Omgång 20 (21--23 augusti): Serieledarna Timrå tog hem en fem-etta över Alnö U. och Robin Bergman 4-målsskytt i Kuben 2:s kross av Sund

22 aug 2026 Div. 4 Medelpad

Under fredagskvällen tjuvstartade den 20:e omgången då serieledarna IFK Timrå tog emot Alnös utvecklingslag och vann med klara 5-1 och befäster sin plats som herrar på täppan. Värt att nämna från lördagens matcher är att gamle målkungen Robin Bergman är tillbaka i hetluften och gjorde fyra av Kuben 2:s nio fullträffar på Sund plus att Kovland bara fortsätter plocka trepoängare nu i höst.

 

Referat & matchfakta, omgång 20 (21-23 auguasti 2026)

 

Fyra fullträffar av gamle målkungen Robin Bergman när Kuben 2 gav Sund en rejäl överhalning: "Hela laget presterar"

Den gamle målkungen Robin Bergman har vilat sin kropp ett par år från sina krämpor. Nu har han till glädje alla oss fotbollsvänner gjort comeback och idag var han med och sänkte Sund med man och allt med sina fyra fullträffar. Utöver Robins kvartett mål är Erik Nybergs 4-0 direkt på hörna värt att nämna. Ett starkt Kubenlag vann till slut med hela 9-0.

- Vi gör en riktigt bra första halvlek där vi får utdelning på vårt eget spel med rörelse och ett aggressivt presspel. Hela laget presterar. Extra plus till Noel, Dawit, Erik och Bergman. Sedan ett plus från mig på distans till dagens coach-trio! Bröderna Åhman och Roger! 5 Kuben-kepsar av 5 möjliga, säger ordinarie coach Marcus Westermark.

- Det går tungt nu. Och vi har för få spelare i truppen vilket gör att det sliter mycket på de spelare vi har. All eloge till spelarna som fortsätter kämpa i 90 minuter, men vi räcker inte till helt enkelt idag mot ett starkt kuben, säger Sunds tränare Marcus Olsson.

Kubikenborgs IF 2Sund IF 1
Kubikenborgs IF 2 - Sund IF 9-0
22 aug. 2026 - 18:00 - Kubikenborgs IP konstgräs
1-0 Robin Bergman (6, straff)
2-0 Robin Bergman (28)
3-0 Erik Nyberg (37) ...hörna direkt i måll
4-0 Noel Persson (39)
5-0 Robin Bergman (48)
6-0 William Rutenius Östman (63)
7-0 William Rutenius Östman (66)
8-0 Emil Nordin (71)
9-0 Robin Bergman (75)
Domare: Teodor Lundgren
Publik: 33
 

Einar och Nazer tvåmålsskyttar när GIF Sundsvall 2 tog en bingo-seger över Kraftfull: "Kontrollerade från minut 1"

Efter en målmässigt jämn första halvtimma satte duon Elmer Bergqvist och Nazir Emad Ramo två snabba mål fram till 2-0 på Westhagen. Kraftfull höll därefter jämna steg fram till det återstod 20 minuter då det unga GIF-laget gjorde ett nytt ryck, men med tre mål denna gång. Och åter var Einar och Nazer målskyttar plus Adilshakh Mikhramov i 5-0-segern.

- Vi är jättenöjda med hur vi tog oss an den här matchen, hur vi kontrollerar den från minut ett och hur vi spelar klart den över 90 minuter. Många bra idag, men vi tycker att en ny spelare som gjorde debut för oss idag och som börjat på NIU i höst, född 2010, Gustav Öberg kan få lite extra beröm, säger GIF Sundsvall 2:s coach Håkan Staffrin.

