Omgång 7: Tre poäng plus ett kryss för SDFF men Heffnersklubban nollat
Delinda Sehlin och hennes lagkompisar tappade segern i klykderbyt mot Själevad i slutminuterna. Foto: Anders Thorsell, Sportactionpictures.
Sundsvalls DFF är tillbaka i vinnarcirkeln efter fyra raka nederlag. Ida Åkerlund var tillbaka efter sin näsoperation och målade direkt i 3-1-vinsten över Täby. Lika bra gick det inte för Heffnersklubbans årsfärske tränare Patrick Davis som förlorade mot sitt gamla lag, IFK Östersund, med matchens enda mål i en "typisk 0-0-match". Under lördagens lunchmatch tappade serieledarna Brage poäng borta mot Sunnanå. SDFF spelade TVÅ matcher den här omgången. Under lördagen kryssade man i klykderbyt mot Själevad. Trots ett sent ledningsmål räckte det bara till en poäng sedan Övikslaget hunnit kvittera innan slutsignalen.
Resultat & referat, omgång 7 (14-17 maj 2026)
Ida Åkerlunds sena ledningsmål räckte bara till kryss i klykderbyt mot Själevad: "Bittert att inte hålla undan"
Klykderbyt stod länge mållöst och såg också ut att sluta 0-0. Men efter ett fint anfall i den 83:e minuten gav Ida Åkerlund SDFF ledningen men någon andra rak vinst blev det inte. För när två minuter återstod utjämnade Alice Fridlund för Övikslaget i andravåg efter hörna och tre poäng blev snopet bara en.
- En typisk 0-0-match där vi tyvärr inte tar tag i spelet utan vi faller in i något slags vakuum där varken passningar, spelbarhet eller tydlighet finns. När vi gör ett fint anfall i 83 minuten och Ida Åkerlund enkelt kan lägga in 1-0 så tror nog många att det ska bli slutresultatet. Men Själevad får en hörna i 88:e som vi först nickar bort men andraläget utanför straffområdet läggs i en hög båge in i mål. Ett lite typiskt ”tjejmål”. Ingen bra match utav oss och även om det blir 1-1 så är vi missnöjda med prestationen och lite bittert att inte kunna hålla undan när vi tog ledningen så sent. Vi vet om vår högstanivå men tyvärr faller vi på vår lägsta nivå idag, säger SDFF:s assisterande tränare Kristoffer Vestin besviket efter matchen.
- En jämn match där vi återigen kvitterar sent. Vi släpper in ett mål i 84:e minuten, men vi visar styrka när vi rättvist gör 1–1 efter en fast situation. Skönt att göra sent mål, men jag tycker vi borde ha fått med oss alla tre poängen idag sett över 90 minuter. Nu är det bara att göra en ny bra träningsvecka och ladda för Sunnanå hemma om en vecka, kommenterade Själevads tränare Niklas Lundberg till ÖA.
Klicka här för att se fler bilder från matchen av Anders Thorsell, Sportactionpictures.

Sundsvalls DFF tillbaka i vinnarspåret efter fyra raka nederlag - Ida Åkerlund åter efter sin näsoperation
Fyra raka nederlag fick räcka. Nu är SDFF tillbaka som vinnare efter 3-1 hemma över Täby i en match som tillhör omgång 13! Redan i den sjunde minuten gav Emma Forssbeck hemmalaget ledningen efter en ribbretur sedan en Täby back fått snedträff vid en rensning. SDFF förde matchen och bud på utökning låg i luften. Men med dryga halvtimman spelad började man tappa momentum och i halvlekens sista minut utjämnade Elsa Ekerberg för Täby med ett långskott som hemmakeepern missbedömde.
Den andra halvleken bestod till stor del av ställningskrig men i mitten av den gav Ella Brugge SDFF åter ledningen med ett fint avslut. Inför den andra halvleken hoppade Ida Åkerlund in på planen för första gången sedan sin näsoperation och hon avgjorde det hela med ett tredje SDFF-mål med sju minuter kvar efter bra driv och välplacerat skott och de marinblå var åter ett vinnande lag. På tiden om någon frågar mig?
- Vi börjar väldigt bra och sköljer över Täby och har flertalet 100 procentiga chanser men som vi inte fullt utnyttjar. Sista 15-20 i första halvlek går vi sedan ner oss och det blir ett mer ställningskrig. När dom från långt håll sedan skjuter ett skott som vi missbedömer, och 1-1 i halvtid. I andra börjar Täby bättre tills vi slutar slarva och är mer distinkta. Vi har en handfull halvlägen förutom målen. Så en välförtjänt seger, säger SDFF:s assisterande tränare Kristoffer Vestin, som ville hylla laginsatsen.
Domarna med Elias Kling som HD var tydliga, raka och gjorde en bra prestation.
Klykderby mot Själevad väntar på söndag.

