Omgång 17 (13-24 aug.): Fördel Stöde och Söröje i kampen om silvret efter "omöjliga" Kovland
Det blev en jämn och spännande match i Damtrean på Westhagen där till slut gästande Stöde avgick med en uddamålsseger över Sidsjö-Böle. Foto: Anders Thorsell, Sportactionpictures.
Ännu en kluven omgång där tre matcher spelades ikväll, och en den 24 augusti. Dock ett intressant möte i afton kampen om andraplatsen efter Kovland mellan överraskningslaget Sidsjö-Böle och Stöde på Westhagen. En match gästerna vann med uddamålet. På Thulevallen tog Matfors emot ett annat av de lag som krigar om silvret, Söröje, som kom sågs och segrade. Även Njurunda är med i kampen i den jämna tabellen men föll mot IFK Sundsvall på Balders. Kovland -Alnö 2 spelas inte förrän den 24 den här månaden.
Referat & matchfakta, omgång 17
Stödevändning över Sidsjö-Böle på Westhagen - fasta situationer avgörande
Något matchreferat känns onödigt denna gång. Rekommenderar tränarnas kommentarer nedan. Deras analyser är mer än fullgoda och mitt referat skulle kännas överflödigt.
- Vi kommer ut och äger första 20 totalt, sedan börjar vi slarva och vi bjuder in dem i matchen och de får ta ledningen på en frispark och vi går till halvtidsvila i underläge som inte känns helt rättvist. Vi har ett bra snack i paus där vi lovar varandra att stå upp bättre och våga rulla boll ännu mer och även om dom börjar skapa mer i andra så är vi starka och står upp mot deras snabba kontringar. Vi gör 1-1 på hörna direkt i mål av Emilia Johansson sedan tar vi över mer och mer och gör sedan 1-2 på en frispark slagen av Thea Lindkvist Krohn som gör sitt första mål i seniorsammanhang. Sedan visar Anna Edin sin klass när hon ensam mot tre försvarare dribblar igenom allihopa och punkterar matchen, säger Stödes tränare Fredrik Berglund.
- Starkt att återigen vända underläge och det visar vilken bra moral vi har. Beröm till hela laget men extra beröm till Thea som kommer in och gör ett piggt inhopp i sin blott andra match på seniornivå, fortsätter Berglund.
- Stöde är ett duktigt fotbollslag som har en väldigt tydlig och välfungerande speluppbyggnad med många försök på ”tredje spelare”. Många duktiga rutinerade damer med bra teknik och spelförståelse. Jag tycker de börjar bättre och vi kämpar för att komma in i matchen. Efter 15-20 minuter jämnar det ut sig något och vi börjar ta oss till mer tydliga lägen. Även fast Stöde rullar fint i första så tycker jag ändå att vi tar oss till några bättre lägen. En fin frispark där Saga Dynesius kommer med fart och nickskarvar över deras utrusande målvakt ger oss 1-0 som står sig halvleken ut, säger Sidsjö-Böles tränare Christian Jansson, som fortsätter:
- Klart man är lite partisk men väldigt hårt spel i rygg och efterslängar tilläts mer än i andra matcher vilket inte var till vår fördel då vi är betydligt lättare. Vill inte ta bort något från Stöde, som gör en bra match, men sättet som matchen avgörs på lämnar en bitter eftersmak. Deras 1-1 på en hörna som går direkt in i mål skulle egentligen enligt våra spelare ha varit vår inspark innan. Deras 2-1-mål på en frispark föregicks efter en handssituation nära straffområdet, som under tidigare delar av matchen vid flertalet tillfällen bedömts som ok av domaren då Stöde gjort samma sak, boll som studsar upp. En helt okej frispark om nivån varit så tidigare. Sen behöver vi såklart chansa och gå för det sista minuterna och vi skramlar fram nån farlig chans men släpper dessvärre in en omställning i sista minuten. Jaja, gruppen gör en bra insats sett över 90 minuter och många positiva saker att ta med sig. Nya tag på måndag.


Söröje gick ifrån till en fem-etta avslutande halvtimman på Thulevallen: "Energi och vilja på topp"
Söröje tog en tidig ledning på Thulevallen då Elin Nordin slog ett fint pass från egna försvarsled som rann mellan Matforsbackarna fram till Viktoria Bergström som utnyttjade sin snabbhet och placerade snyggt in bollen. 0-2 kom fem minuter senare, i den 17:e, där uppspelet ända nerifrån målvakten Novalie Forsberg, ut till back, in till mittfält och sen en fin passning från "Vicky" Bergström fram till Maja Medelberg som avslutade kliniskt. Ett vackert fotbollsmål.