GIF Sundsvall 2FC Kraftfull
GIF Sundsvall 2 - FC Kraftfull 5-0
22 aug. 2026 - 16:30 - Wessthagen
1-0 Elmer Bergqvist (35)
2-0 Nazir Emad Ramo (37)
3-0 Adilshakh Mikhramov (72)
4-0 Nazir Emad Ramo (79)
5-0 Elmer Bergqvist (85)
Domare:Nicklas Dyrén
Publik: 40
  

Efter en tung höst - Kungsnäs tillbaka på segertåget: "Rätt bra kontroll"

En match som inleddes jämnt men där Kungsnäs fick övertag sedan Liam Hedberg nickat in ledningsmål efter dryga halvtimman. Fem minuter senare dubblade David Sulaiman försprånget men Sidsjö-Böle replikerade omgående med en reducering via Rayan Rezai. Den andra halvlekens första kvart var också jämn men när Elias Berglund först gjorde 3-1 och nästan direkt på kom Anes Sabotics 4-1. Gästerna vek inte ner sig utan krigade till sig en reducering, Othman Fahdawi, med dryga kvarten kvar men Kungsnäs hade inga problem att hålla undan fram till duktiga domaren Henrik Hörnfeldts slutsignal.

- Fokus idag var att komma tillbaka till våra grunder i vårt offensiva spel, vilket vi gör bra. Vi visste att motståndarna skulle stå lågt och jobba med omställningar, tycker vi hade bra tålamod och strävade efter att jobba med noggrannhet. Det tog ett tag innan vi fick in första målet, men det kändes som att vi hade rätt bra kontroll över matchen från start, säger Kungsnäs tränare Patrik Åsell.

- En tuff och jämn match på förhand. Där vi kommer in bra och ligger rätt och stänger ner ytorna för Kungsnäs. Matchen är väldigt jämn och står och väger fram tills minut 30 då Kungsnäs gör 1-0. Sedan kommer 2-0 5minuter senare lite turligt på en retur från ett skott utifrån. Innan paus hinner vi göra 2-1 som ändå känns rättvist. Andra halvlek startar precis som första väldigt jämnt spel. Men efter en kvart spelad i andra så kommer 3-1, och samma i andra så kommer även 4-1 5minuter efter. Vi ändrar om lite för att gå för kvitteringar men orkar bara med 1 och gör 4-2 efter 73minuter spelade. Kungsnäs stängde matchen med sitt 4-1 mål som vi inte orka lyfta oss från. En match där resultatet inte riktigt speglar matchbilden och Kungsnäs drog det längre strået idag, säger Sidsjö-Böles tränare Jocke Martinsson.

Henrik Hörnfeldt gör en näst intill felfri match och visar att han är en av seriens bästa rättskipare.

Kungsnäs FCSidsjö-Böle IF
Kungsnäs FC - Sidsjö-Böle IF 4-2
14:00 - 22 aug. 2026 - Westhagen
1-0 Liam Hedberg (31) ...nick
2-0 David Sulaiman (36)
2-1 Rayan Rezai (36)
3-1 Elias Berglund (60)
4-1 Anes Sabotic (66)
4-2 Othman Fahdawi (73)
Domare: Henrik Hörnfeldt
Publik: 32
 

Kovland fortsätter bara vinna fotbollsmatcher - mot Matfors kom sjunde raka

Kovland kom till mötet med topplaget Matfors med sex raka segrar i ryggen och man tog också initiativet i matchen och redan innan klockan tickat upp till första kvarten hade Ture Lindblom och Ivar Edlund, som som bara hade att sätta pannan till på Lukas Anderssons fina inlägg, gått upp till en 2-0-ledning. Med halvtimman spelad satte Alfred Norman trean och matchen såg avgjord ut.

Matfors kom ut till andra men en helt annan frenesi och fick tidigt till en reducering genom Joel Lindqvist. Men mitt i jakten på ytterligare reducering råkade en bortaspelare förpassa en Kovlandsfrispark bakom den egna målvakten, 4-1. Med mindre än tjugan kvar drog hemmalagets William Nilsson på sig sitt andra gula kort och fick lämna planen. Morgonluft för Brukets Blå? Njae, istället vaskade KIF fram en straffspark som Anton Hallengren i vanlig ordning satte i nät fram till 5-1 och sjunde raka trepoängaren var bärgad och man ligger just nu på kvalplats till division 3. Vem trodde det i maj när KIF huserade i källaren av tabellen?

