Omgång 11: Essvik vann med 21-0 över Södermalm, klar seger även för Ånge och vinster för kölagen Hassel och Sidsjö-Böle 2 samt Alnö U ikväll

Inför: Ikväll avslutas vårens matcher, så när som på det tidigare uppskjutna mötet mellan Indal och Matfors 2 som spelas på måndag. Essvik leder serien inför kvällen tre pinnar före Östavall och toppduon tar sig an Södermalm respektive Söråker, båda har hemmagräs. I botten har inte Ljunga förmått sig att spela hem någon poäng ännu men kanske i afton då nästjumbon Sidsjö-Böle 2 gästar Ljungalid? Sex av de sju matcherna spelas ikväll och den resterande, Alnö Utveckling-Wiskan går av stapeln i morgonkväll.
Referat, resultat & matchfakta, omgång 11 (25-26 juni 2025):
Uddamålsvinst för Alnö Utveckling hemma på Släda IP över Wiskan - Felix Sundström rakade in segermålet
Wiskan tog en tidig ledning då Elias Johansson hittade nätet. Gästerna låg på för en utökning mot Alnö U som hade svårt att få till något spel. Men istället för ett andra bortamål kvitterade Dante Hall med ett välplacerat skott. Målet gav det unga hemmalaget råg i ryggen inför den andra akten och med dryga timman spelad slog Melker Eklund en frispark som Per Axelsson satte huvudet till. Wiskankeepern Stefan Eriksson gjorde en fin räddning men var maktlös när Felix Sundström höll sig framme på returen och rakade in 2-1 i tom bur. Därefter låg hemmalaget närmare ett tredje mål än Wiskan en kvittering.
- Skönt att kunna vända 0-1 underläge till seger med 2-1. I första halvlek kommer vi inte alls upp i nivå. Få målchanser för vår del, många felpass och mindre bra rörelse. Tur nog för våran del så skjuter Dante Hall in 1-1 strax innan halvtidsvilan. Andra halvlek är betydligt bättre där jag tycker vi ska kunna peta in fler bollar. 2-1 målet kommer efter en jättefin frispark från Melker Eklund som Per Axelsson nickar men målvakten räddar. Felix Sundström kan därefter påpassligt raka in returen i tom kasse. Återigen gör killarna ett bra jobb matchen igenom. Extra plus till Hampus Becker, säger Alnötränaren Niklas Carnbro.
(hoppas på kommentarer och info även från Wiskan)


1-1 Dante Hall (45)
2-1 Felix Sundström (61)
Mårten Gräntz hittade nätet åtta gånger när Essvik vann med 21-0 över Södermalm
Det blev en veritabel målorgie på Essviksvallen under onsdagskvällen. Ett taggat hemmalag gav sig inte förrän 21 bollar hamnat bakom Södermalms burväktare. Åtta av dem inskickade av Mårten Gräntz som nu leder Medelpadsfemmans skytteliga med 26 mål, ett mer än lagkompisen Jonte Åhlin som "bara" mäktade med fyra fullträffar. Kan vara värt att nämna att det var ett vingklippt Södermalm som kom till match med flera tongivande borta och tvingades plocka med ett par "turister". Men 21-0?...
- En match vi längtat efter hela säsongen! Extra tända efter förra omgångens bleka insats mot Svartvik 2 i derbyt gick vi ut och tog kommando direkt och gav aldrig Södermalm chansen. Vi fick till många fina anfall och kombinationer oftast regisserade av Rasmus Eriksson och Robin Holmlund. Dagens målspottare Mårten med 8mål dominerade offensivt straffområde. I halvtid fick jag visa att ett löfte är ett löfte - Rasmus "Geniet" Högdahl fick för första gången i Essvikskarriären kliva upp på en hörna. Han tackade för ärligheten och förtroendet med att klacka upp en hörna i första krysset! Sedan passade han på att sätta spiken i kistan med ett kanonskott i matchens sista spark. Rasmus Eriksson satte också ett fint mål, strax utanför straffområdet gick den stolpe-stolpe in. Micha Sjödal gör en prickfri insats I målet idag, ständigt alert trots 0 räddningar förutom när jag hämtade bollen på mållinjen när Södermalms Crille (Eiksson) sköt i ribban från 50meters avstånd. Det är svårt att berömma någon enskild idag då alla gör en grym insats och spelar för varandra. Avbytarna kommer in och presterar, vilket inte är lätt när matchen redan runnit iväg målmässigt. En trevlig match med många skratt och mål. Lite synd att Södermalm hade lite väl många på återbudslistan idag men sån är fotbollen. I en match med det här resultatet är det svårt att ha en åsikt om domarna. Några offsider missades, men idag spelade det inte någon större roll, säger Essviks spelande tränare Emil Norrman.
- Vi inte hade lag, frågade om flytt igår! I morse fanns inte en startelva, idag hittade några i laget släktingar som kunde vara med! Vi registrerade avbytare som tyvärr inte kunde komma, men vi fick in två avbytare under andra halvlek! Tyvärr många på semester, jobb, skador osv…det i kombination med att möta seriens bästa lag blir lite mer än stolpe ut! Essvik är bra, men absolut inte så bra så de slår oss med dessa siffror en vanlig dag, säger Södermalms tränare Johan Thelin.


