Omgång 13: Målrikt värre i höststarten - Essviks Jonathan Åhlin 7-målsskytt
Sidsjö-Böle 2 och Svartvik U. inledde hösten under onsdagen med en flyttad match från omgång 11. Det blev en målrik historia där de senare vann med 5-3. Många mål blev det även på Viskans IP där Salo Gavador prickade in ett hattrick för IFK Sundsvall 2. Serieledarna Essvik gick in i höstspelet idag söndag med bortamatch mot Matfors 2 där gästernas Jonte Åhlin svarade för häften av de 14 målen. Dessutom tog Indal hem årets första vinst via 2-1 över IFK Sundsvall 2, Niklas Wikholm satte båda hemmamålen. Serietvåan Stöde inleder inte förrän lördagen den 8 augusti och då väntar ett prestigeladdat derby mot Wiskan.
Referat & matchfakta, 29 juli - 2 augusti 2026)
Essvik körde över tunt Matfors 2 med 14-1 - Jonte Åhlin prickade in hälften av dem
referat kommer.
- Då var bollen i rullning igen! Och i vanlig ordning fick vi några rejäla regnskurar under matchen. Uppehållet verkar ha gjort grabbarna gott. Idag spelade vi bra och varierade väl matchen igenom. Vi hotade brett och centralt med både långt och kortspel, vilket gjorde det jobbigt för motståndet. Wille Sjödal som normalt spelar vänsterback fick idag äran att testa spela vänsterforward istället. Han tackade "Snuvan" (tränaren Fredrik Martinsson, reds anm) för förtroendet med att göra två mål och tre assist under första halvlek. Dock kom vårt snyggaste mål för dagen under den andra akten. Ett inlägg från vänsterkanten där Jonte Åhlin slår sin back i löpningen och väljer att brösta ner bollen till Marcus Sawert som distinkt krutar in en halv volley, riktigt läckert. Nämnde Jonte var dagens man med totalt sju mål och några assist, även han satte någon fin strut till exempel när han rundade målvakten och sprang in med bollen i mål, säger Essviks assisterande tränare Emil Norrman, som tillägger:
- Är nöjd och glad över samtliga idag. Skulle kunna skriva ett gäng spelare som var bäst idag dock går det inte blunda för Jontes facit och delaktighet i den här matchen, han får dagens dextrosolpaket.
Det var en lugn och beskedlig match med fokus på bollen, det vill säga att domarna med Hans Söderblom som HD gjorde det bra och hade nog trevligt de med.

0-2 Rasmus Eriksson (9)
0-3 Marcus Sawert (12)
0-4 Marcus Sawert (24)
0-5 Jonathan Åhlin (27)
0-6 Marcus Sawert (38)
0-7 William Sjödal (41)
0-8 Jonathan Åhlin (48)
0-9 Marcus Sawert (53)
1-9 Eric Hälldin (54)
1-10 Jonathan Åhlin (60)
1-11 Jonathan Åhlin (62)
1-12 Jonathan Åhlin (72)
1-13 Jonathan Åhlin (79)
1-14 Jonathan Åhlin (84)
Indal på papperet - första segern i hamn efter Niklas Wikholms måldubbel
referat kommer.
- Rättvist sett till chanserna men heder till IFK-bilagan som kom till spel utan avbytare men aldrig gav upp, säger Indals lagledare Peter Lind.
- vi var oroliga att det skulle bli inställt men sen visade sig solen tillräckligt länge för att kunna genomföra matchen. Återigen har vi väldigt ont om folk , tack till Jocke Sjödin och Pontus Serrander som ställer upp med kort varsel. Vi får ihop en elva iallafall och är det bättre laget i första halvlek och tar också ledningen genom Rojas som skjuter in den fint efter en hörna. Vi ar sedan bud på nåt mål till bland annat ett skott i ribban men vi är inte tillräckligt skärpta i avsluten. I andra halvlekbörjar väl orken ta slut på många. Och med brist på avbytare så bjuder vi in Indal i matchen och det tar dom vara på med två mål. Vi ligger sedan på för kvittering men det vill sig inte riktigt. Grattis Indal till första segern och för det alltid fina bemötande man får när man kommer dit. Vi får ta nya tag!
De bästa hos oss var mittbacken Kristian Karlsson och Gabriel Landin på centralt mittfält. Alla elva IFK-are krigade på så gott det gick och veterantrion Jocke Sjödin, Pontus Serrander och Mikael Kotermajer slet förtjänstfullt på mitten innan orken tröt.
Domarna med Per Backlin vid rodret skötte sig utmärkt!

