSelånger SK 2 - Njurunda IK 3-2
1 maj 2025 - 19:00 - Selånger IP Konstgräs
0-1 Moa Persson (16)
1-1 Klara Berglund (19)
1-2 Moa Göransson (22)
2-2 Klara Berglund (32)
3-2 Selma Dahlqvist (74)
Domare: Emma Mattsson
Publik: 34
Matchfakta
 

Kryss i premiären mellan Stöde och Kovland

Premiärmatchen på Stöde skolplans naturgräs stod länge mållös. Närmast att spräcka nollan var Amanda Wallin vars skott i mitten av den första halvleken tog i ribban och mer på, eller innanför?, mållinjen. Men så, i minut 66 kom hemmalaget runt på vänsterkanten och på inspelet nöp Nathalie Gambardella in Kovlands ledningsboll. Men Stöde replikerade omgående då Sanna Pålsson utjämnade efter en av många bra Stödehörnor. Efter den urladdningen återgick lagen till att dela på bollinnehavet, dock utan att göra några fler mål så en pinne var till de topptippade lagen.
- Vi gör en grym insats idag och fullföljer vår matchplan och med lite flyt så vinner vi matchen, men vi är ändå nöjda med en poäng och framförallt inställningen vi visar. Fantastiskt kul att vara igång igen och jag är oerhört stolt och nöjd över alla våra spelare idag, men vill ge extra beröm till vårt mittbackspar Line Sperring och Sanna Pålsson som var kliniska idag, säger Stödes tränare Fredrik Berglund.
- En typisk premiär. En ej så välspelad tillställning med mycket fysiska inslag på ett grönt men ojämnt naturgräs. Första halvlek var det mycket ställningskrig, närkamper och tjongande från båda lagen. Många bollar i djupled som vår backlinje kan stänga ner. Vi trodde att Amanda Wallin gett oss ledningen men domartrion hann inte se om den var inne. I andra halvlek kändes det som att båda lagen ville spela mer boll efter marken. Vi tog tag i spelet och skapade flera chanser och tar rättvist ledningenl. Stöde kvitterar dock strax efter och vi tappade tyvärr energi och spelövertaget efter det och spelet jämnade ut sig resten av matchen. Beröm till laget som tog kampen hela matchen, extra plus till målvakt Emilia Larsson som var aktiv och styrde av Stödes djupledsbollar, säger Kovlands t f tränare Petra Blückert.
Stöde IF emblemKovlands IF emblem 
Stöde IF - Kovlands IF 1-1
1 maj 2025 - 18:15 - Stöde Skolplan
0-1 Nathalie Gambardella (66)
1-1 Sanna Pålsson (68)
Domare: Örjan Åström
Publik: 41
Matchfakta
 

Rosie Nilssons tidiga frisparksmål räckte till tre premiärpoäng för Medskogsbron

Redan efter sju minuters spel i premiären tog Medskogsbron ledningen på Kubens konstgräs mot Sidsjö-Böle efter Rosie Nilssons patenterade frisparkscurl. Ett skott som visade sig räcka hela vägen till slutsignalen trots att båda lagen skapade chanser i en annars ganska fysisk match med två bra försvar.

- Roligt med premiär och finväder på det. Matchen börjar för oss väldigt trevande och vi gör inte riktigt det vi ska. Vi får däremot utdelning på en fin frispark av Rosie Nilsson efter drygt tio minuter. Dock släpper inte premiärnerverna trots ledning. Vi fortsätter att ha svårt att sätta passningarna och stressar för mycket. Bortsätt från sista fem till tio minuterna i första halvlek så gör vi en svag insats idag när vi väl har bollen. Defensivt är vi rätt stabila och släpper inte till mycket. Det känns skönt att lyckas ro hem segern och ta med sig tre pinnar hem till Viforsen, dock känns det lite orättvist att vinna en sånhär match. Beröm till Sidsjö-Böle som pressar och stressar oss mycket matchen igenom., säger Medskogsbrons tränare Gottfrid Sjödin.

- En jämn och fysisk tillställning, där det även tilläts rätt mycket. Vi vet att Medskogs är duktiga på fasta situationer sen tidigare år då de även har några betydligt större spelare än våra unga tjejer. Det är även där de har sina farligheter och tyvärr, för oss, får deras duktiga Rosie Nilsson en perfekt curl på en frispark. Vi står upp bra ute på planen och stänger ner det mesta som de försöker offensivt. En rejäl krigarinsats av våra spelare idag där många stack ut det där extra. Tjejerna var helt klart värda en poäng idag och vi är nöjda med insatsen men inte resultatet. Beröm till Medskogs backlinje som även de var riktigt starka. Vi försöker hela matchen att hitta luckorna men lyckas inte riktigt skapa oss tillräckligt många rena chanser för att kvittera., säger Sidsjö-Böles tränare Christian Jansson.

En extra eloge i Medskogstill Ida Haag som var riktigt stabil och lugn på mittbacken. Även beröm till Sara Söderlind som ställer upp och vaktade målet när klubbens alla målvakter var otillgängliga. Riktigt kul att hon även fick hålla nollan. där Mira Heurlin sticker ut med rejält uppoffrande och bollvinnande spel på centralt mittfält. Fyrbackslinjen snudd på felfri idag och de få bollar som letade sig in bakom tog våra mittbackar Vera Forssmark och Ebba Mattsson hand om varje gång.