Hassel avgjorde redan i första halvlek hemma på Hasselbacken mot Svartvik 2 - Musie Habtom Fshatsen tvåmålsskytt
I den förra omgången svarade Svartviks bilaga för en imponerande insats då man som första lag tog poäng mot serieledarna Essvik. Ikväll på Hasselbacken var allt det där bra man gjorde hemma på Hemmanet som bortblåst och hemmalaget kunde, via fint spel, riva åt sig en 3-0-ledning före paus. Redan i den tredje minuten ringde det första gången när Abdisalam Shiik Dahir bröt ett uppspel från bortamålvakten och frispelade Musie Habtom Fshatsen. Med halvtimman spelad vann Abdi ånyo ett uppspel, denna gång på kanten och chippade fram bollen till Musie som dubblade försprånget. Och inte nog med det. Före paysvilan ökade Bijan Yari Mivali på till 3-0.
Underskattning inom fotbollen är en dygd och det var nog vad som hände Svartvik under de första 45 minuterna. I andra halvlek höjde sig gästerna markant, även om det aldrig blev bra, men Hassel, stärkta av sin fina första halvlek, försvarade sig väl och med mod resten av matchen och ska inte be om ursäkt för de tre poängen.
- Vi gör en bra första halvlek där vi chockar Svartvik med bra försvarsspel plus att vi sätter chanserna och går till pausvila med 3-0. De kom ut i andra och tryckte på i en halvtimma innan det jämnade ut sig på slutet då de tappade sugen när de inte fick någon utdelning. Vi roterade på hela mittfältet och anfallet. Mustaf Abbas i målet storstilad, tvåmålsskytten Musie Habtom Fshatsen, Abdisalam Shiik Dahir och mittbacksparet Amman och Janne Henriksson solida. Plus även till Hasselbackens fina gräsmatta, säger Hassels tränare Seth Larsson.
- Idag gjorde vi en djupdykning efter vår fina prestation mot Essvik. Vi släpper in tre mål på de 39 första minuterna och fick inte vårt spel att funka förutom några enstaka tillfällen. Vi byter fyra spelare i paus för att ändra matchbilden, och det lyckades vi med men vi var tyvärr uddlösa framåt även om vi satt defensiven bättre. Men vi la tyvärr mycket fokus på domarens insats, och det gynnas vi sällan av. Men då han inte vågar säga till, eller visa korten i de situationerna där det behövs så blir det oftast att fokuset hamnar fel. Men vi som lag borde kunna vara mer fokuserade och kliniska i dessa matcher som ändå gäller en del. Ingen i laget höjer sig över mängden idag. Nu väntar ett efterlängtat uppehåll och sedan kommer vi tillbaka med ny energi och förhoppningsvis något nyförvärv på plats, säger Svartvikstränaren Jens Dolk.