3-1 Ida Åkerlund (83)
Heffnersklubbans tränare föll mot sitt förra lag: "0-0 mest rättvist"
Ifjol tränade Patrick Davis IFK Östersund och plockade då upp en 15-åring i A-truppen, Wilma Huczkowsky. I år är Davis i Heffnersklubban medan hans adept är kvar, och hon avgjorde dagens drabbing med lite drygt 20 minuter kvar efter ett fint och vägvinnande anfall. Heffnersklubban förmådde därefter aldrig hota i en ganska chans- och tempofattig tillställning på Jämtkraft Arena. Sundsvallslaget inkasserade därmed ytterligare ett bortanederlag.
- Det var väldigt skönt. Vi stängde matchen efter målet och hade det mesta av spelet. Vi kunde gjort fler mål. I första halvlek spelade vi bollen för långsamt, men efter halvtid satte vi fart och skapade många farliga chanser, säger matchvinnare Huczkowsky till ÖP. Wilma som lämnar för Umeå IK i sommar.
- Det var en jämn och tät match med en enda riktigt bra målchans, där avgörs matchen. 0-0 hade varit mer rättvist, men vi går bort oss och då hugger Östersund direkt. Sedan försöker vi att forcera och gå framåt men vi får inte till det riktiga trycket. Kollektivet kämpade bra idag, vi slår dock bort alldeles för mycket bollar i vårt passningsspel, säger Heffnersklubbans tränare Patrick Davis.

Övriga matcher i omgång 7
Självmål avgjorde derbyt till Sollentunas fördel mot Täby: "Stor lättnad"
Sollentuna tog tidigt tag i taktpinnen och pressade Täby högt upp i banan. Det intensiva trycket bar frukt då Piyatida Somkumpee satte 0-1 i mitten av halvleken men precis innan man skulle vandra av planen för halvtid utjämnade Stella Mattsson för hemmalaget i det vackra vädret. I den 53:e minuten var gästerna åter i ledningen, efter ett snöpligt självmål. Trots en Täbyforcering i slutminuterna höll Sollentuna undan och säkrade hela potten.
Sollentuna-lägret uttryckte stor lättnad och stolthet över att ha studsat tillbaka och tagit en viktig derbyseger. Laget behåller därmed sin absoluta topplacering i serien. I Täby var det frustration över den svaga starten i första halvlek, men tränarstaben tog med sig den starka moralen och speluppryckningen från de avslutande 45 minuterna.

Bollstanäs tog hem årets första seger efter stark andra halvlek - sjunde raka förlusten för Kvarnsveden
Två lag utan seger möttes på Bollstanäs IP under lördagen. Nollpoängaren Kvarnsveden inledde matchen starkast och tog ledningen i den 28:e minuten genom ett mål av Felicia Ersson. Bollstanäs gick till halvtidsvila med ett 0–1-underläge efter en utmanande första halvlek. I halvtid gjorde BSK flera avgörande byten. Justeringarna gav omedelbar effekt då Sara Hagström kvitterade efter bara ett par minuter och i mitten av den andra var vändningen ett faktum då Moa Ingebretsen satte 2-1. Övertaget utmynnade sista tio i ytterligare två mål, Nadine Kloub och Julia Lögdberg
Efter matchen lyfte Bollstanäs ledning fram förmågan att ställa om mentalt i halvtid. Att vända 0–1 till 4–1 visar på en djup spets i spelartruppen där avbytarbänken klev in och förändrade matchbilden helt. För Kvarnsveden sved förlusten extra hårt då laget visade fina tendenser under den första halvtimmen, men orkade inte stå emot när hemmalaget skruvade upp tempot efter paus.

