Omgång 10: Starka andra halvlekar för Essvik och Ånge, Norr United bröt förlustsvit och Kuben vann igen mot IFK Sundsvall

13 aug 2021 Div. 4 Medelpad

Essvik körde över Sidsjö-Böle i andra halvlek. Kuben vann även returmötet med IFK Sundsvall. FC Norr United tog revansch på Selånger och bröt sin svit på fyra raka förluster efter två mål av Salo Gavador och allt var bättre för Ånge i andra halvlek i Söråker. Serieledarna Alnö stod över även denna omgång då serien vände.

 

Referat, resultat & matchfakta, omgång 10 (13 augusti 2021)

 

FC Norr united tog revansch på Selånger – bröt sin svit på fyra raka förluster efter två mål av Salo Gavador

Förra fredagen vann Selånger med 5-2 över FC Norr United hemma på sitt naturgräs. Ikväll tog ett taggat hemmalag revansch på komstgräset på Nya HK-vallen och bröt sin dystra svit på fyra raka förluster. Men det var Selånger som vaskade fram matchens två första målchanser men båda gångerna avväjde hemmakeepern Jimmy Chilo Choquepuma med benparader.

I stället kunde Salo Gavador grunda FC Norrs seger med två mål inom loppet av ett par minuter i mitten av den första halvleken sedan man kommit runt på kanten och spelat in till mål-Salo.. I den andra halvleken dubblade man försprånget via fullträffar från Asmir Tabakovic och Abdirizak Mukhtar Ahmed innan Lukas Stafrin "tröstmålade" med två minuter kvar i skymningen av de strålkastare som aldrig tändes...

– FC Norr var påkopplade från start, inte vi och vann både första- och andrabollar och vi började hänga med huvudena redan efter 0-2. Vi höjde oss något i andra men vi kändes aldrig som något hot. Nä, det finns mycket mer att ta av för vårta grabbar, säger Selångers tränare Anders Nyberg.

(Lokalfotbollen väntar på återkoppling från FC Norrs ledare)

1
13 aug. 2021 - 19:30 - HK Vallen 
1-0 Salo Gavador (22)
2-0 Salo Gavador (24)
3-0 Asmir Tabakovic (58)
4-0 Abdirizak Mukhtar Ahmed (86)
4-1 Linus Stafrin (88)
Domare: Omar Meqbil, Sundsvall
Publik: oräknad...
Matchfakta

 

Essvik "körde över" Sidsjö-Böle i andra halvlek

Essvik vann förra fredagens möte lagen emellan med klara 5-1 uppe på "Vallen". Men i returen på Westhagen var det Sidsjö-Böle som startade upp bäst. Efter en snabb omställning lyfte Tim Ströberg in ett inlägg i centrum och där kom Elias Lindqvist farande och nickade in 1-0. Men ledningen skulle bli kortvarig och kvitteringen blev dråplig. För att rädda en hörna emot fumlade hemmamålvakten till det och efter diverse studsar tryckte Danne Johansson in 1-1 via en försvarare.

I den andra halvleken var det gästerna som tog befälet och inom loppet av nån minut i inledningen gjorde först Max Olsen 1-2 och Danne Johansson sitt andra mål. Ett påslaget Essvik satte även ett fjärdemål inom loppet av fem minuter genom Mårten Gräntz. Sidsjö-Böle gjorde första målet i matchen och man skulle även göra det sista men mer än en frisering av förlustsiffrorna gav inte Eric Nelins sista kick i matchenl.

I och med segern passerade Essvik ett spelledigt Alnö i serietoppen med en poäng, dock med en match mindre spelad. Det blir en lång och spännande höst.

– I den första halvleken var de bättre än oss, vet inte om det var ovanan av konstgräs? Inför den andra halvleken gjorde vi några byten och taktiska dispossisioner och körde formligen över dem i andra, säger Essviks tränare Ted Åkerlund.

– För oss blev det här dubbelmötena lite speciella med olika förutsättningar. Förra matchen saknade vi hela vårt ordinarie försvar och idag sak samma på mittfältet vilket inte är optimalt förstås. Ingen skugga ska falla över ersättarna men man blir sårbar med för många borta i samma lagdel, så är det bara. Resultatet speglade matchen då de var mer rejäla och distinkta. Vi kämpade hårt individuellt men det fungerade inte riktigt som ett lag för att vi ska få ut mer. Vi hänger ändå med hyfsat men men efter deras 3-1-mål gick luften ur oss, säger Sidsjö-Böles tränare Mikael Eklöf.