2-0 Musie Habtom Fshatsen (30) ...Abdi bröt och chippade på djupet
3-0 Bijan Yari Mivali (39)
Andra Indalssegern i hamn efter uddamålsvinst hemma på Härevallen mot Stöde - segerbollen innickad av Niklas Wikholm
Indal har inte fått glädja sig så ofta över vinster så här långt. Innan mötet med Stöde hemma på Härevallen faktiskt blott en enda. Men i afton var det dags för trepoängare nummer 2 i år. Men det började inte på topp då Stödes Aron Norbäck gjorde 0-1 via ett skott som styrdes och ställde duktige Fredrik Hultman i hemmamålet maktlös. Men med halvtimman spelad var det utjämnat. Niklas Wikholm hittade Simon Nordlander på djupet och 15-åringen rundade kyligt bortamålvakten innan han rullade in 1-1.
I den 37:e minuten fick Stödes målskytt Norbäck syna det röda kortet efter protest och med en man mer lyckades Indal få till ett segermål. I den 67:e minuten lyfte Mattias Nilsson in en frispark där Niklas Wikholm gick till väders och nickade in 2-1. En fullträff som alltså räckte hela vägen in i kaklet.
- Vi gör en gedigen insats och vill berömma hela uteförsvaret med en drypsäker Fredrik Hultman mellan stolparna, säger Indals lagledare Peter Lind.


1-1 Simon Nordlander (31)
2-1 Niklas Wikholm (67)
Utvisning Stöde: Aron Norbäck (39)
Det blev ingen första poäng för Ljunga - men väl andra vinsten på raken för Sidsjö-Böle 2
Det blev Sidsjö-Böle 2 som tog hem bottenmötet med Ljunga och man avgjorde redan under den första halvleken på Ljungalid. Precis innan halvtimman spelad satte Adem Karakurt 0-1 på frispark och lite drygt fem minnuter senare nickade Sebastian Höglund in 0-2. Ett försprång som inte hemmalaget förmådde hämta igen utan tvingades inkassera sitt elfte raka nederlag. För gästande Böle var vinsten lagets andra raka trea efter först nio raka utan poäng.
(hoppas på kommentarer från lagens båda tränare)


