Omgång 8: Straffkaos när Selånger kvitterade mot Alnö på stopptid - mållöst men poäng för Svartvik i Järpen

Under lördagen spelades det derby mellan Selånger och Alnö där de senare ledde länge men KW Svedin kvitterade sent för hemmalaget efter en omdiskuterad straffspark. Vårt tredje Medelpadslag Svartvik lirade idag söndag och då borta mot Järpen i en mållös tillställning. Anundsjö fortfarande i serietopp sedan man kvitterat Opes ledning.

 

Resultat & referat, omgång 8 (23-24 maj 2026)

 

Mållöst kryss för Svartvik borta mot Järpen - fortfarande obesegrade

Trots ett mållöst möte på Norrmontage Arena behåller Svartvik sin starka position i den absoluta toppen av tabellen, tvåa, medan Järpens IF lyckades stoppa sin negativa trend efter två raka förluster.

- Riktigt tuff bortamatch mot ett erkänt hemmastarkt Järpen och en match mellan två olika filosofier där de är direkta i sitt spel och trivs i kaos medan vi gärna bygger tålmodigt och strävar efter kontroll. Men det blev dem som fick matchen dit de ville i första. De pressade oss högt från start och vi hade problem att lösa den pressen samtidigt som vi inte var bra nog tekniskt eller i duell- och andrabollsspelet efter deras längre bollar. Med det sagt tror jag inte "Mackan" i vårt mål behövde göra nån räddning, säger Svartviks tränare Carl Bergseije och fortsätter.

- Vi lyfter oss i andra utan att egentligen spela så bra där heller. Båda lagen hade kunnat vinna matcherna i andra. Vi tar poängen och jobbar vidare.

– Jämn match där vi var närmast segern, kommenterar Järpens lagledare Niclas Brissman till ÖP.

Järpens IFSvartviks IF
Järpens IF - Svartviks IF 0-0
24 maj 2026 - 16:00 - Norrmontage Arena
Domare: Sharif Jaffari
Publik: 68
 

Fjärde raka förlusten för Cosmos efter 1-3 mot Teg: "Jobba ännu hårdare"

på Tegstunet i Umeå tog hemmalaget Tegs SK tag i taktpinnen direkt från start  mot Cosmos och dominerade matchinledningen. Det resoluta spelet gav snabb utdelning, och laget lyckades trycka in två mål inom matchens första 20 minuter genom Alfred Karlsson och Milad Shahidi. I den 36:e minuten reducerade gästande Östersundslagets Billy Gihuri efter en hörna. I den andra halvleken lyckades emellertid Teg stänga ner Cosmos kvitteringsförsök. Hemmalaget fastställde istället slutresultatet till 3–1 genom Anton Berggren i den 78:e minuten.

- Är nöjd med den dominanta inledningen och de tidiga målen, men irriterad över det insläppta målet på hörna. Är samtidigt imponerad på det sätt vi stänger ner matchen i andra halvlek, säger Tegs tränare Per Lindström, som ville lyfta fram Alfred Karlsson lite extra.Moubarak 

– Att förlora fyra matcher i rad det är inte lätt men nu får vi visa vad vi har för självförtroende och gruppdynamik. Det viktigaste är nu att skapa lugn och att hantera situationen. Jag tar på mig det och ska jobba ändå hårdare redan nu att visa att det finns en plan på att Vi ska tillbaka genom disciplin energi och rätt inställning. Vi säger tack till domaren och gratulerar Tegs SK till vinsten, kommenterade Cosmos FK:s tränare Moubarak Abdallah till ÖP.