Djursholm nära seger över Gefle trots en spelare mindre i nästan 80 minuter
Två lag med toppkänning stötte på varandra på Djursholms IP. Det blev som förväntat en jämn historia i "rikemanskommunen". Gefle, som hade hoppats på att få med sig alla tre poängen hem fick istället nöja sig med ett kryss och en poäng med sig i bussen hem. Speciellt som de ljusblå fick spela 80 minuter med en spelare mer sedan hemmalagets Vera Österplan fått syna rött kort redan i minut 11. Det hindrade inte Djursholm att ta ledningen i mitten av den andra halvleken efter en säker straffspark från Angelina Brimo. Gefle såg ut att gå poänglösa trots det numerära övertaget men i den 83:e minuten säkrade Jamie Tiuraniemi åtminstone en Geflepoäng.
Gefle stack inte under stol med att förväntningarna och förhoppningarna var högre ställda inför matchen, och inte minst efter Djursholms tidiga utvisning, men att laget till slut fick nöja sig med det oavgjorda resultatet. I hemmalaget var man givetvis glada över poängen med tanke på utvisningen men samtidigt fanns en liten besvikelse att man inte höll hela vägen.

Sunnanå tog ledningen mot serieledande Brage - som kvitterade i inledningen av den andra halvleken
Sunnanå har haft det lite motigt i inledningen av serien men tog ett tidigt grepp om Brage. Laget spelade med ett stort lugn i sitt passningsspel och lyckades etablera ledningen med 1–0 efter ett mål av Maloua Bäckman med knappa kvarten spelad. Brage, som kom till spel med en stark poängsvit i ryggen, utjämnade via Hanna Torstensson tidigt in i andra. Ett mål som sedan domaren noterade som självmål.
Sunnanås sportchef Wilma Andersson var nöjd med lagets inledande prestation men noterade en scenförändring efter paus. Enligt tidningen Norran summerade hon matchen: "Bra första halvlek där vi har ett lugn i vårt passningsspel. I andra tappar vi det lite och de får komma till farligare målchanser. Vi tar med oss första halvlek som något att jobba vidare på och faktumet att vi kämpar hela matchen och får med oss en poäng i alla fall. Brage reste norrut med en reducerad trupp. På grund av två sena avhopp hade tränarstaben endast med sig 14 spelare. Trots det begränsade kvinnskapet och den långa bussresan visade laget stark moral, lyckades förlänga sin obesegrade svit och behåller sin position i tabelltoppen.

Team Hudik kämpade hårt men kammade noll hemma mot Lidingö
Team Hudik stod upp bra spelmässigt hemma på ett blåsigt Glysis mot IFK Lidingö och slet hårt över hela planen. Matchbilden präglades dock av att gästerna lyckades göra psykologiskt tunga mål i slutet av både första och andra halvlek. De effektiva Stockholmskorna tvingade Hudik till att lägga mycket energi på att jaga boll och positioner, vilket slet på krafterna. 0-1 nickade Irina Dempsey in efter en hörna i den 39:e minuten och precis före halvtid satte Djurgårdslånet Amanda Luxenburg 0-2 efter en fin prestation. Amanda fastställde på stopptid i andra segern till 0-3 med sin andra fullträff.
– Vi orkar inte att följa med upp i anfallet. Det blir så mycket försvarsspel för oss så vi måste hitta något sätt att få fast bollen däruppe så vi hinner flytta upp laget, säger Team Hudiks Lisa Rasmusson efter matchen till HT.