- Vi kommer ut bra i matchen och får tidigt utdelning via två snabba mål. Sen tycker jag att vi blir lite bekväma och plottriga,men vi skapar väldigt många lägen och bör leda med mer än tre mål i halvtid. Andra börjar vi inte bra och ger över initiativet till Matfors som tillslut får in en reducering, säger Kovlands ass. tränare Joel Falk, som fortsätter:

- Tycker vi sen tar tillbaka initiativet. Mitt i allt hamnar deras målvakt på mellis och som i mina ögon ska ha ett solklart rött,men det landade bara i gult. Några minuter senare får vi in fyran men sen lyckas vi dra på oss två snabba gula, det kan man tycka lite vad man vill om speciellt med situationen 10 minuter innan bara ger gult, och får spela med en man mindre sista 20. Men tycker vi löser det väldigt bra och gör till och med ett till mål på straff. Överlag en stabil och fin seger och vi vinner på ett övertygande sätt.

I Kovland gjorde hela laget en stark insats men extra plus till Lukas Andersson som slet fantastiskt i 90 minuter på högerbacken och även stod för ett målpass.

Kovlands IF HerrMatfors IF
Kovlands IF - Matfors IF 5-1
22 aug. 2026 - 13:00 - Ånäsvallen
1-0 Ture Lindblom (10)
2-0 Ivar Edlund (13) 
3-0 Alfred Norman (29)
3-1 Joel Lindqvist (52)
4-1 självmål (67)
5-1 Anton Hallengren (77, straff)
Utvisning Kovland: William Nilsson (72, två gula)
Domare: Nils Lundberg
Publik: 77
 

Fem-etta för serieledarna IFK Timrå när Alnös utvecklingslag kom på besök

Adrian Yman gav serieledarna ledningen redan innan kvarten var spelad sedan han tryckte in ett inspel från höger. Timrå fortsatte dominera men det unga Alnölaget försvarade sig på ett bra sätt och höll tätt fram till nästan timman spelad då Viggo Rolandsen löpte på en skarv från Adrian Yman och avslutade med ett skott över målvakten och upp i närheten av krysset.

Målet fick gästerna att hissa flagg och hemmalaget kunde gå ifrån till 5-0. 3-0 gjorde Vilmer Källman som från inläggsposition från vänster sköt in bollen bakom Allnökeepern som som tjuvade lite och öppnade upp sig.
Fyran tryckte Ujwol Kahtri in distinkt efter en passning snett inåt bakåt av Hampus Nordlund som fyllde på upp på sin högerkant innan Adrian Yman på ett liknande sätt som Ujwol, med assist av just Ujwol. Lite glitter skulle i alla fall det unga bortalaget få med sig då Johan Hessler spräckte nollan i den 83:e minuten.

- Vi kontrollerar matchen från första minuten, men lyckas inte göra mer än ett mål i första halvlek trots flera lägen. I andra öppnar det upp sig lite mer för oss vilket gör att vi kan utöka ledningen flera gånger och fortsätta kontrollera matchen.  Idag gör samtliga en otroligt bra insats och ska ha beröm. Men värd att nämna är August Borling som är matchens bästa spelare i sin startdebut i division 4, säger Timrås tränare Joakim Edström.

- Vi kommer aldrig riktigt in i matchen och har svårt att värja oss mot Timrås alla långbollar som vi ändå visste skulle komma. De är effektiva i sina avslut och gör ett par fina mål även om ett par också kändes som en hel del flyt. Timrå vinner rättvist. Beröm till Melwin Lindström i målet som länge håller oss kvar i matchen och till Johan Hessler som än en gång gör ett kanonfint mål. Nu har vi ännu en gång spelat fyra matcher på 10 dagar i detta galna, nästintill idiotiska spelschema som denna säsong bjudit på. Skönt att äntligen få spela bara en match i veckan. Nya tag nästa helg, säger Alnötränaren Thomas Gustafsson.