Matfors var inte helt ofarliga och i mitten av halvleken reducerade snabbe Madelene Strandberg för hemmalaget och plötsligt var det kamp om poängen. Söröje fortsatte dominera spel och chanser men luggades på flera målchanser av hemmalaget duktiga sista utpost Cornella Westerlund som länge höll sitt lag kvar i matchen med sina parader. Men med knappa halvtimman kvar orkade hon inte stå emot längre. Maja Blom kom fram på sin vänsterkant och centrade in till Viktoria Bergström som gjorde sin tredje poäng i matchen, två mål och ett ass.
Men "Vickys" poänggörande var inte över. Strax därpå slog hon inlägget till Maja Medelbergs 1-4. På stopptid löpte sig kvicke Ronja Dahlin sig fri på en långboll och fastställde med ett säkert avslut Söröjes seger till 1-5 och laget klättrade upp på silverplats efter "omöjliga" Kovland.
- Idag var energin och vilja på topp. Vi inleder matchen stabilt och rullar boll inom laget. De sista 10-15 minuterna i första blir vi lite väl loja och tappar bort oss. Men sett över resterande av matchen så är vi dominant och fem-ettan hade kunnat varit ännu större om inte deras målvakt storspelat och hindrat oss från att sätta fler baljor, säger Söröjes tränare Linda Medelberg.
- Söröje var det bättre laget och vann rättvist. De hittade in bakom vår backlinje med fina genomskärningar så de fick frilägen som förvaltades. Vi har perioder i första och andra där vi spelar jämt med de men idag saknades det lilla sista för att få in något fler mål, säger Matfors tränare Magnus Östman.
Kollektivt beröm till hela Söröje men en extra blomma till mittlåset bestående av Milla Lundberg och Selina Stolt. Meya Layton och Alice Bergman svarade för ett jätte jobb på Matfors mittfält. Plus även till Lina Lundgren och till Madde Strandberg för hennes fina mål. Domarna, där Linda Söderberg höll i pipan, gjorde en riktigt bra och konsekvent insats.


0-2 Maja Medelberg (17)
1-2 Madelene Strandberg (23)
1-3 Viktoria Bergström (62)
1-4 Maja Medelberg (65)
1-5 Ronja Dahlin (90+4)
Thea Arvidsson tvåmålsskytt i IFK Sundsvalls 3-1-seger över Njurunda hemma på Balders
Ett spelsuget IFK Sundsvall öppnade starkt hemma på Balders mot Njurunda och tog rättvist ledningen med halvtimman spelad då nyförvärvet från Selånger, Ella Lindfors, satte en straffspark. Fem minuter in i den andra halvleken ger spelövertaget ett andra mål sedan Thea Arvidsson dribblat sig igenom och efter dryga timman dubblade Thea kvällens målskörd med ett distansskott. Molly Olsson reducerade för gästerna med knappa kvarten kvar genom Molly Olsson och friserade nederlaget till 1-3.
- Vi gör en riktigt bra första halvlek och har ett stort övertag men leder "bara" med 1-0 i paus. I andra fortsätter vi vara det bättre laget även om Njurunda tar för sig lite mer. Vi går ifrån till 3-0 och har bra kontroll på matchen. Vi släpper in 3-1 med ca 10 minuter kvar och Njurunda gör ett sista försök att komma i kapp utan att skapa de vassa chanserna. Sett till hela matchen är det ett klart rättvist resultat, säger IFK Sundsvalls tränare Stefan Edberg.
- Hela laget ska ha beröm idag. Defensivt gör vi en riktigt bra match och låter inte Njurunda skapa många målchanser. Vi är även trygga i spelet och vänder spelet mer än vi har gjort tidigare. Vi har många hörnor som är bra slagna. Ska jag plocka fram några spelare så är Fnan Tewelde och Louise Wagenius väldigt trygga på centrala mittfältet. Vi hoppas att det här spelet fortsätter i höst så vi kan plocka fler poäng än under våren, fortsätter Edlund.
