Omgång 8: Kristian Horobei dubbel målskytt för Fränsta, målvaktsutvisning blev kostsam för Sund 2 mot Matfors 2 och fem Kuben 2-mål i omstarten

Kristian Horobei gjorde två av Fränstas mål när man hemma på Myggvallen lade den kämpande jumbon Wiskan på rygg med 4-2 och hänger med i toppstriden. För Wiskan blir det att fortsätta jaga årets första poäng. Fem mål av Kuben 2 i omstarten när Sundsvalls FF gästade. Marcus Lindmark visade vägen när Kovland vann klart i höstpremiären – 4-1 över Torpshammar. Målvaktsutvisning blev kostsam för Sund 2 – då vände Matfors 2 och vann samt att nästjumbon Alnö 2 inledde hösten med tre poäng – Philip Pallin och Adam Lindstedt gjorde två mål vardera mot Nedansjö
Referat och matchfakta. omgång 8 (28 juli 2021)
Fem mål av Kuben 2 i omstarten när Sundsvalls FF gästade: "Kontrollerade matchen"
Kuben 2 leder Medelpadsfemman efter vårens matcher och det tog bara två minuter av hösten innan Senay Haile Gaim satte 1-0 mot Sundsvalls FF. Mittbacken Casper Viltlycke lyfte en längre boll över bortaförsvaret till en framstormande Sanay som kallt lobbade bollen över bortakeepern, seniordebuterande 16-åringen Ludwig Byström. Men SFF bet ifrån sig och i den elfte minuten vann man boll på mittplan och kontrade in 1-1 genom Emil Lindblom. Tre minuter senare återgav Ossian Olofsson "Tigerrungarna" ledningen så gästernas glädje blev kortvarig.
Efter dryga halvtimman spelad knoppade Arvid Larsson in 3-1 vid den bortre stolpen sedan gästerna tappat bort honom vid en hörna. Precis innan halvtidsvilan gav Tayser Shiqwara alla blå en strimma av hopp då han reducerade till 3-2. Något utjämningsmål förmådde inte SFF inte få till utan tio minuter in i andra satte Senay Haile Gaim sin andra fullträff När sedan Emil Lindblom fick sin andra varning i den 65:e minuten försvann alla chanser till poäng och med fem minuter kvar fastställde Eddie Åhman vinsten till 5-2 och serieledningen intakt.
– En helt OK match från vår sida efter uppehållet. Vi kontrollerade den ganska bra men jag är lite besviken att vi bjuder dem på två mål, säger Kubencoachen Jesper Hellström.
– Vi höll ihop det ganska bra så länge vi orkade och vi var inte så långt borta från poäng som slutresultatet kanske visar. Efter 4-2-målet och den mycket tveksamma utvisningen "dog" matchen för oss, säger Sundsvalls FF:s tränare Torbjörn Persson.
Målskyttarna, Hugo Stenqvist och Casper Viltlycke de främsta i Kuben 2. Målvaktsdebutanten Ludvig Byström kom ifrån sin första seniormatch med hdern i beröm plus att hela laget kämpade hårt hela matchen mot det övermäktiga motståndet.


1-1 Emil Lindblom (11)
2-1 Ossian Olofsson (14)
3-1 Arvid Larsson (33)
3-2 Tayser Shiqwara (45)
5-2 Eddie Åman (83)
Utvisning SFF: Emil Lindblom (65)
Domare: Filip Lundberg
Publik: 70
Matchfakta
Kristian Horobei dubbel målskytt när Fränsta besegrade jumbon Wiskan
Höststart för Medelpadsfemman och match på Myggvallen, där hemmalaget Fränsta tog emot gästande seriejumbon Wiskans IF. Fränsta kämpande för att ta ett steg upp i seriesystemet och Wiskan jagande sin första poäng för året. Fränsta kom till start med ordagrant ett ”brandskattat” lag då några startspelare befann sig på skogsbrand då man tillhör Brandkåren. Efter nio minuters spel var det ytterst nära att bortalaget tagit ledningen då för dagen inhoppande Andreas Modén i hemmamålet skulle rensa bort bollen. En framrusande Viskansspelare bröt bollbanan och för Fränstas del turligt nog gick bollen utanför målramen.