0-2 Sebastian Höglund (35) ...nick
Klar vinst för Östavall hemma på Skogsvallen mot Söråker
Skogsvallen i Östavall en fin junikväll med två topplag i div. V, hemmalaget Östavalls IF mot Söråkers FF borde bli en spännande och tät match.
Första 20 minuterna började vajade spelet mellan de båda planhalvorna och några riktiga chanser fanns för lagen men avsluten ville inte inom målramen för något av lagen.
Hemmalagets vindsnabbe Valerik Danielian rann igen ett par gånger men endera så hamnade skotten utanför eller så var Söråkers duktige keeper Erik Edström Petré i vägen.
Matchklockan skulle hinna fram till den 30:e minuten när Joshua Sundling rinner igenom och gästernas målvakt fäller honom med straff som följd. Straffen förvaltas föredömligt av Valerik Danielian som placerar bollen vid vänstra stolpen och 1-0 lyser på matchuret. Målet gav hemmalaget lite mer fart framåt och efter ytterligare nio minuter rasslar det till i nätet för bortalaget igen, vem om inte straffskytten är framme igen och med ett fint avslut från högerkanten i steget sätter 2-0 till hemmalaget. Men Söråker hann sticka emellan med en fin frispark, men för dagen omutlige hemmakeepern Tony Eklund nöp nere vid stolproten. När så kvällens huvuddomare Krister Sandin blåser för halvtid leder hemmalaget med 2-0.
När så andra halvlek startar verkar hemma killarna fått lite extra vitaminer i halvtid och startar ett konstant tryck mot gästernas försvar. Det dröjer faktiskt ända tills 73 minuten innan gästerna får sitt första avslut på mål i andra halvlek. När så Andreas Fridolf med en klockren träff från strafflinjen sätter 3-0 går nog luften lite ur gästerna. 4-0 kommer i den 86:e minuten efter en solo rajd av Elias ”Snigeln” Wennerberg där han helt frispelar Martin Edlund som bara har att lägga bollen i mål. Innan matchen är slut så får Östavall sin andra straff där Valerik Danielian får sin chans att göra ”hat trick”, men skickar bollen högt över och ut på riksväg 83.
Som summering av matchen så var hemmalaget seger rättvis, kanske något mål i underkant. Måste ge Söråker en eloge för att aldrig ge upp utan försökte spela en bra fotboll och att laget ligger i toppen av serien förstår jag helt klart, men idag var hemmakillarna ett nummer för stora. Vill också ge lite plus till Erik Edström Petré i gästernas mål samt lagkompisen Johannes Eriksson. I hemmalaget är det svårt att inte nämna Valerik Danielian samt Joshua Sundling, samt den hårt arbetande hemma kaptenen Elias Wennerberg. Domartrion Krister Sandin, Hans Söderblom och Wilmer Engblom skall också ha beröm för en perfekt genomförd match och så klart ”fotbollskorven får 5+.
- Efter en lite trevande inledning där vi slarvar en del kommer vi igång och för det mesta av spelet. Vi går till halvtidsvila med 2-0 efter att målvaktstränaren Valle nätat två gånger. I andra är vi det klart bättre laget och spelar helt ok och det känns som 4-0 är i underkant.En bra laginsats där samtliga får godkänt med extra plus till Rasmus Söderman och Elias Wennerberg, säger Östavalls tränare David Nordberg.
- Vi fick möjligheten att spela på en fantastisk matta i Östavall, och jag är glad att vi kunde genomföra matchen – trots att vi knappt fick ihop ett lag. Trots resultatet tycker jag att vi gör en relativt bra insats mot ett starkt Östavall. Matchen i sig var kanske inte så tempostark, utan snarare präglad av taktiskt tänkande, där båda lagen försökte följa sina respektive spelplaner. I första halvlek står vi kanske lite för högt med backlinjen, vilket Östavall utnyttjar skickligt genom att lyfta bollar bakom oss och skapa flera farliga chanser. I andra halvlek justerar vi och tar ett större djup, vilket gör det svårare för Östavall att hota på samma sätt. Tyvärr tryter orken mot slutet, och de gör två mål till och vinner rättvist. Vi hade kanske kunnat få in ett mål, men jag tror inte det hade förändrat utgången den här gången. Vill ändå passa på att ge beröm till kollektivet, hela laget slet matchen igenom, säger Söråkers tränare Jonas Nordström.
/ Roger Mattsson för Lokalfotbollen.


3-0 Andreas Fridolf (84)
4-0 Mathias Edlund (87)
Zakaria Sulimans hattrick fick det att släppa för Ånge mot Matfors 2
Brukets bilaga fick en fin start på Ånge IP när Alfred Boman gjorde 0-1 redan i den femte minuten. Men gästerna fick inte rida länge på den framgången utan bara ett par minuter senare kom hemmalaget i ett flygande högeranfall där Mohamed Nuradeen spelade in en markboll till Zakaria Suliman som centralt bara hade att sätta bredsidan till. Precis innan kvarten slog Elton Evjen en frispark på kanten som seglade in i det bortre gaveln.
Med 36 minuter spelad kom Matfors i en ströattack som avslutades med att Emil Åbbel utjämnade. Men därefter var framgångarna för gästerna över för denna dag. Innan pausvilan tog Zaka tillvara en gratischans och gjorde sitt andra mål. Oskar Lovén satte ett långskott fram till 4-2 direkt i andra och strax därpå spelade Joakim Andersson fram Zaka till sitt hattrick. Gisle Grimstad avslutade målskyttet med lite drygt tio minuter kvar sedan han fått tag i en mindre lyckad rensning från motståndarkeepern och lyft in 6-2.
- Vi gjorde en okej första halvlek innan vi fick igång liret i andra och kunde gå ifrån i målprotokollet. Kul att själv sätta ett av målen, och det från 20-25 meters håll med högerfoten som jag normalt bara står på. Plussar för Zakaria som gör hattrick. Annars är det överlag en bra laginsats, säger Ånges spelande assisterande tränare Gisle Grimstad.
- Jag hade en bra känsla inför matchen och när vi tog ledningen efter 5 minuter kändes det som att vi skulle kunna ge Ånge ett bra motstånd. Men glädjen blev kortvarig. Ånge kvitterade nästan direkt och tog ledningen strax efteråt. Vi krigade till oss en kvittering men Ånge vann rättvist. Vi kom inte upp i den nivå jag hade hoppats på, varken offensivt eller defensivt, säger Matforstränaren John Råbom.
Domaren Yasin Jimeali Mohamed gjorde en okej insats.


