Omgång 6: Alnö och Kovland fortsätter att vinna - Matfors stod för aftonens överkörning

Inför: Full mitt-i-veckan omgång i Medelpadsallsvenskan ikväll. Det betyder sex intressanta matcher. Alnö och Kovland har gjort ett litet ryck och är fem poäng före de övriga lagen. Båda lirar borta ikväll, Alnö mot Kraftfull och Kovland mot Sidsjö-Böle. Ungdomarna i Selånger 2 och Sundsvalls FF väntar ännu på första vinsten. Kommer den i afton? SSK-killarna tar emot Kuben 2 medan SFF lirar "Baldersderby" mot IFK Sundsvall.
Referat, resultat & matchfakta (3 juni 2025)
Alnö vann kaosmatchen över Kraftfull: "Borde aldrig ha genomförts"
Sent igår kväll spelades matchen Kraftfull-Alnö. Meningen var att den skulle kickas igång klockan 21:00 men startade först en halvtimma senare och den andra halvleken fick sedan spelas i djup skymning sedan strålkastarna på Camp Mitthem slocknat.
- Vet inte riktigt vart man ska börja prata om den här matchen. Men att lägga en match kl 21 på Camp Mitthem där målen håller på att rasa ihop så starttiden förskjuts en halvtimma på grund av att man med hjälp av spännband ska hålla ihop målen och där sedan lyset sen släcks 22.00 vilket gör att vi spelar sista 45 min i rejält mörker är ett stort skämt. Det här är en match som aldrig skulle ha fått genomföras och alla ansvariga, Medelpads Fotbollförbund, GIF Sundsvall, Sundsvalls kommun och FC Kraftfull, bör ta sig en rejäl funderare över vilka förutsättningar som finns för att spela fotboll och vem som har ansvar för vad, dundrar Alnös tränare Mattias Gustafsson, och fortsätter:
- Om vi fokuserar på matchen så gör vi en väldigt fin första halvlek med snabba förflyttningar genom alla lagdelar och där vi borde ha stängt matchen helt på de chanser vi skapar. 3-0 i första är ett resultat som kanske borde varit det dubbla. I andra inleder vi lite försiktigt i mörkret, faller onödigt lågt och bjuder in Kraftfull i matchen, men hittar sen tillbaka och skapar många nya chanser att stänga matchen, men Kraftfulls målvakt lyckas hålla undan. Skönt med tre nya poäng även om det vart onödigt spännande på slutet.


0-2 Emil Nylander (17)
0-3 Philip Pallin (20)
1-3 Omar Fatty (46)
2-3 Semir Salia (90+1)
Sigge tvåmålsskytt och fixade en straff när IFK Sundsvall vann "Baldersderbyt" mot Sundsvalls FF
Det vankades derby mellan Sundsvalls FF och IFK Sundsvall, de båda lagen har nämligen Baldershovs IP som hemmaplan. Gästerna IFK tog ledningen i mitten av den första halvleken på en omställning där hemmagrabbarna nödgades fälla Sergio Hinestroza. Johan Hallström stegade fram till straffpunkten och skickade in 0-1. I den 36:e minuten, efter en ny kontring, där IFK kom med många spelare in i boxen gjorde, Temesgen Haile Teklemichael, 0-2 efter en retur.
"Sigge" Hinestroza visade sin klass efter paus. Först drog han in ett långskott från drygt 20 meter rakt upp i nättaket och med fem minuter kvar löpte han på djupet, fick en perfekt boll och avslutade ånyo med ett skott precis under ribban. Även SFF har en Sigge, med efternamnet Raynaud, och i slutminuterna såg han till att hemmalaget åtminstone kunde spräcka nollan.
- En bra match mellan två spelande lag. De sätter hög press från början men vi lyckas komma ur den och 2-0 var ett rättvist pausresultat. I andra bjöd Sergio Hinestroza på "Sigges cirkus" med två superba fullträffar. Nu ser vi fram mot gräspremiären hemma på fredag då Kovland kommer på besök, säger IFK Sundsvalls tränare Alex Medina.