Men efter en kvarts spel visade planens lirare Kristian Horobei hur man gör mål, snurrar ensam upp tre Wiskanförsvarare och placerar otagbart bollen i mål. Två minuter senare var det dags igen, efter ett mindre kaos i bortalagets försvar och räddningar på mållinjen prickar Max Eriksson in 2-0. I matchminut 33 får Fränsta en frispark från höger och Bogdan Smishko slår den intill första stolpen, kanske en liten målvaktsmiss. När så domaren blåser till halvtidsvila lyser det 3-0 till Fränsta på tavlan och många trodde nog nu att det skulle bli en ”walk in the park” i andra för hemmalaget.
Väl ute på planen igen i andra halvlek så visar emellertid Wiskan att man är ett ”lag” och kämpar för varje boll och tänker inte ge sig innan de 90 minuterna gått. Men kvarten in i andra erövrar Henrik Larsson bollen efter ett misslyckat Viskans uppspel och frispelar Kristian Horobei som gör sitt andra mål för kvällen. Men tro inte att gästerna viker ner sig för 0-4, nej man vill visa att det ska fortsättas krigas till ”the end”. När klockan tickar mot 70:e minuten reducerar man genom ett fint anfall på vänsterkanten som avslutas av Christoffer Strandin. När så hemmamålvakten Modén ger sig ut på tur i slutminuterna får han se Albin Karlsson sätta en ny boll bakom honom, en riktigt snygg lobb dessutom.
Slutresultatet blir 4-2 till hemmalaget och kunde nog varit ett eller två mål mer, men en stor eloge till Wiskan som aldrig vek ner sig utan visade att tabellplaceringen ska lyfta innan seriens slut. I Fränsta plussar vi på för tvåmålsskytten Kristian Horobei och de två unga killarna Mathias Godhe som visade ett lugnt och fint spel, samt inhoppande Linus Idh som klev in och tog för sig med den äran. Avslutningsvis så var då äntligen ”halvtidskorven” tillbaka på Myggvallen efter sin frånvaro under våromgången. Betyget blev så klart 5 av 5.
/ Roger Mattsson, Lokalfotbollen.nu


2-0 Max Eriksson (16)
3-0 Bogdan Smishko (33)
4-0 Kristian Horobei (63)
4-1 Christoffer Strandin (69)
4-2 Albin Karlsson (86)
Domare: Gebremeskel Elias
Publik: 50
Matchfakta
Marcus Lindmark visade vägen när Kovland vann klart i höstpremiären – 4-1 över Torpshammar
Efter en lite böljande första halvtimma där både Kovland och Torpshammar hade lägen till ett ledningsmål var det hemmalaget som kunde bryta dödläget då Marcus Lindmark kom loss på högerkanten och sköt in ett vinkelskott via målvaktens händer till 1-0. I den 37:e minuten högg samme Lindmark på en hörna som han drog upp i nättaket på halvvolley.
Det var ett försprång som Kovland inte släppte utan istället utökade man i den andra halvleken genom först Mattias Nilssons "snubblade" in en nick och därefter ett kämpamål av veteranen Håkan Åström som tryckte in en målvaktsretur med risk för både liv och lem. Med knappt tio minuter kvar lyckades emellertid ett åderlåtet Torpshammar nicka in ett tröstmål genom Magnus "Bobo" Eriksson, en institution inom västrafotbollen de senaste 30-35 åren.
– Klart rättvis seger även om jag inte är helt nöjd med spelet, säger Kovlands tränare Joel Falk.
