Omgång 7U: Östavall tog hem seriefinalen och är klara för Medelpadsallsvenskan - tillsammans med Alnö Utveckling

5 okt 2025 Div. 5 Medelpad

Idag spelades det stor seriefinal på Skogsvallen mellan Östavall och Essvik där de senare var tvungna att dra längsta strået för att vinna serien och vara helt klara för uppflyttning. Men det blev hemmalaget som tog hem en målrik tillställning med 5-3 och är klara för Medelpadsallsvenskan. Med upp följer Alnös utvecklingslag tack vare att Svartvik räddade skinnet i trean medan Essvik får hoppas på att Kungsnäs fixar kvalet till division 3 eller att något lag drar sig ur fyran. 

 

Referat, resultat & matchfakta, omgång 7 (1-5 oktober 2025)

 

 

Östavall tog hem seriefinalen och är klara för Medelpadsallsvenskan

The winner takes it all var det som gällde i seriefinalen på Skogsvallen mellan Östavall och Essvik, där de senare var tvungna att vinna för att både ta hem serien och säkra uppflyttning. Men när domaren blåst eld upphör stod Östavall som vinnare sedan man förvaltat en 3-1-ledning i paus till 5-3 i andra. Östavall därmed klara för spel i Medelpadsallsvenskan nästa år tillsammans med Alnö Utveckling som lade beslag på andraplatsen. Essvik, som efter dagens förlust, hamnade på en neslig tredjeplats och får nu sätta sin tillit på att Kungsnäs kvalar sig upp i trean eller att något lag tackar nej till spel i vår högsta lokala serie nästa år.

- En härlig seger i seriefinalen! Vi var ruskigt taggade och beslutsamma om att ta hem den här matchen. Efter en trevande inledning så kommer vi igång lite bättre och gör 1-0 efter en fin omställning. Sedan kvitterar de några minuter senare men vi lyckas göra två snygga mål innan halvtid och går till vila med en 3-1 ledning. Sedan blir det lite ställningskrig och de gör 3-2 mitt i andra halvlek men kort därpå gör vi fyran och då känns det klart. Är en otroligt skön känsla att vi lyckas ta hem seriesegern med det här härliga gänget, säger Östavalls tränare David Nordberg.

- En match med perfekta förutsättningar på förhand, bara vädret som inte var kanon. Vi kändes laddade innan matchstart men när den startade var det tydligt att Östavall var otroligt påställda idag. Vi hade det tufft och gjorde inte riktigt det vi kommit överens om. Östavall hade kommandot direkt och att de skulle göra första målet förvånade ingen. Vi studsade upp och kvitterade ganska omgående med förhoppning om att nu ta oss in i matchen på ett bättre sätt. Men icke sa nicke, matchen fortsatte i samma spår. Östavall fick sätta både tvåan och trean ganska billigt. Vi kastar om lite i halvtid och knyter näven inför andra. Där börjar vi visa vårt kunnande och tar ett tydligt grepp om matchen. Vi går verkligen för att vinna med allt vi har men närmare än en reducering kommer vi aldrig. Östavall stack upp på en snabb kontring och stänger matchen med sitt 4-2. Båda lagen sätter sedan varsin boll av akademisk betydelse. En bra match med härlig inramning och förutsättningar. Östavall gick på knock i första halvlek och vi för den andra, i mitt tycke så visar båda lagen upp att de är de solklart bästa lagen i serien med en värdig vinnare i Östavall både över 90 minuter idag och totalt sett över året. Grattis Östavall! Plussar inte för någon speciell idag utan vill tacka samtliga spelare och ledare som varit delaktig i år. Oerhört tacksam att vi summerar säsongen som vinnare av grundserien och får spela en seriefinal under hösten. Det trodde jag aldrig vi skulle lyckas med i vintras. Så stort TACK till samtliga, säger Essviks tränare Emil Norrman, som fortsätter:

- Vi får se vad förbundet och föreningen vill nästa år, det ska diskuteras lite internt också iom att juniorlaget blir för gamla för juniorserien vad jag förstått. Men visst känns det lite märkligt att Alnö U nu gick om oss med ett poäng med tanke på att de egentligen var tio poäng efter under vårens grundserie. Nej, jag gillade inte det här upplägget på serieindelningen alls.

Full pott till Nils Lundbergs domarinsats. Bra dialog med både tydlighet och glimten i ögat.