- Första halvlek ägs av IFK där vi låter dom rulla boll alldeles för ostört. Vi har helt enkelt för låg press över hela planen. De får en straff i mitten på halvleken som dom förvaltar väl. Vi startar andra halvlek likadant som första skulle jag säga. 2-0 kommer efter en dragning i straffområdet och ett bra skott. 3-0 är ett långskott efter vi tappat bollen utanför eget straffområde. Båda dessa mål hade kunnat undvikits med lite bättre koncentration. Efter deras 3-0 så kliver vi upp med laget och sätter högre press. Så sista 25-30 äger vi helt skulle jag säga då vi stressar dom till misstag. Vi får in en 3-1 reducering av Molly Olsson efter bra press av forwards. Tyvärr stannar det där, säger Njurundas tränare Micke Olsson, som tillägger:
- Ikväll är jag självkritisk då jag ställer ut laget med alldeles för låg press i 60 minuter. Jag tror vi hade kunnat hota dom betydligt mer om vi hade satt högre press från start då det visade sig vara effektivt. Så tjejerna gör allt vi ledare begär till 100 procent. All cred till dem, minusbetyg till mig som coach. Jag tycker som vanligt kollektivet gör jobbet, ingen faller ur ramen. Men målskytten Molly gör det bra. Moa Persson som forward sista 25 gör det också riktigt bra. Kajsa Mårtensdotter duktig mittback sista 25. Tycker även Emma Sjölund gör det bra idag, hon har varit bra flera matcher i rad nu.
Domarnas insats, med Merhawi Abraham Goitom som HD, fanns inget att anmärka på.


2-0 Thea Arvidsson (50)
3-0 Thea Arvidsson (61)
3-1 Molly Olsson (76)
Aktuell tabell
| 1 | ![]() |
Kovlands IF | 12 | 12 | 0 | 0 | 60 | 4 | 36 | |
| 2 | ![]() |
Söröje BF | 12 | 7 | 3 | 2 | 36 | 19 | 24 | |
| 3 | ![]() |
Alnö IF 2 | 13 | 7 | 2 | 4 | 41 | 24 | 23 | |
| 4 | ![]() |
Stöde IF | 12 | 7 | 0 | 5 | 28 | 26 | 21 | |
| 5 | ![]() |
Sidsjö-Böle IF | 11 | 6 | 2 | 3 | 24 | 21 | 20 | |
| 6 | ![]() |
Njurunda IK | 14 | 6 | 1 | 7 | 24 | 25 | 19 | |
| 7 | ![]() |
Söråkers FF | 13 | 5 | 4 | 4 | 21 | 25 | 19 | |
| 8 | ![]() |
IFK Sundsvall | 12 | 3 | 3 | 6 | 23 | 27 | 12 | |
| 9 | ![]() |
IFK Timrå 2 | 12 | 3 | 2 | 7 | 16 | 36 | 11 | |
| 10 | ![]() |
Matfors IF | 14 | 1 | 4 | 9 | 23 | 43 | 7 | |
| 11 | ![]() |
Sund IF | 13 | 1 | 1 | 11 | 16 | 62 | 4 |
Statistik div 3 Medelpad, dam
Omgång 22: Kovland bara vinner och vinner, storseger för Söröje över Stöde
I en tidigiare uppskjuten match vann Kovland på Balders konstgräs med 4-1 över hemmalaget IFK Sundsvall i elljuset under torsdagskvällen, men inte hel...
Läs mer
Omgång 21: Söröje och NIK-seger, otäck domarkollaps i Stöde och dussinet fullt för Matfors
Det blev en präktig hemmaseger i den uppskjutna matchen mellan Matfors och Timrå 2, 12-0, där Ida Pettersson Nygren var målgladast med fem fullträffar...
Läs mer
Omgång 20: Kovland redan klara seriesegrare och storvinst för Söröje under måndagen
Kovland är totaldominant i damtrean i år och redan under onsdagskvällen säkrade man seriesegern efter en 5-0-vinst över Matfors. Lokalfotbollen gratul...
Läs mer
Omgång 19: Kryss i båda derbyna Njurunda-Söröje och Söråker-Timrå 2 och vinster för Kovland och IFK Sundsvall
Njurunda fick en halv revansch på Söröje inför storpublik på Gumsekullen efter vårens bortaförlust. Och det tack vare Meja Lauritzens sena kvittering....
Läs mer
Omgång 18: Timrå 2 bröt Kovlands tunga svit på tolv raka segrar - men KIF tog grym revansch ikväll i det avbrutna mötet med Söröje
Tolv raka segrar! Så lång blev Kovlands svit på segermatcher i årets damtrea. Men under lördagen klippte Timrås andra lag den sviten via 1-1 hemma på ...
Läs mer
Omgång 16: Kovland och Stöde vann i onsdags -avbruten åskmatch och Njurundas sena avgörande under måndagen
Två tidigare flyttade matcher spelades under onsdagen, Kovland-Söråker och Njurunda-Stöde där KIF och Stöde var klara favoriter och vann också sina ma...
Läs mer