IFK Timrå HerrAlnö IF Herr Utv
IFK Timrå - Alnö IF Utveckling 5-1
21 aug. 2026 - 19:00 - Timrå IP Konstgräs
1-0 Adrian Yman (14)
2-0 Viggo Rolandsen (57)
3-0 Vilmer Källman (71)
4-0 Ujwol Khatri (78)
5-0 Adrian Yman (85)
5-1 Johan Hessler (88)
Domare: Teodor Lundgren
Publik: 67
Matchfakta
 
 

Kommande matcher i omgång 2

 
23 aug. 2026 - 13:00 - Selånger IP, konstgräs
Matchfakta

 

Aktuell tabell

1 IFK Timrå   19 14 0 5 50 28 42
2 Kovlands IF   19 11 1 7 52 37 34
3 Selånger SK 2   17 10 3 4 38 23 33
4 IFK Sundsvall   18 10 2 6 52 39 32
5 Matfors IF   18 8 5 5 36 28 29
6 Kungsnäs FC   18 8 4 6 40 33 28
7 GIF Sundsvall 2   18 8 4 6 35 28 28
8 Kubikenborgs IF 2   17 6 6 5 33 22 24
9 Alnö IF Utveckling   18 6 3 9 36 45 21
10 Östavalls IF   18 6 0 12 33 45 18
11 Sidsjö-Böle IF   19 4 4 11 29 51 16
12 Sund IF   18 5 1 12 33 64 16
13 FC Kraftfull   17 4 1 12 20 44 13

Omgång 19: Timrå övermäktiga Matfors i toppmötet - och så gick det i de övriga matcherna

18 aug 2026 Div. 4 Medelpad

Omgång 19 av Medelpadsallsvenskan tjuvstartade under måndagskvällen då Kuben 2 inte hade några större problem att slå tillbaka Sidsjö-Böle med klara s...

Läs mer

Omgång 18: Segrar för topplagen Timrå, Selånger 2, IFK Sundsvall och Matfors

14 aug 2026 Div. 4 Medelpad

I en jämn Medelpadsallsvenska tog de fem av de sex topplagen hem var sina trepoängare i kvällens matcher. 2-0 och 4-1 var gångbara resultat i afton. A...

Läs mer

Omgång 17: Sidsjö-Böle pressade serieledarna Timrå, formstarkt Kovland vann igen och Brukets Blå tog hem toppmöte på Balders

11 aug 2026 Div. 4 Medelpad

Proppen ur när Timrå vände sista halvtimman mot Sidsjö-Böle och befäster sin serieledning. Selånger 2 tappade poäng mot Kuben 2 i toppstriden där Matf...

Läs mer

Omgång 16: Timrå åter i topp, kross av IFK Sundsvall och Kraftfull har fått upp ångan i botten

7 aug 2026 Div. 4 Medelpad

Samtidigt som GIF Sundsvall spelade ett livsviktigt derby i Östersund var det full omgång i Medelpadsallsvenskan med flera intressanta matcher (se ned...

Läs mer

Omgång 15: Selånger 2 tog hem seriefinalen mot Timrå, Kovland köde över Kraftfull och mäktig vänding av jumbon Kraftfull

4 aug 2026 Div. 4 Medelpad

Selånger 2 tog hem seriefinalen över Timrå med 4-2, Kraftfull vände 2-4 till vinst sedan Sund glömt att knyta ihop säcken, Kovland vann med överraskan...

Läs mer

Omgång 14: Fyra av de lägst placerade lagen vann sina matcher och Timrå i topp efter vändning mot Kungsnäs

31 jul 2026 Div. 4 Medelpad

Det blev en bra start på hösten för fyra av de fem lägst placerade lagen i serien. Kvartetten Kovland, Sund, Östavall och Kraftfull tog samtliga hem f...

Läs mer