Sidsjö-Böle IF Dam emblemMedskogsbrons BK emblem 
Sidsjö-Böle IF - Medskogsbrons BK
1 maj 2025 - 10:15 - Kubikenborgs IP konstgräs
0-1 Rosie Nilsson (7)
Domare: Wille Lundbäck
Publik: 27
Matchfakta
 

All vår början bliver svår - nystartade Lucksta föll med 0-16 mot Söråker i premiären

All vår början bliver svår heter det. Och det stämmer in på Lucksta som för första gången sedan 2011 ställde ett damlag på benen. Det slutade med en 0-16-förlust uppe på Lötas Konstgräs när Damtrean tjuvstartade under tisdagskvällen.
Tilda Lundkvist satte 1-0 i den sjätte minuten men sedan tog det till den 23:e innan Alva Byström gjorde sitt första av sina fyra mål. I minut 32, vid ställningen 0-4, åkte gästernas Klara Östlin på en målchansutvisning vilket inte förbättrade Luckstas möjligheter till att hålla nere siffrorna.
I paus stod det 8-0, siffror man fördubblade efter pausvilan, då även Nora Staaf såg till att bli fyramålsskytt även hon.

- Vi hade allt spel och deras utvisning påverkade ingenting utan resultatet hade säkert blivit det samma. Vi spelade bra i djupled där vi drog isär deras försvar och det såg bra ut även när vi kom runt via kanterna. En eloge till hela laget som fortsatte köra på och satte lagspelet i första hand. Hela kollektivet bidrog till den fina prestationen ikväll, säger Söråkers tränare Michael Wahlroos.

-Tjejerna är medvetna om att det kommer att bli tufft. Nu har vi rivit av plåstret och tjejerna är fortfarande på gott humör. Visst blev det ännu tuffare med en tjej kort och vi fick även två knäskador och då vi bara hade tre avbytare med oss ikväll blev det extra jobbigt. Tycker ändå att vi gör en bra insats, inte minst med vårt positionsspel. Är också imponerad av modet hos tjejerna att ta den här resan i år, säger Luckstas tränare Robert Sjölén,

Båda lagen ville hylla kollektivet och inga spelare föll ur ramen.

29 apr. 2025 - 19:30 - Söråkers IP
1-0  Tilda Lundkvist (6)
2-0 Alva Byström (23)
3-0 Maja Westberg (26)
4-0 Alva Byström (27)
5-0 Nora Staaf (41)
6-0 Maja Maxen (42)
7-0 Alice Lundman (45+3)
8-0 Nora Staaf (45+4)
9-0 Alva Byström (47)
10-0 Alva Byström (51)
11-0 Nora Staaf (60)
12-0 Louise Eriksson (61)
13-0 Emilia Lundkvist (66, straff)
14-0 Nora Staaf (67)
15-0 Maja Maxen (69)
16-0 Emilia Lundkvist (81)
Utvisning Lucksta: Klara Östlin (32)
Domare: Nils Lundberg
Publik: 47
 

Kommande match i omgång 1

 
6 maj 2025 - Baldershovs IP Konstgräs

Div. 3 Medelpad damer: Klubbfakta - allt om våra lag i Damtrean

1 maj 2025 Div. 3 Medelpad

I år deltar hela 13 lag i den lokala Damtrean och Lokalfotbollen presenterar lagen med allehanda fakta som t ex när klubben grundades, första säsongen...

Läs mer

Div. 3 Medelpad damer: Historik & Statistik - så har det gått i Damtrean 2000-2024

1 maj 2025 Div. 3 Medelpad

Division 3 är sedan 2013 vår femtedivision på damsidan efter Damallsvenskan, Elitettan, division 1 och 2 och är sedan några år vår lägsta lokala senio...

Läs mer

Inför premiären: Lucksta – en nygammal bekantskap i Damtrean

29 apr 2025 Div. 3 Medelpad

2011 var senaste året som Lucksta IF hade ett damlag i seriespel på seniornivå. Men nu är det dags igen.- Det var ett gäng kompistjejer från byn och t...

Läs mer

Träningsmatcher div. 3 dam: Timrå U, Sidsjö-Böle och Söröje genrepar i helgen

26 apr 2025 Div. 3 Medelpad

Här nedan kommer jag att lägga in kommande och redan spelade matcher för våra lag i Damtrean med info. 

Läs mer

Sund förstärker med erfaren försvarsspelare: ”Bra blick och kreativ”

9 apr 2025 Div. 3 Medelpad

Sunds division 3-damer har gjort klart med 28-åriga försvarsspelaren Moa Holmqvist, senast i Morön BK, numera Skellefteå FC..- Moa är erfaren och har ...

Läs mer

Lottat - så här spelas vår lokala damtrea i år

26 mar 2025 Div. 3 Medelpad

Så var, äntligen, våra lokala serier lottade och division 3 Medelpad består i år av 13 lag som möts inbördes i en enkelserie innan det under hösten bl...

Läs mer