1-1 Niklas Wikholm (55)
2-1 Niklas Wikholm (76)
Hassel besegrade jumbon Ljunga - men inte utan besvär
referat kommer.
- En dag på jobbet-match efter semestern. Vi fick inte igång något spel första 20 över huvudtaget . Ljunga var mycket mer påslagna och skapade en del chanser men satte inte dit något av dem . I andra halvlek blev det bättre och vi gjorde plötsligt 0-1 på en omställning. Efter det tog vi över matchen mer och mer och gör även 0-2 och 0-3.
Slätstruket över lag där alla kan mycket bättre. Plussar ändå för Mohammadou Sumareh som hoppar in i målet efter skada efter ca 10 minuter och håller nollan. I övrigt var det bara Oskar Norlander, Jens Hall och Janne Henriksson som kom upp i normal kapacitet .I övrigt var det slätstruket. Avslutningsvis hoppas jag att det går bra med Ljunga grabben som olyckligtvis bröt armbågen alternativt hoppade ur led i mitten andra halvlek.
- Vi är dominant i första men vi har så fruktansvärt svårt att få in bollen i motståndarmålet...men spelmässigt gör vi det riktigt bra. Men som vanligt blir det, tyvärr, om man bränner för många chanser gör motståndarna mål. Och så blev det också ikväll, säger Ljungas mittback Björn Östgård.
- Precha Thongsaphrang och Simon Mellgren var riktiga slitvargar på mitten och oliver persson var ett ständigt hot i sista tredje delen. Dock är han bara 15 år och har mycket mera att hämta ur sig, fortsätter Östgård.
Huvuddomaren Filip Lundberg och hans assistemter gjorde en stabil insats i sommarsolen på Ljungalid även om det fanns synpunkter på inkonsekvens.

0-2 Linus Mattsson (85, straff)
0-3 Martin Gabrielsson Ling (88, straff)
Ånge vann över Söråker efter målrik första halvlek
referat kommer.
- Var inte själv på plats men enligt rapporterna verkar det ha varit en stabil insats där vi gjorde det som krävdes för att ta en rättvis seger. Det var kanske inget sprudlande skönspel, men ibland är det viktigaste att vara organiserade, jobba för varandra och ta tre poäng – och det gjorde vi, säger Ånges tränare Stefan Lovén, som fortsätter:
- Tråkigt nog fick vi också se 21
Martin Brzezinski utgå skadad. Vi hoppas att det inte är allvarligt och önskar honom ett snabbt tillfrisknande.
Ett extra grattis till tvåmålsskytten Oscar Cornelius Burke som utsågs till matchens lirare. Jag vill också lyfta fram Joshua Sumdling och Elton Evjen, som enligt rapporterna stod för väldigt fina prestationer och bidrog starkt till segern. Nu blickar vi framåt mot de två sista matcherna i grundserien. Vi ska fortsätta bygga vidare på det här och göra allt för att avsluta serien på bästa möjliga sätt.

1-1 uppgift saknas ännu (23)
1-2 Sean Rodriguez Moavi (27)
2-2 självmål (33)
3-2 Joshua Sundling (34)
4-2 Oscar Cornelius Burke (40)
5-3 Zakaria Ibrahim Suliman (81)
Svartvik U. ett mål från tvåsiffrigt mot Södermalm
referat kommer.
- Hade sett fram emot denna match, men Södermalm var kort om spelare, bara nio spelare. Starkt av dem att ens komma till spel. Svårt att hålla fokus i en sådan match men viktigt för oss att vinna, säger Svartvikstränaren Micke Wallin.
- Med tanke på att vi spelade en hel match med två man mindre gör vi det fantastiskt bra, säger Södermalms coach Johan Thelin.
Ambros Ekhem var stabil bakåt och utsågs till matchens lirare medan Samuel Seraniemi visade stor klass på mitten. Den gamle mittbacken Michael Ankarmark hoppade in mellan stolparna och visade storebror Tommy att även han kan rädda bollar. Och några av räddningarna var "monstrurösa".
Huvud domaren Frida Svensson gjorde en riktigt bra insats. Satte ribban på en bra nivå och höll den hela matchen och var tydlig i sina domslut.