Överbetyg till hela IFK Sundsvall men speciellt till hela backlinjen med Andreas Ottosson, Johan Hallström, Oskar Moss och Tobias Gullqvist.
(väntar på kommentarer även från Sundsvalls FF)


0-2 Temesgen Haile Teklemichael (36)
0-3 Sergio Hinestroza (56)
0-4 Sergio Hinestroza (85)
1-4 Sigge Raynaud (87)
Henric Nylunds frisparkar lade grunden till ännu en Kovlandsseger
Till en början såg det ut som Kovland skulle hämta tre lätta poäng på HK-vallen då Henrik Nylund hade ordnat två eleganta frisparksmål redan efter 12 minuter. Men hemmalaget Sidsjö-Böle kom igång och förde spelet mycket tack vare en effektiv hög press. Utdelningen kom också med två snabba mål i minut 38 och 39
genom Viggo Malmberg och Henrik Sahlén som placerade varsitt lågt skott i målvaktens vänstra respektive högra hörn. Glädjen blev dock kortvarig för redan minuten efter kom 2-3. Kovlänningarna iscensatte ett prydligt vänsteranfall som avslutades med ett inlägg av vänsterbacken Tobias Söderblom nära hörnflaggan mot främre stolpen där fyra försvarare inklusive målvakten inte lyckades få bollen död utan istället hamnade den hos måltjuven Oliver Widahl som enkelt kunde näta från nära håll.
Sju minuter in i andra halvlek nytt schabbel i hemmaförsvaret och så var det plötsligt 2-4 genom Amandus Löfgren. Spelkvaliteten sjönk betydligt efter detta och spiken i kistan kom efter att SidsjöBöle förlorade boll långt uppe på vänsterkanten och Kovland fick till ett skolexempel på snabb kontring. Genom ett par snabba pass diagonalt över banan kom Linus Stafrin helt fri med målvakten och kunde placera in 5-2. Det hjälpte inte att SidsjöBöle fick till ett tredje mål i 87:e minuten då vindsnabbe Ture Molin hann före Kovlands mittförsvar på en djupledsboll.
Till en början såg det ut som Kovland skulle hämta tre lätta poäng på HK-vallen då Henrik Nylund hade ordnat två eleganta frisparksmål redan efter 12 minuter. Men hemmalaget Sidsjö-Böle kom igång och förde spelet mycket tack vare en effektiv hög press. Utdelningen kom också med två snabba mål i minut 38 och 39
genom Viggo Malmberg och Henrik Sahlén som placerade varsitt lågt skott i målvaktens vänstra respektive högra hörn. Glädjen blev dock kortvarig för redan minuten efter kom 2-3. Kovlänningarna iscensatte ett prydligt vänsteranfall som avslutades med ett inlägg av vänsterbacken Tobias Söderblom nära hörnflaggan mot främre stolpen där fyra försvarare inklusive målvakten inte lyckades få bollen död utan istället hamnade den hos måltjuven Oliver Widahl som enkelt kunde näta från nära håll.
- Idag är vi inte riktigt där i första halvlek men där vi ändå tar tag i taktpinnen tack vare att Henric Nylund gör två fantastiskt fina frisparksmål. Böle kommer sedan in i matchen och gör 2-2 men där vi får in 3-2 genom Oliver Widahl före paus vilket blir psykologiskt viktigt såklart. Vi gör lite förändringar inför andra, där vi kommer ut och tar över spelet mer vilket resulterar i två mål till. 4-2 där Amandus Löfgren jobbar fast bollen på egen hand och lägger in den fint. 5-2 där Linus Stafrin äntligen får belöning för allt han skapar och får sätta dit en, säger Kovlands tränare Emma Sjöberg.
- Vi gör på det hela taget en bra match efter att ha hämtat oss från de två tidiga baklängesmålen och jobbat oss ikapp. Tyvärr kunde vi inte rida länge på framgången då Kovland återtog ledningen omgående. Vi försökte flytta upp för en kvittering men åkte på två baklängesmål till vilket inte är så mycket att snacka om. Siffrorna spelglade inte riktigt resultatet, säger Sidsjö-Böles tränare Jonas Wallvik.