Hampus Andersson styrde och ställde på Essviks centrala mittfält med snack och inställning. Danne Johansson gör två viktiga mål. Inhopparen Arvid Jernkrook är även han värd beröm då han kom in efter paus med massor av energi och var ett konstant hot på högerkanten. Jämnt överlag i ett Sidsjö-Böle utan toppar.

4
13 aug. 2021 - 19:30 - Westhagen
1-0 Elias Lindqvist (12)
1-1 Daniel Johansson (18)
1-2 Max Olsson (52)
1-3 Daniel Johansson (55)
1-4 Mårten Gräntz (60)
2-4 Eric Nelin (90)
Domare: Abdisadiq Muse Farah, Sundsvall
Publik: 37
Matchfakta
 

Kuben vann även returmötet med IFK Sundsvall: "Tog tag i matchen direkt"

Förra fredagen vann Kuben över IFK Sundsvall med 2-0 på Balders, inte utan besvär.
Ikväll blev det en mer komfortabel seger även om det tog till i mitten av halvleken innan man nött ner IFK och satt dit ett andra mål sedan Sergio Hinestroza på en omställning frispelat Måns Holst till höger i straffområdet.

Kuben tog annars en tidig ledning då William Östman skruvade in 1-0 med utsidan av högervristen som satt perfekt i bortre utan chans för Simon Molin.
Molin visade sig senare på styva linan då han sträckte ut mot högerstolpen och räddade Karl Lindströms straffspark. Lindström som normalt är bombsäker från elvameterspunkten men idag fann sin överman.

Med två minuter kvar kom även 3-0. Ett snabbt anfall avslutades med att William Östman chippade fram bollen mellan två mittförsvare till en löpande Sergio Hinestroza som säkert satte bollen i nät mot sitt gamla lag där han firade stora triumfen för ett antal år sedan.

– Till skillnad mot förra veckan tog vi tag i matchen direkt även om det tog lite tid att nöta ner dem men samtidigt släppte vi inte till någonting bakåt. Fast med lite skärpa och motvind borde vi gjort fyra mål bara under den första halvleken, säger Kubentränaren Emad

– Vi gör återigen en bra match i en timma. Vi pressar dem högt upp i banan och stör dem i sin speluppbyggnad. Precis som senast så vaskar båda lagen fram chanser första 45, tyvärr så är det Kuben som får utdelning. Andra halvan trummar Kuben på och vi orkar hänga med en kvart, sen tar orken slut och de kan göra två baljor till. Vi möter ett bra lag som orkar hålla högt tempo längre än oss, säger IFK Sundsvalls tränare Fredrik Enqvist

William Östman, ett mål och ett ass, plockade hem "Kubenjackan" som bäste hemmaspelare. Måns Holst och inhoppande målvakten Nils Olofsson, ersatte skadade Jack Eriksson i slutet av den första halvleken med bravur, ska även de ha ett extra omnämnande. I IFK Sundsvall var Jonas Lundin fenomenal i mittförsvaret och längst bak svarade Simon Molin onyå för en kanoninsats.

0
13 aug. 2021 - 19:00 - Kubikenborgs IP
1-0 William Östman (11)
2-0 Måns Holst (67)
3-0 Sergio Hinestroza (88)
Domare: Henrik Olsson, Sundsvall
Publik: tydligen ingen enligt domaren...
Matchfakta
 

Kristian Horobei flyttade upp i Ånges anfall efter en mållös första halvlek – vann med 5-0: "Allt var bättre i andra"

För en vecka sedan körde Ånge över Söråker med 8-2.
Ikväll på "Löta" blev det betydligt jämnare, åtminstone under den första halvleken som inte bjöd på några mål alls. Nåja, en sanning med modifikation. Hemmalaget hade en boll inne, inskruvad hörna, men som domaren dömde bort.

– Horribelt! Han blåser för att vår spelare knuffar deras målvakt men det var precis tvärtom då det var han som gav vår spelare en körare i ryggen. Men det klart, ligger man där vi ligger i tabellen får man sällan sådana här saker med sig, dundrar Söråkers lagledare Tony Andersson.