– Ingen jättebra insats från vår sida men vi repade oss i alla fall på slutet, säger Torpshammars spelande tränare Patrik Högdahl, som idag var avstängd och fick coacha från sidan.
Lokalfotbollen-TV:
- Kovlands tränare Joel Falk tar ett snack med Lokalfotbollen efter segern
- Torpshammars tränare Patrik Högdahl om kvällens förlust
- Kovlands målskyttar berättar om sina mål och om höstens fortsättning


2-0 Marcus Lindmark (37)
3-0 Mattias Nilsson (63)
4-0 Håkan Åström (68)
4-1 Magnus Eriksson (81)
Domare: Oscar Moss
Publik: 35
Matchfakta
Målvaktsutvisning blev kostsam för Sund 2 – då vände Matfors 2 och vann
Matfors 2 tog ledningen efter 20 minuters spel då Vincent Johnsson löpte sig fri och lobbade bollen över Niclas Pettersson i bortamåletSund 2 replikerade snabbt genom Kristoffer Nordquist Elverstig sedan hans lösa skott hittat in i nätmaskorna. och 1-1 stod sig till till den 51:a minuten då Ali Panahi mötte en frispark mot borte på volley. Men bara två minuter senare vämde allt från dur till moll för gästerna. Efter att ha tvekat på en utrusning både två och tre gånger gav sig Sundkeepern Niclas Pettersson ut ur sitt straffiområde - och kom helt fel och kapade en frie hemmaspelaren Vincent Johnsson. Domaren Petter Lindbom hade bara att hala upp det röda kortet. Trist för gästerna och normalt säkre Pettersson men det är sånt som händer.
Med en man mer och Sund med en utespelare mellan stolparna tog Matfors över rejält och med 20 minuter kvar utjämnade Oliver Andersson sedan han ryckt förbi sin försvarare och satt bollen vid den första stolpen. Därefter gjorde inhoppande utespelaren mellan stolparna, Kristoffer Nordquist Elverstig, sig illa i knät och in med målvakt nummer tre för kvällen. Med åtta minuter kvar kom avgörandet. Efter en hörna och lite flipper hamnade bollen hos Lukas Gillström som drog till på halvvolley rakt upp i första krysset.
– Efter första kvartem i de bägge halvlekarna tog vi över med vårt unga lag men som vanligt hade vi svårt att hitta nätet och bara efter utvisningen borde vi gjort minst fem-sex mål, säger MIF-tränaren Tobbe Wallin.
– Bra öppningskvartar i båda halvlekarna, därefter blev vi "semestertrötta" då vi är lite dåligt tränade efter sommaren. Efter att de vänt efter vår utvisning orkade vi inte mobilisera för en poängforcering på slutet, säger Sund 2:s lagledare Per-Olof Altin.
I Matfors 2 slet anfallaren Vincent Johnsson kopiöst och så även Gustav Lange på mitten. I Sund 2 var det rätt slätstruket så när som på duon Meron Tekle Hagos och Izak Elfving.


1-1 Kristoffer Nordquist Elverstig (26)
1-2 Ali Panahi (51)
2-2 Oliver Andersson (72)
3-2 Lucas Gillström (82)
Utvisning Sund 2: Niclas Pettersson (53)
Domare:Petter Lindbom
Publik: 66
Matchfakta
Nästjumbon Alnö 2 inledde hösten med tre poäng – Philip Pallin och Adam Lindstedt gjorde två mål vardera mot Nedansjö
Nästjumbon Alnö 2 fick en bra start "hemma" på Nya HK-vallen. Redan i den tionde minuten slog Alfred Karlsson ett fint inlägg som Philip Pallin tog ned på bröstet och lade in till 1-0. Nästa mål lät vänta på sig till timman spelad då Alfred Karlsson ånyo passade Philip Pallin. Med kvarten kvar nickade inhopparen Henrik Göthe in Andreas Sundqvists hörna till 1-2 rakt upp i krysset från straffområdeslinjen och det var match igen.