I Sidsjö-Böle märktes framför allt kämpaglöden hos mittbacken Anton Sidén och i Kovland nämnde Henrik Nylund för sina frisparksmål.


0-2 Henric Nylund (33)
1-2 Viggo Malmberg (38)
2-2 Henrik Sahlén (39)
2-3 Oliver Widahl (40)
2-4 Amandus Löfgren (52)
2-5 Linus Stafrin (70)
3-5 Ture Höglin Molin (87)
Brukets Blå stod för kvällens överkörning - 6-1 på Kungsnäs
Ibland funkar det mesta för ett lag samtidigt som det häxar rejält för det andra. Det kallas fotboll. Ikväll vann nämligen Matfors med hela 6-1 över Kungsnäs. Ett resultat som kunnat gett en rejält odds om man kunnat spela på det. Annars började det utmärkt för gästerna på Thulevallen när Edwin Björnström gjorde 0-1. Med dryga halvtimman spelad utjämnade Liam Johnson med en nick på Oliver Anderssons välavvägda hörnspark och fyra minuter senare var vändningen ett faktum i och med Lucas Gillströms 2-1-mål. Som lök på Kungsnäs lax fick Kim Tomley rött kort efter paussignalen och i den andra halvlekens första minut satte Oliver Andersson psykologiska 3-1 och därefter rann det iväg till hela 6-1 i numerärt överläge. Målgörare i tur och ordning Filip Andersson Roos, Lucas Gillström, hans andra, och Felix Vesterlund. Filips 4-1-mål var en läckerbit. Ytterbacken William Åsenlund slog en utsida till Oliver Andersson, som gjorde sin gubbe och stack in den till Filip som inte gjorde något misstag. Kul att den blonde yttern är tillbaka i målprotokollet efter sin långa skadefrånvaro.
- Otroligt imponerad över hur vi tar oss an matchen mot Kungsnäs. Väldigt många borta, där vi visar att vikten av en bred trupp, hur viktig den är. Första halvlek är inte vår bästa i år, lite osynkade i anfalls- och passningsspelet. Då är det oerhört starkt att ändå gå till halvtidsvila med 2-1-ledning, efter att fått ett tidigt mål i baken. När de också drar på sig en utvisning det sista som sker innan paus och vi tidigt i andra gör 3-1 så trummar vi på med imponerande energi och spelglädje. Hatten av för vårt anfallsspel. Bra idag är hela matchtruppen, då alla fick speltid. Om några ska plussas lite extra, blir det vår kapten Liam Johnson, våra idag fyra 07or Einar Ljungdahl, Joel Lindkvist, Linus Lindblom och Tyko Wallmark. Även Lucas Gillström som sprutat in poäng på slutet, som idag gör två mål måste nämnas. Nu ser vi fram emot matchen på nationaldagen mot Sund, då mycket roligt kommer hända runt matchen, så kom och stötta oss på fredag, så ska vi se till att bjuda på finfin upplevelse, lovar Matfors tränare Jonny Hellström.
- Inget snack om saken, Matfors var hetare än oss, de hanterade en ojämn gräsplan betydligt bättre. De får maximal utdelning på sitt spel och är effektiva i sina avslut, en match vi lägger bakom oss direkt. Vi har en spelmässigt stark period efter ledningsmålet men dessvärre tycker huvuddomaren att det är ok att spelare konstant drar i armar och tröjor. Tråkigt nog tar domaren även en helt osannolik utvisning, då en spelare i gott syfte hämtar matchbollen åt honom i halvtid och lämnade den till domaren. Fruktansvärt tråkigt att en spelare blir utvisad då han gör något av ren omtänksamhet! 99 av 100 domare hade varit tacksamma i det läget. Med en spelare mindre på planen i andra halvlek orkar vi inte hämta upp 1-2 underläge, siffrorna rinner iväg då vi tvingas flytta upp spelare för att göra ett försök att gå framåt. Tråkigt med ytterligare en skada på kontot, denna gång en ögonskada när Vilmer Nordin fick ett skott från nån dryg meter rätt över ögat, så det blev en rejäl blödning., säger Kungsnäs tränare Patrik Åsell.