Inför den andra halvleken flyttade Ånge upp Kristian Horobei i anfallet vilket visade sig vara ett genidrag. Tio minuter in löpte han förbi tre försvarare plus målvakten innan han serverade Vincent Jonsson öppet mål till 1-0. Bara två minuter senare satte Mohammad Ahmadi och ett tröttkört Söråker började inse att inte heller denna dag var deras. Med 20 minuter kvar kunde en oattackerad Kristian Horobei prickskjuta in trean rakt upp i det vänstra krysset från distans. Alisina Ain Ali kunde därefter göra sig till dubbel målskytt och fastlägga bortasegern till 5-0.

– Vi var inte tillräckligt taggade och fokuserade under den första halvleken och i paus hade vi ett bra halvtidssnack och ändrade lite taktik, bland annat flyttade vi upp "Kris" (Kristian Horobei) i anfallet vilket slog. Passningstempo, rörelse, aggressivitet, ja, allt var bättre i den andra halvleken, säger Ånges tränare Filip Filipovic.

– Det vill sig inte för oss. I första halvlek hade vi lägen till tre mål och får alltså även, ett i mina ögon, ett korrekt mål bortdömt. När de sedan gör två snabba mål tio minuter in i andra tröt både orken och viljan. Men vi ger inte upp för rent statistiskt kommer vi närmare en seger för varje förlust, säger Tony Andersson.

Kristian Horobei, ett mål och tre assists under den andra halvleken säger det mesta. Volodymyr Belykh stabil och säker mellan stolparna och höll nollan. Söråkers uteförsvar ska ha beröm i 55 minuter och för att man höll modet uppe även när bollarna började trilla in.

Söråkers FF emblemÅnge IF emblem 
Söråkers FF - Ånge IF 0-5
13 aug. 2021 - 19:00 - Söråkers IP
0-1 Vincent Karlsson (55)
0-2 Mohammad Ahmadi (57)
0-3 Kristian Horobei (70)
0-4 Alisina Ain Ali (79)
0-5 Alisina Ain Ali (84)
Domare: Roger Lundbäck, Sundsvall
Publik: 19
Matchfakta

Omgång 1: Sidsjö-Böle, Kungsnäs, Kovland och Timrå avgjorde alla sina premiärer sent - Axel bröt armen

2 maj 2025 Div. 4 Medelpad

Medelpadsallsvenskan årgång 2025 är i spel och de första vinnarna så här långt är Sidsjö-Böle, Kungsnäs och Kovland som tog hem varsin uddamålsvinst e...

Läs mer

Så har lagen i Medelpadsallsvenskan värvat & tappat - plus deras målsättning

1 maj 2025 Div. 4 Medelpad

Så var det dags för den årliga genomgången vad klubbarna värvat och tappat under vintern. Dessutom berättar lagen om sin målsättning i år och lite ann...

Läs mer

Div. 4 Medelpad: Allt om alla lagen - och lite till!

1 maj 2025 Div. 4 Medelpad

Här kan ni läsa om klubbarna i Medelpadsallsvenskan med allehanda fakta som när de är grundade, när det spelade sin första seriematch, dräktfärger, he...

Läs mer

Div. 4 Medelpad: De senaste 94 åren i koncentrat

1 maj 2025 Div. 4 Medelpad

Hur har det gått genom åren i vår högsta lokala fotbollsserie allom kallad Medelpadsallsvenskan sedan starten säsongen 1929/30?Lokalfotbollen har samm...

Läs mer

Träningsmatcher div. 4: Fem av lagen genrepar i helgen - IFK Sundsvall vann med tennissiffror

26 apr 2025 Div. 4 Medelpad

Här kommer jag att lägga in spelade och kommande träningsmatcher för våra lag i Medelpadsallsvenskan. Den här helgen genrepar fen av våra lokala divis...

Läs mer

Kungsnäs lånar in keeper och mittfältare från GIF Sundsvalls akademi

16 apr 2025 Div. 4 Medelpad

Kungsnäs har via ett samarbete med GIF Sundsvall Akademi lånat in 18-årige målvakten Ebbot Åström och offensive mittfältaren Mohsen Payand under 2025....

Läs mer