Tegs SK FotbollCosmos FK
Tegs SK- Cosmos FK 3-1
23 maj 2026 - 16:30 - Tegstunet
 

Svängigt 2-2-möte i derbyt på Myran

Det bjöds på ett intensivt och prestigefyllt derby på ett soligt Myrans IP. Inför matchen låg lagen tätt i tabellen, med Sollefteå på en tredjeplats och Älgarna skuggande strax bakom på en femteplats.Kampen på planen var jämn och fysisk, precis som ett derby ska vara. Hemmalaget fick en drömöppning då William Hälldahl sprang in en långboll redan efter 18 sekunder och därefter krävdes det två frilägesräddningar från målvakten Jesper Viklund för att inte hemmalaget skulle utöka sin ledning..

Men så visade förre Selångerspelaren Kalfa Kargbo att målformen håller i sig och efter den tidiga kallduschen kvitterade han i den 36:e minuten. Efter paus var det mestadels Sollefteå och på ett inspel mötte Kalfa direkt och via ribban ändrade resultatet till 1-2. Älgarna grävde inte ner sig utan replikerade i stort sett omgående då  Eyad Walid Al Sadi utjämnade till 2-2 och lagen fick broderligt med sig en pinne var.

– Jag tycker att det var en bättre insats av laget jämfört med förra matchen, det känns stabilare att ha Samuel tillbaka. Samtidigt måste vi vara mer kliniska i motståndarnas straffområde och ta vara på våra chanser. Vi ska kunna göra 2–0, men i stället blir det 1–1. I andra halvlek varierar vi spelet bättre med både långa och korta passningar, men även efter 2–2 skapar vi flera stora målchanser som vi måste förvalta bättre. Det finns mycket positivt att ta med oss, men effektiviteten framför mål behöver bli bättre, kommenterade Älgarnas tränare Dacian Dacin till .

Älgarna-Härnösand IFSollefteå GIF FF
Älgarna-Härnösand IF - Sollefteå GIF 2-2
23 maj 2026 - 16:00 - Myran
 

Yassine Assam bakom fem av Kramfors-Alliansens sex mål mot Ytterhogdal

Med halvtimman spelad ledde Ytterhogdal på Kramfors IP med 2-1. Då kvitterade Yassine Assam med sitt andra mål i halvleken och sedan skickade Aron Berglund in två bollar precis innan halvtid fram till en 4-2-ledning. Tio minuter in i andra fullbordade Yassine sitt hattrick. En bra bit in på stopptid såg Jamie Suraj Adem till att Kramfors-segern landade på 6-2.

– Vi gör en riktigt bra match. Mannen bakom vinsten är Yassine Assam, tre mål och två assist. Insatsen är femstjärnig. Vill även passa på att hylla alla våra unga spelare. Fantastiskt imponerande insatser av samtliga. Vi avslutar matchen med ett tiki taka-mål där femtonårige Jamie Suraj sätter bollen i nät, kommenterar Kramfors-Alliansens tränare Henric Karlsson till .

Kramfors-AlliansenYtterhogdals IK
Kramfors-Alliansen - Ytterhogdals IK 6-2
23 maj 2026 - 15:00 - Kramfors IP
 

Alnökeepern Grannas straffräddning på stopptid gick om - då satte Karl-William Svedin kvitteringen på andra försöket och Selånger fick med sig derbypoäng: "Absurt slut"

Fint väder och över 200 åskådare när Selånger tog emot Alnö i derbyt hemma på konstgräset. Och publiken bjöds på en hel del raffel. Gästerna tog ledningen precis innan pausvilan genom Jesper "Bobban" Andersson på Emil Fribergs instick och jumbon såg ut att vara på väg mot en blytung trea efter taktiskt spel. Speciellt som SSK fick sin målvakt Axel Engren utvisade efter att ha tagit bollen med händerna utanför sitt straffområde. Men långt in på stopptid tilldömdes hemmalaget en straffspark, som Joakim Grannas räddade! Men domaren valde av någon anledning att blåsa om den och då gjorde Karl-William Svedin inget misstag och Alnö tappade två sena poäng medan Selånger vann en.