2-0 Filip Wolf (14)
3-0 Samuel Saraniemi (39)
4-0 Ibrahim Sankoh-Yillah (54)
5-0 Isaac During Cole (59)
6-0 Sori Gavador (61) ...nick
7-0 Akam Khaki (80)
8-0 Isaac During Cole (82)
9-0 Ibrahim Sankoh-Yillah (84)
IFK Sundsvall 2 gick från 2-2 till 2-5 sista kvarten mot Viskans IP - Salo Gavador hattrickskytt.
IFK Sundsvall 2 avslutade våren med fyra raka förluster och var nära att tvingas lämna walk over i våravslutningen men Wiskan var schysta att flytta matchen till idag. Som "tack" vann IFK-bilagan på Viskans IP. 1-0 kom i minut 6 då Salo Gavador fick en fin boll på djupet och passerade hemmamålvakten och satte bollen i nät. Men blott två minuter senare utjämnade Adam Kerfstedt efter en hörna. Strax därpå mötte Gustav Larsson Salo Gavadors inspel och bollen gick i en båge över hemmakeepern, 1-2.
Med timman spelad utjämnade Wiskan för andra gången denna afton, och åter efter en hörna där Jimmy Åström var sist på bollen. Med kvarten kvar bjöd gästernas Abbas Abdukadir Ibrahim på show när han tog sig förbi flera motståndare och serverade Gustav Larsson öppet mål. Tre minuter senare satte Salo Gavador 2-4 på retur efter eget skott och i den 86:e fullbordade Salo sitt hattrick efter en ny djupledslöpning och rundade målvakten innan han rullade in slutresultatet 2-5.
- En bra match överlag tycker jag! Riktigt varmt och fuktigt så det blev väl lite tempofattigt ibland. Fin matta i Viskan så har inget att klaga på där. Vill tacka Wiskan för det sportsliga att flytta matchen en månad då vi hade ont om folk, säger IFK Sundsvalls 2:s tränare Eskil Nordberg..
Salo Gavador, 3+1, Gustav Larsson, 2+1, och målvakten Leo Lundgren, med flera fina parader får bästa betygen hos ett överlag bra IFK Sundsvall 2. Bra match även av domarna med Roger Lundbäck med pipan.

Sidsjö-Böle 2 hämtade in tvåmålsunderläge i andra halvlek - men Svartvik U. avgjorde på slutet
Sidsjö-Böle 2 hamnade i ett 1-3--underläge mot Svartvik U men efter en sen reducering precis innan pausvilan och ett kvitteringsmål sju minuter in i andra halvlek var man ikapp, båda målen från Lucas Marti Berglund. Matchen stod sedan och vägde men med mindre än tio minuter kvar återtog gästerna ånyo ledningen då Ibrahim Sankoh-Yillah svaarade för sitt andra mål för kvällen. Strax därpå gjorde Sori Gavador 3-5 då hemmalaget jagade utjämning och blottade sig bakåt och stängde kiosken. Efter vårens tre avslutande vinster kom alltså den fjärde i höstpremiären.
i den andra halvleken hämtade man upp till 3-3 - bara för att gästerna lade i en extra växel och återtog ledningen och spädde på med ett femte mål i slutminuterna.
- En tuff match på förhand mot ett duktigt Svartvik. Vi kommer inte alls rätt in i matchen i första halvlek. Där de tar ledningen rätt tidigt i matchen men sedan får vi till en kvittering strax efter det. Men innan pausvilan kom så hade Svartvik hunnit göra två mål och underläge 1-3. Vi gör några justeringar i paus som ger en snabb utdelning i andra. Vi kommer ikapp till 3-3 innan vi spelat 10 minuter. Efter det står matchen och väger men tyvärr för vår del så är Svartvik strået starkare och tar åter ledningen med mindre än tian kvar. Det målet tar lite orken av oss. Vi flyttar fram för att gå för en kvittering, men det gör att Svartvik kan avgöra matchen med sitt 3-5 mål. Surt för oss att tappa poängen så sent, när vi hade spelat upp oss och tagit igen 1-3 underlägget efter första, säger Sidsjö-Böle 2:s tränare Joakim Martinsson.
- Vi leder i paus men vi var inte nöjd med vår insats. Sen i andra tappar vi det helt och gör inte alls det vi är bra på . S/B gör två snabba mål och det står plötsligt 3-3. Efter det vaknar vi till och en glöd växer hos alla i laget och viljan att göra mål växer. Och vi vinner med två bollar, säger Svartvikstränaren Micke Wallin.
Matchen lirare Ibrahim sankoh-Yillah.
Samuel Seraniemi gjorde ett riktigt slit jobb och grym insats på mitten.
I S/B nr 6 gjorde en bra insats.
Dommar insatsen var ok inte nöjd.
Skulle ha blåst mer för båda lagen enligt mitt tycke.
I hemmagänget ville man lyfta fram hela laget som krigade på trots den tuffa startem man fick. Men andra mest stack målvaktem Gustav Boman Wicksell ut lite extra trots de fem baklängesmålen och höll länge kvar sitt lag i matchen. Tvåmålsskytten Ibrahim Sankoh-Yillah glänste i Svartvik och Samuel Seraniemi gjorde ett riktigt slitjobb och en grym insats på mitten. Bra insats även av domartrion med Darin Mustafa som HD,