Aktuell tabell
| 1 | ![]() |
Sollentuna FK | 7 | 6 | 0 | 1 | 22 | 7 | 18 | |
| 2 | ![]() |
IK Brage | 7 | 5 | 2 | 0 | 13 | 4 | 17 | |
| 3 | ![]() |
Gefle IF | 7 | 5 | 1 | 1 | 15 | 6 | 16 | |
| 4 | ![]() |
FC Djursholm | 7 | 4 | 2 | 1 | 17 | 10 | 14 | |
| 5 | ![]() |
Själevads IK | 7 | 4 | 2 | 1 | 15 | 8 | 14 | |
| 6 | ![]() |
IFK Lidingö | 7 | 4 | 2 | 1 | 12 | 6 | 14 | |
| 7 | ![]() |
IFK Östersund | 7 | 4 | 0 | 3 | 15 | 6 | 12 | |
| 8 | ![]() |
Sunnanå SK | 7 | 3 | 2 | 2 | 18 | 12 | 11 | |
| 9 | ![]() |
Täby FK | 8 | 2 | 1 | 5 | 13 | 15 | 7 | |
| 10 | ![]() |
Sundsvalls DFF | 8 | 2 | 1 | 5 | 9 | 19 | 7 | |
| 11 | ![]() |
Bollstanäs SK | 7 | 1 | 2 | 4 | 11 | 18 | 5 | |
| 12 | ![]() |
Heffnersklubbans BK | 7 | 1 | 1 | 5 | 7 | 14 | 4 | |
| 13 | ![]() |
IF Team Hudik | 7 | 1 | 0 | 6 | 4 | 27 | 3 | |
| 14 | ![]() |
Kvarnsvedens IK | 7 | 0 | 0 | 7 | 1 | 20 | 0 |
Statistik div 1 Norra, dam
Omgång 11: Heffnersklubban vann 6-poängsmatchen över Täby och SDFF minuten från att knipa hela potten mot Djursholm
Heffnersklubban tog hem tre viktiga poäng mot kölaget Täby och kan blicka uppåt i tabellen. SDFF var bara dryga minuten från att åka hem med en trea f...
Läs mer
Omgång 10: Fyra fullträffar av Ida Åkerlund i SDFF:s 5-0-vinst men Heffnersklubban tappade ledningen mot serietrean och föll
Dags för omgång 10 och SDFF och Heffnersklubban siktade på att förbättra sina tabellpositioner. De förstnämnda tog emot ett formstarkt Bollstanäs på N...
Läs mer
Heffnersklubban enkelt vidare i Svenska Cupen - tennissiffror mot Team Hudik: "Stabil insats"
För en dryg vecka sedan mötte Heffnersklubban Team Hudik i serien och vann med komfortabla 4-0. Ikväll mötte man seriekollegorna igen, i Svenska Cupen...
Läs mer
Omgång 9: Vilken scenförändring i det prestigefyllda derbyt närHeffnersklubban vände från "ingenstans" - plus referat från de övriga matcherna
Omgång 9 inleddes med ett prestigeladdat Medelpadsderby mellan Heffnersklubban och Sundsvalls DFF. Två lag som av olika anledningar haft det lite tuff...
Läs mer
Omgång 8: Äkta hattrick av Ida Åkerlund avslutningskvarten - Fyra mål på fasta situationer för Heffnersklubban
SDFF hade svårt att få hål på jumbon Kvarnsvedem men när väl Ida Åkerlund spräckte nollan med en kvart kvar satte hon ytterligare två bollar i nät, äk...
Läs mer
Omgång 6: Heffnersklubban tappade segern och SDFF chanslösa mot Sollentuna
Heffnersklubban hade en trygg 2-0-ledning över Bollstanäs och hade lägen för mer, men istället gjorde gästerna två snabba på slutet och rånade sina vä...
Läs mer