1-1 Liam Johnson (32)
2-1 Lucas Gillström (36)
3-1 Oliver Andersson (46)
4-1 Filip Andersson Roos (60)
5-1 Lucas Gillström (69)
6-1 Felix Vesterlund (83)
Tayser Shiqwara tvåmålsskytt när Timrå vände 0-1-underläge till klar vinst när man var tillbaka i Grytan
IFK Timrås herrar har bestämt sig att flytta tillbaka till anrika Grytan och spel på naturgräs. Premiären skedde mot Sund, som tog ledningen genom Blend Sallauka efter ett fint anfall. I den 13:e minuten utjämnade hemmalaget via Anton Jonsson och i mitten av halvleken satte Tayser Shiqwara 2-1 på straff sedan Elias Granlöf gått i gräset.
Sund började bra även i den andra halvleken och vaskade fram ett par halvchanser innan Timrå satte trean på sin första chans när Tayser Shiqwara nöp till när han fick läget i den 66:e minuten. Fyra minuter senare slog Elias Granlöf en vänsterhörna direkt i mål som ingen Sundspelare brydde sig om att försöka rensa undan utan passivt lät bollen gå hela vägen in i mål och matchen fullkomligt avgjord. Domaren Per Backlin fick ta till några arga signaler och visa upp en hel del gula kort när spelarna, i en annars snäll match, blev lite väl griniga och tog till lite väl fula tag och onödiga efterslängar.
IFK Timrå har fått igång målskyttet, fem senast mot IFK Sundsvall och fyra ikväll, medan flera av Sundspelarna verkade likgiltiga över om man ville vinna eller förlora matchen. Den inställningen måste förbättras rejält om det inte ska bli ännu en säsong i botten. Talang och kunnande finns, men lagmoralen att kämpa för varandra? Nja, tveksamt...
⚽️ Timrås tränare Jocke Edström om vändningen mot Sund och att man fått igång målandet.
⚽️ Timrås tvåmålsskytt Tayser Shiqwara om sina fullträffar mot Sund och framtiden.
⚽️ Sunds tränarduo Hari Halilovic och Ola Hagberg efter att ha tappat 1-0 till 1-4 i Grytan mot Timrå och inkasserat ännu en förlust.


1-1 Anton Jonsson (13)
2-1 Tayser Shiqwara (24, straff)
3-1 Tayser Shiqwara (66)
4-1 Elias Granlöf (70)
Uddamålsseger för Selånger 2 mot Kuben 2: "Gör allting rätt"
Kuben 2 tog ledningen i den 12:e minuten genom Ebbe Nordin, där SSK-grabbarna hävdade att upprinnelsen var offside. "Tigerungarna" behöll ledningen fram till den 52:a minuten då Selånger 2 utjämnade efter ett fint anfall där Ludvig Hägglund Tankred var sist på bollen. Tio minuter senare, efter ett nytt vägvinnande anfall, satte Totte Landar 2-1.
Strax därpå utökade SSK ledningen genom mittbacken William Svedin efter en hörna. Kubenspelarna gav inte upp och jagade reducering men då klev hemmamålvakten Andreas Nilsson upp stort. Han kunde dock inte hindra Nevi Ståhl från en 2-3-reducering men sedan var det igenbommat och Selånger Boys kunde ta sin första trepoängare.
- Vi gör allting rätt ikväll och är med från första början. Vi står rätt i positionerna och är det spelförande laget. Tycker att deras mål är offside helt klart men vi låter inte domarens beslut bryta ner oss och vänder också till egen 2-1-ledning efter fint passningsspel. Därefter börjar vi slappna av och bjuder in dem i matchen så sista kvarten får de några målchanser men tycker att vi står rätt, speciellt vår målvakt Andreas Nilsson, säger Selångertränaren Juan Medina.