1-1 Zakariah Ibrahim Mohammed (19)
1-2 Ibrahim Sankoh-Yillah (38)
1-3 Sori Gavador (40)
2-3 Lucas Marti Berglund (45)
3-3 Lucas Marti Berglund (52)
3-4 Ibrahim Sankoh-Yillah (81)
3-5 Sori Gavador (85)
Aktuell tabell
| 1 | ![]() |
Essviks AIF | 11 | 10 | 1 | 0 | 65 | 9 | 31 | |
| 2 | ![]() |
Stöde IF | 10 | 8 | 0 | 2 | 32 | 16 | 24 | |
| 3 | ![]() |
Ånge IF | 11 | 8 | 0 | 3 | 38 | 23 | 24 | |
| 4 | ![]() |
Hassels IF | 11 | 7 | 3 | 1 | 34 | 20 | 24 | |
| 5 | ![]() |
Svartviks IF U. | 12 | 7 | 1 | 4 | 43 | 18 | 22 | |
| 6 | ![]() |
Selånger SK U. | 11 | 7 | 1 | 3 | 36 | 17 | 22 | |
| 7 | ![]() |
Söråkers FF | 12 | 7 | 0 | 5 | 42 | 17 | 21 | |
| 8 | ![]() |
Sidsjö-Böle IF 2 | 11 | 4 | 0 | 7 | 20 | 30 | 12 | |
| 9 | ![]() |
Södermalm FF | 12 | 3 | 3 | 6 | 25 | 44 | 12 | |
| 10 | ![]() |
Matfors IF 2 | 11 | 3 | 2 | 6 | 30 | 44 | 11 | |
| 11 | ![]() |
IFK Sundsvall 2 | 11 | 3 | 1 | 7 | 24 | 38 | 10 | |
| 12 | ![]() |
Wiskans IF | 10 | 2 | 2 | 6 | 22 | 31 | 8 | |
| 13 | ![]() |
Indals IF | 11 | 1 | 0 | 10 | 11 | 57 | 3 | |
| 14 | ![]() |
Ljunga IF | 10 | 0 | 0 | 10 | 11 | 69 | 0 |
Statistik div 5 Medelpad
Gabriel Wiklund målfarligast i Medelpadsfemman efter vårens matcher - hittat rätt 12 gånger!
Lokalfotbollen redovisar under sommaruppehållet ställningarna i de lokala skytteligorna efter vårens matcher. Och sist ut är Medelpadsfemman där Stöde...
Läs mer
Omgång 12: Jonathan Ålin gjorde ett äkta hattrick innan minut 3 var spelad när Essvik vann med 13-1 och Hassel hämtade in ett 1-5-underläge i derbyt
Hassel stod för en osannolik upphämtning i derbyt mot Matfors 2 där man hämtade in ett 1-5-underläge till 5-5! På Essviksvallen ledde hemmalaget med 3...
Läs mer
Omgång 11: Fem olika målskyttar i serieledarna Essviks seger på Hasselbacken och fem-etta för Ånge i toppmötet med Stöde
Fem olika målskyttar i serieledarna Essviks seger på Hasselbacken, Selånger U, avgjorde med två snabba tidigt i andra halvlek mot Söråker, Fem-etta fö...
Läs mer
Omgång 10: Essvik vann toppmötet mot Stöde, Söråker vann med 15-0 och Sori Gavadoor gjorde hattrick för sitt Svartvik U.
Den uppskjutna toppmatchen mellan Essvik och Stöde spelades i afton där hemmalaget visade sig vassast. Tidigare under dagen vände Ånge mot Sidsjö-Böle...
Läs mer
Omgång 9: Wiskan kryssade på Essviksvallen, ett mål räckte för Ånge, fyra mål på en kvart för Söråker och Finnen kvitterade med sista sparken
Under söndagen knep Wiskan poäng borta mot topplaget Essvik och ett mål räckte för Ånge medan Matfors 2 gjorde 5-0 på Sidsjö-Böle 2 och Söråker 4-0 öv...
Läs mer
Omgång 8: Essvik vann toppmötet över Söråker och Svartvik U. tvingades lämna w.o.
Essvik vann toppmötet borta mot Söråker och leder fortfarande serien, tätt jagade av Stöde som vann med 5-2 över IFK Sundsvall. Indal och Ljunga sitte...
Läs mer