3
5 okt. 2025 - 16:00 - Skogsvallen
1-0 Haik Danielian (14)
1-1 Jonathan Åhlin (19)
2-1 Adam Norling (28)
3-1 Joshua Sundling (31)
3-2 Marcus Sawert (65)
4-2 Valerik Danielian (74)
5-2 Valerik Danielian (88)
5-3 Mårten Gräntz (90+1)
Domare: Nils Lundberg
Publik: 102
 
 

Svartvik 2 vände till klar seger efter mardrömsstart mot Söråker - hattrick av Ibrahim Sankoh-Yillah

Söråker öppnade i tempo furioso på Westhagen och ledde med två bollar redan efter åtta minuters spel och hade bud på ännu mer. Bortaglädjen blev dock kortvarig och innan uret tickat upp till de 23 hade "hemmalaget" Svartvik 2  vänt på det hela till en 3-2-ledning, två mål av Ibrahim Sankoh-Yillah. Direkt i andra ökade Svartviksgrabbarna på till 4-2 och strax därpå fullbordade Ibrahim Sankoh-Yillah sitt hattrick innan målandet var över för den här säsongen.

- Äntligen! Vi avslutar säsongen med en riktigt bra laginsats. Söråker började starkt och ledde med 0-2 efter 8 minuter, men grabbarna visade att de har ett rejält pannben genom att göra tre snabba mål. I andra halvlek gjorde vi två mål och kunde spela av matchen ganska ohotade. Bäst på planen var Olle Åhlin, Ibrahim Sanko-Yillah och Alexander Sjöbom, men jag vill ge hela laget beröm. Domarna var jämna och gjorde en bra match.

- Vi får en drömstart och har en tvåmålssledning redan efter åtta minuter. Tyvärr är det också den enda perioden i matchen där vi verkligen spelar med fart och energi. Vi skapar flera riktigt bra lägen i övriga delen av matchen men saknar skärpan i avsluten, medan Svartvik är kliniska och vinner rättvist. Det känns frustrerande att vi inte kan bygga vidare på starten, men så är fotboll ibland. Nu väntar lite spelledigt, och för min del blir det också ett avslut. Jag kliver av tränarrollen för den här gången och ser fram emot att fokusera på att spela själv fullt ut nästa säsong, säger Söråkers Jonas Nordström.

Domartrion med Mohamad-Basel Jalilati som HD gjorde en jämn och bra match

Svartviks IF 2 emblemSöråkers FF emblem 
Svartviks IF 2 - Söråkers FF 5-2
5 okt. 2025 - 15:30 - Westhagen
0-1 Konrad Ålund Smedlund (6)
0-2 Tim Granbom Olsson (8)
1-2 Ibrahim Sankoh-Yillah (12)
2-2 Ossian Olofsson (15)
3-2 Ibrahim Sankoh-Yillah (23)
4-2 Isaac During Cole (47)
5-2 Ibrahim Sankoh-Yillah (52)
Domare: Mohamad-Basel Jalilati
Publik: 29

 

 

Max Ledins- och Ahmad Khreis dubblar fixade Södermalms seger i Stöde

Andrew Söderberg gav Stöde ledningen i mitten av den första halvleken men bara minuten senare utjämnade Max Lodin för Södermalm. Joakim Wickberg nickade in 2-1 i minut 27 men Max Lodin kvitterade ånyo fem minuter senare. Strax innan timman spelad klev den forne skyttekungen Ahmad Khreis fram och nätade dubbelt och då hjälpte det inte att hemmalaget fick hjälp av ett självmål, Södermalm tog hem avslutningsmatchen med en uddamålsseger av sju.

- Vi kommer till ett Stöde där det är som vanligt ordning och reda och en fantastisk matcharena att spela på. Vi pratar innan matchen om hur noggranna och boll duktiga Stöde är så att vi försöker följa tempot i matchen och hålla jämna steg och vårda bollen. Målmässigt så följer vi varandra upp till 2-2 och vårt spel känns tryggt. Sedan gör vi ett ryck och går upp till 2-4 men Stöde ställer om lite smart och tar över pressen igen. Sedan får dom en hörna som det blir självmål på så 3-4 med ett bra tag kvar på uret. Här börjar vi backa tillbaka för att försvara vår ledning. Stöde pressar på och vi försöker bara att ligga rätt i positionsspelet men de är riktigt tunga och vi får var glada att vi kommer ur fighten som segrare. Naturligtvis en jättebra avslutning för oss på den här säsongen! Vidare så leds matchen av tre riktigt duktiga domare som låter oss spela på och nyttja fördelar i spelet. Och ibland så kan det bli lite hårda närkamper men jag tycker de tre gör ett riktigt bra jobb. Väldigt bra kommunikation hela tiden. Jag skulle kunna plussa för hela laget men väljer ett par som får lite extra beröm. Tommy Ankarmark som står för ett par riktigt matchavgörande räddningar. Khreis naturligtvis som gör tre mål idag (även om ett var i eget mål). Samt Tommy Stenqvist och Dennis Marzouki som krigar oändligt på innerfält. Men som sagt alla gör verkligen sitt jobb idag och det blir vi belönade för. En stor eloge till Stöde som kanske rättvist skulle vunnit matchen med tanke på bollinehavet, men hela tiden försöker spela en bra fotboll, säger Södermalms Rickard Gillgren, som fortsätter:

- Sedan tack för ert jobb o slit under säsongen. Så roligt för alla klubbar att ni orkar! Och hoppas kriget mot sjukdomar är över snart för din del.