Men två nickmål från Adam Lindstedt i den 83:e- respektive 85:e minuten säkrade Alnöbilagans seger. Värt att nämna är att det var Alfred Karlsson som centrade till Adams första mål, hans tredje assist för aftonen. Andreas Sundqvist reducerade visserligen till 2-4 direkt på avspark, en så kallad "Honduras" men någon nerv hann aldrig infinna sig.
– I den första halvleken var vi väl det bättre laget men spelade ett för långsamt passningsspel men kom ändå runt på kanterna och skapade lägen. I den andra såg det bättre ut då vi fick upp ett snabbare bolltempo, säger Alnötränaren Magnus Pallin.
– Den första halvleken var jämn där vi hade oturen att inte domaren såg att Alnöspelaren tog med sig bollen med handen innan han gör 1-0. Vi hade det tuffare att skapa chanser i andra men gör ändå två mål. Synd att de fick göra två snabba mål nästan direkt efter att vi reducerade till 1-2. Tycker att vi gör en rejäl uppryckning sista 20 när vi byter in lite friskt folk men Alnö var lite starkare än oss idag och vinner rättvist, säger Nedansjös ass. tränare och ordförande Christer Söder.
I Alnö 2 stod vänsteryttermittfältaren Alfred Karlsson för ett stenhårt jobb och tre målpass. Mittbacken Adam Lindstedt flyttade upp ett hack i den andra halvleken och tackade för förtroendet med att nicka in två bollar. Plus även till den andre tvåmålsskytten Philip Pallin samt P17-målvakten Fabian Alm Westling som agerade säkert och förtroendeingivande så när som på den korta tuppluren vid Nedansjös andra mål. Nedansjös främsta var vänsterbacken Johan Kaijser, vänstermittfältaren Patrik "Putte" Nilsson samt inhopparna Henrik Göthe och Andreas Sundqvist.
Alnö IF 2 - Nedansjö IK 4-2
1-0 Philip Pallin (10)
2-0 Philip Pallin (60)
2-1 Henrik Göthe (75)
3-1 Adam Lindstedt (83)
4-1 Adam Lindstedt (85)
4-2 Andreas Sundkvist (86)
Domare: Jesper Löf
Publik: 42
Matchfakta

Omgång 11: Essvik vann med 21-0 över Södermalm, klar seger även för Ånge och vinster för kölagen Hassel och Sidsjö-Böle 2
Inför: Ikväll avslutas vårens matcher, så när som på det tidigare uppskjutna mötet mellan Indal och Matfors 2 som spelas på måndag. Essvik leder serie...
Läs mer
Omgång 10: Essvik snubblade i derbyt mot Svartvik 2, Östavall knappar in efter Valeriks hattrick, första vinsten för S/B 2 och Ljunga lämnade w.o.
Essvik snubblade i derbyt mot Svartvik 2 och tappade sina förstam två poäng. Valerik Danielians hattrick skillnaden mellan Östavall och Södermalm. Tre...
Läs mer
Omgång 8: Sju matcher i Medelpadsfemman ikväll där det i vanlig ordning bjöds på en hel del målkalas, det största hade Essvik med 13-1 på Hasselbacken
Ikväll var det full veckoomgång i Medelpadsfemman med sju intressanta matcher där Essvik tog hem en 13-1-seger på Hasselbacken, sex mål av Marcus Sawe...
Läs mer
Omgång 7: 10-0 för Östavall mot Hassel i hängmatchen - Jonte Åhlin 7-målsskytt för Essvik i deras 10-0-vinst och Södermalm vann med 13-1
Det blev i vanlig ordning några rejäla målorgier även i afton. Jonathan Åhlin blev till exempel 7-målskytt när Essvik gjorde 10-0 på Matfors 2. 10-0 b...
Läs mer