1-1 Zakaria Suliman Ibrahim (8)
2-1 Elton Evjen (14)
2-2 Emil Åbbel (36)
3-2 Zakaria Suliman Ibrahim (42)
4-2 Oskar Lovén (48)
5-2 Zakaria Ibrahim (54)
6-2 Gisle Grimstad (79)
Aktuell tabell, omgång 12 (kommer)
1 | ![]() |
Essviks AIF | 11 | 10 | 1 | 0 | 105 | 6 | 99 | 31 | |
2 | ![]() |
Östavalls IF | 11 | 9 | 1 | 1 | 67 | 8 | 59 | 28 | |
3 | ![]() |
Ånge IF | 11 | 8 | 1 | 2 | 35 | 21 | 14 | 25 | |
4 | ![]() |
Alnö IF Utveckling | 10 | 7 | 0 | 3 | 37 | 19 | 18 | 21 | |
5 | ![]() |
Söråkers FF | 11 | 6 | 1 | 4 | 39 | 22 | 17 | 19 | |
6 | ![]() |
Stöde IF | 11 | 5 | 3 | 3 | 25 | 18 | 7 | 18 | |
7 | ![]() |
Wiskans IF | 10 | 5 | 3 | 2 | 23 | 18 | 5 | 18 | |
8 | ![]() |
Svartviks IF 2 | 11 | 4 | 1 | 6 | 25 | 24 | 1 | 13 | |
9 | ![]() |
Södermalm FF | 11 | 4 | 0 | 7 | 41 | 40 | 1 | 12 | |
10 | ![]() |
Hassels IF | 11 | 3 | 1 | 7 | 12 | 36 | −24 | 10 | |
11 | ![]() |
Matfors IF 2 | 10 | 3 | 1 | 6 | 17 | 49 | −32 | 10 | |
12 | ![]() |
Indals IF | 10 | 2 | 1 | 7 | 8 | 52 | −44 | 7 | |
13 | ![]() |
Sidsjö-Böle IF 2 | 11 | 2 | 0 | 9 | 16 | 67 | −51 | 6 | |
14 | ![]() |
Ljunga IF | 11 | 0 | 0 | 11 | 2 | 72 | −70 | 0 |
Statistik, div 5 Medelpad 2025

Omgång 10: Essvik snubblade i derbyt mot Svartvik 2, Östavall knappar in efter Valeriks hattrick, första vinsten för S/B 2 och Ljunga lämnade w.o.
Essvik snubblade i derbyt mot Svartvik 2 och tappade sina förstam två poäng. Valerik Danielians hattrick skillnaden mellan Östavall och Södermalm. Tre...
Läs mer
Omgång 8: Sju matcher i Medelpadsfemman ikväll där det i vanlig ordning bjöds på en hel del målkalas, det största hade Essvik med 13-1 på Hasselbacken
Ikväll var det full veckoomgång i Medelpadsfemman med sju intressanta matcher där Essvik tog hem en 13-1-seger på Hasselbacken, sex mål av Marcus Sawe...
Läs mer
Omgång 7: 10-0 för Östavall mot Hassel i hängmatchen - Jonte Åhlin 7-målsskytt för Essvik i deras 10-0-vinst och Södermalm vann med 13-1
Det blev i vanlig ordning några rejäla målorgier även i afton. Jonathan Åhlin blev till exempel 7-målskytt när Essvik gjorde 10-0 på Matfors 2. 10-0 b...
Läs mer