I Selånger berömmer vi Alfred Johansson, Ludvig Tankred, Mauritz Lagergren och Hamidou Diallo Gaye.
(väntar på kommentarer även från Kuben)


1-1 Ludvig Hägglund Tankred (52)
2-1 Totte Landar (63)
3-1 William Svedin (69)
3-2 Nevi Ståhl (76)
Aktuell tabell, omgång 6
1 | ![]() |
Alnö IF | 6 | 6 | 0 | 0 | 18 | 4 | 14 | 18 | |
2 | ![]() |
Kovlands IF | 6 | 6 | 0 | 0 | 20 | 9 | 11 | 18 | |
3 | ![]() |
IFK Timrå | 6 | 4 | 1 | 1 | 23 | 12 | 11 | 13 | |
4 | ![]() |
Kubikenborgs IF 2 | 6 | 3 | 1 | 2 | 20 | 12 | 8 | 10 | |
5 | ![]() |
Kungsnäs FC | 6 | 3 | 1 | 2 | 13 | 17 | −4 | 10 | |
6 | ![]() |
Matfors IF | 6 | 3 | 0 | 3 | 15 | 8 | 7 | 9 | |
7 | ![]() |
IFK Sundsvall | 6 | 2 | 1 | 3 | 15 | 15 | 0 | 7 | |
8 | ![]() |
FC Kraftfull | 6 | 2 | 0 | 4 | 12 | 14 | −2 | 6 | |
9 | ![]() |
Selånger SK 2 | 6 | 1 | 1 | 4 | 9 | 16 | −7 | 4 | |
10 | ![]() |
Sidsjö-Böle IF | 6 | 1 | 1 | 4 | 14 | 24 | −10 | 4 | |
11 | ![]() |
Sund IF | 6 | 1 | 1 | 4 | 9 | 21 | −12 | 4 | |
12 | ![]() |
Sundsvalls FF | 6 | 0 | 1 | 5 | 9 | 25 | −16 | 1 |
Statistik div 4 Medelpad 2025

Omgång 5; Alnö och Kovland fortsätter vinna och Matfors har vaknat
Ikväll spelades omgång 5 i Medelpadsallsvenskan. Alnö fortsätter att vinna men Selånger 2 stretade emot bra men serjeledarna vann till slut med uddamå...
Läs mer
Omgång 4: Kuben 2 utklassningsvann, Alnö tog fjärde raka efter vändning och Brukets Blå tog hem första segern
Under torsdagen inleddes Medelpadsallsvenskans fjärde omgång med att Alnö vände på Balders konstgräs mot IFK Sundsvall, segerskytt Melvin. Fredagskväl...
Läs mer
Omgång 3: Osannolik upplösning när Alnö vände på stopptid och målvakt poänghjälte när SFF hämtade upp 0-3-underläge
Den officiella 4:e omgången är egentligen i kronologisk ordning den 3:e och inleddes under tisdagen med att IFK Sundsvall vände ett 1-2-underläget til...
Läs mer
Omgång 2: Alnö vann klart över Kungsnäs och andra raka även för Kovland och Timrå när Medelpadsallsvenskan hade full omgång
Det spelades full omgång i Medelpadsallsvenskan i afton där Alnö tog hem sin andra raka seger efter en övertygande 5-0-vinst över Kungsnäs. Även IFK T...
Läs mer
Omgång 1: Sidsjö-Böle, Kungsnäs, Kovland och Timrå avgjorde alla sina premiärer sent - Axel bröt armen
Medelpadsallsvenskan årgång 2025 är i spel och de första vinnarna så här långt är Sidsjö-Böle, Kungsnäs och Kovland som tog hem varsin uddamålsvinst e...
Läs mer
Så har lagen i Medelpadsallsvenskan värvat & tappat - plus deras målsättning
Så var det dags för den årliga genomgången vad klubbarna värvat och tappat under vintern. Dessutom berättar lagen om sin målsättning i år och lite ann...
Läs mer