- Det här var en förlust som sved. En för dagen svårspelad plan gjorde sitt, brist på bra inställning gjorde sitt. Känns som att det bara är att glömma matchen och börja ladda för nästa säsong, säger Stödes tränare Adde Ahlgren.

Stöde IF emblemSödermalm FF     Södermalm FF     
Södermalm FF emblemStöde IF - Södermalm FF 3-4
5 okt. 2025 - 12:00 - Stöde IP
1-0 Andrew Söderberg (22)
1-1 Max Ledin (23)
2-1 Joakim Wickberg (27) ...nick
2-2 Max Ledin (32)
2-3 Ahmad Khreis (57)
2-4 Ahmad Khreis (59)
3-4 självmål (62)
Domare: Christian Hald
Publik: 57
 
 

Alnö Utveckling kan lägga beslag på andraplatsen i serien - vann över Ånge med klara siffror: "Kollektiva insatsen ska hyllas"

Då Alnös A-lag är klara för division 3 får U-laget ta klivet upp i Medelpadsallsvenskan. Och helt omöjligt är det inte sedan man i den splittrade avslutningsomgången vunnit med 5-2 borta mot Ånge efter dubbla fullträffar från Justin Odoemelam i första halvlek och Felix Sundström i andra.

- En väldigt stabil första halvlek där vi inte släpper till mycket bakåt, tre fina mål framåt där Justins (0-1) vänsterutsida förbi målvakten får ses som kvällens delikatess! I pausvilan fick nog motståndarna höra ett o annat för det var ett mer taggat och hungrigt Ånge som spelade sista 45. Många slarvpass och mycket bolltapp gör att Ånge kan komma in med lite nerver i matchen. Felix Sundström står för ett piggt inhopp och peter in 2 bollar som fastställer resultatet till vinst med 5-2 Anton Grahn får en guldstjärna för sin insats i första halvlek, övrigt ska det defensiva kollektivet hyllas, säger Ulf Bryner, som var med och coachade U-laget den här gången.

- Vi hade flera tillgängliga än mot Stöde, men vår målvakt Erik Aldebrant blev ju skadad den matchen, och mittbacken John Andersson tog det ansvaret som hans pappa Kenneth tog i Stöde, målvaktspositionen. Tyvärr hjälpte vi inte John i den första halvleken och vi låg under 0-3 i halvtid, mot ett bra Alnö som sprang mycket och såg ut att ha större vilja att vinna matchen än oss. Vi kom överens om att lyfta oss i den andra halvleken och avsluta säsongen på ett bättre sätt än det vi visade i den första halvleken. Det tycker jag också vi gjorde. Vi skapade några chanser och var nära redusering innan den äntligen kom, då Zakaria gjorde mål, framspelad av Jocke Andersson. Sedan kom ett möjligt avgörande ögonblick i matchen, då Zakaria var först på bollen i straffområdet och blev sparkad av en Alnö-spelare så man hörde smällen. Solklar straff tror jag alla tänkte, utom domaren och även den assisterande, som efter en diskussion med varandra konkluderade med att båda gick efter bollen (vilket är rätt) och att det inte var nog kontakt för straff (vilket jag inte alls håller med om). Nåväl, vi försökte ändå fortsätta trycka på men det blev farligt andra vägen när Alnö gick till anfall. Vi fick både 1-4 och 1-5 emot innan Theo kunde sätta dit 2-5 efter ett fint anfall på högersidan. Plussar för John som tog en för laget och ställde sig i mål. Han gjorde det bra! Annars också plus för en fin uppryckning i den andra halvleken, säger Ånges assisterande tränare Gisle Grimstad.

Ånge IF  emblemAlnö IF emblem 
Ånge IF - Alnö IF Utveckling 2-5
1 okt. 2025 - 19:00 - Ånge IP
0-1 Justin Odoemelam (26)
0-2 Justin Odoemelam (28)
0-3 Johan Hessler (44)
1-3 Zakaria Suliman Ibrahim (59)
1-4 Felix Sundström (69)
1-5 Felix Sundström (82)
2-5 Theo Evjen (84)
Domare: Elias Kling
Publik: 53
  
 

Ledningen skiftade och slutade med kryss mellan Svartvik 2 och Stöde: "Skulle ha avgjort i första halvlek"

Den här matchen tillhör omgång 5 men spelades först den andra oktober och blev en jämn historia på Kubikenborgs IP:s konstgräs. Ibrahim Sankoh-Yillah gav Svartvik 2 ledningen efter dryga halvtimman men Fredrik Hammarlund kvitterade innan pausvilan. Tidigt i andra gav Aron Norbäck gästerna ledningen och Stöde såg ut att gå mot en trea. Men med fem minuter kvar på uret utjämnade Hugo Hedqvist för Svartvik 2 och lagen fick med sig en pinne var.

- Ikväll gjorde vi en stabil match och fick med oss en poäng. Men vi skulle nog ha avgjort redan i första halvlek med en handfull riktigt bra målchanser. Bäst på planen ikväll skulle jag säga att Olle Åhlin och Hugo Hedqvist var. Olle styrde vårt centrala mittfält och Hugo var säkerheten själv som mittback. Domarna var helt ok, även om jag inte håller med om alla beslut. Vi vill även passa på att tacka Essvik som styrde om sin träning så att vi kunde spela matchen ikväll, säger Svartvikstränaren Jens Dolk.

(väntar på kommentarer även från Stöde)

2
2 okt. 2025 - 20:00 - Kubikenborgs IP konstgräs
1-0 Ibrahim Sankoh-Yillah (34)
1-1 Fredrik Hammarlund (40)
1-2 Aron Norbäck (48)
2-2 Hugo Hedqvist (85)
Domare: Hans Söderblom
Publik: 33

 

 

Sluttabell

1 Östavalls IF   7 6 0 1 26 10 16 20
2 Alnö IF Utveckling   7 5 1 1 22 10 12 16
3 Essviks AIF   7 3 3 1 22 14 8 15
4 Stöde IF   7 2 2 3 13 14 −1 8
5 Ånge IF   7 2 1 4 10 19 −9 8
6 Svartviks IF 2   7 2 1 4 19 22 −3 7
7 Södermalm FF   7 2 1 4 19 25 −6 7
8 Söråkers FF   7 1 1 5 12 29 −17 4
 
 
Fotnot: Ettan i grundserien, Essvik, tilldelas 3 bonuspoäng, tvåan Östavall 2 och trean Ånge 1p.

Omgång 6U: Vinster för Östavall och Alnö U - Essvik tappade tremålsledning mot Södermalm

29 sep 2025 Div. 5 Medelpad

Alnö Utveckling besegrade Svartvik 2 och satte lite press på topplagen Östavall och Essvik. Östavall svarade med att vinna på Lötas konstgräs med hela...

Läs mer

Ny brakförlust för Ljunga när Medelpadsfemmans Fortsättningsserie stängde ner med den uppskjutna matchen från omgång 3

28 sep 2025 Div. 5 Medelpad

Idag spelades den uppskjutna matchen från omgång 3 mellan Ljunga och Matfors 2 och gästerna var överlägsna och vann med hela 9-0 på Ljungalid. Värste ...

Läs mer

Omgång 5U: Essvik tog över serieledningen efter Jonte Åhlins äkta hattrick, Alnö U:s vinst på Skogsvallen och Ånges Elton Evjen utvisad mär han skulle knyta skon

23 sep 2025 Div. 5 Medelpad

Jonathan Åhlin svarade för ett äkta hattrick på 24 minuter när Essvik städade av ett stillastående Söråker med 6-0 och tog över serieledningen. Detta ...

Läs mer

Omgång 5F: Wiskan tog hem Fortsättningsserien och 5-0-segrar för Matfors 2 och Indal

21 sep 2025 Div. 5 Medelpad

Idag spelades den sista omgången av femmans fortsättningsserie där Wiskan och Sidsjö-Böle möttes i en seriefinal. En match som slöt 2-2 vilket innebär...

Läs mer

Omgång 4U: Sena avgöranden i samtliga matcher

15 sep 2025 Div. 5 Medelpad

Under söndagen avgjordes samtliga tre matcher i slutskedet. Valerik Danielian sköt Östavalls segermål i minut 90 borta mot Stöde, Elias Gustafsson räd...

Läs mer

Omgång 4F: Thunefors dubblas straffräddningar räckte inte till första Ljungapoängen, Culusows två mål grundlade Hasselseger och Matfors 2 lämnade walk over

14 sep 2025 Div. 5 Medelpad

I omgång 4 knep Ljungas keeper Mats-Erik Thunefors två straffar mot Sidsjö-Böle 2, men vad hjälpte det? Ljunga tvingades ändå inkassera ännu en förlus...

Läs mer