- Vi står för en riktigt fin laginsats där vi idag visar upp en väldigt stark balanserad och taktisk fotboll i både offensiv och defensiv. Vi stänger effektivt ner de flesta av Selångers målchanser samtidigt som vi visar upp fina omställningar och riktigt vasst kombinationsspel i sista tredjedelen. Även om Selånger har mycket boll i första så känns det som vi skapar de vassaste chanserna och vi går till halvtid med en 1-0 ledning. I andra fortsatt fint spel och vi fortsätter skapa riktigt vassa målchanser under halvleken samtidigt som Selånger har fortsatt svårt att komma till några riktiga avslut. En 1-0 seger till oss hade varit välförtjänt och kanske i underkant som jag ser det… Men tyvärr får matchen ett helt absurt slut och jag har aldrig varit med om något liknande där domarteamet mer eller mindre bestämmer utgången av matchen i en lång serie av märkliga beslut och händelser på tilläggstid, dundrar Alnös tränare Mattias Gustafsson

- Vi har perioder under första halvlek som är okej men de är alldeles för korta. När vi tappar strukturen är Alnö skickliga på att straffa oss. Andra halvlek är totalt sett alldeles för tempofattig och när vi blir en man mindre tvingas vi till förändringar som inte leder till det bättre. Straffen är klar men det känns mycket tveksamt till att den ska gå om. I så fall är det första gången sedan stan brann som vi har en marginal med oss. Vi får rannsaka oss och inte mist jag själv för kommande matcher, säger Selångers tränare Filip Renman..

Selånger SKAlnö IF
Selånger SK - Alnö IF 1-1
23 maj 2026 - 14:00 - Selånger IP Konstgräs
0-1 Jesper Andersson (45)
1-1 Karl-William Svedin (90+3, straff)
Utvisning Selånger: Axel Engren (72) 
Domare: Omar Meqbil
Publik: 210
 

Sent kvitterande Anundsjö behåller serieledningen

Serieledarna Anundsjö tog emot Ope hemma på Olympias konstgräs i Bredbyn. Ope tog ledningen i slutet av den första halvleken genom skyttekungen Lukas Vikberg och såg länge ut att ta hem segern. Men i den 88:e minuten kvitterade Amir Ali Zarei höll sig framme på en hörna och fixade en viktig poäng.

- Svängig match där inget av lagen får kommandot. Mycket fasta situationer och det var rättvist med kryss, säger Anundsjös tränare Johannes Andersson i en kommentar till ÖA.

- Vi åker till Anundsjö för att möta serieledarna och fram till idag har vi inte tagit någon poäng på bortaplan. Att då komma hem med en poäng är ett klart steg framåt för oss. Kvitteringen kommer sent på en hörna, där vi inte lyckas få bort bollen. Men lika irriterande är det att vi har flera lägen att göra ett mål till innan kvitteringen kommer, skriver Opes tränare Anneli Andersen till ÖP.

Anundsjö IF Ope IF
Anundsjö IF - Ope IF 1-1
23 maj 2026 - 14:00 - Olympia Konstgräs
 
 

Aktuell tabell

1 Anundsjö IF   8 5 2 1 18 8 17
2 Svartviks IF   8 3 5 0 16 6 14
3 Kramfors-Alliansen   8 4 2 2 20 19 14
4 Sollefteå GIF   8 3 4 1 11 5 13
5 Järpens IF   8 3 3 2 12 9 12
6 Ope IF   8 3 2 3 17 10 11
7 Selånger SK   8 2 4 2 10 8 10
8 Älgarna-Härnösand IF   8 2 3 3 12 16 9
9 Tegs SK   8 2 2 4 9 14 8
10 Cosmos FK   8 2 1 5 16 20 7
11 Ytterhogdals IK   8 2 1 5 11 30 7
12 Alnö IF   8 1 3 4 17 24 6

Omgång 11: Kryss mellan botten mot toppen på Släda och Selånger gjorde enda målet på Nipvallen

Anundsjö klädde av Kramfors-Alliansen med 4-0, hattrick av Joel Tsegai, när den 11:e omgången inleddes under torsdagskvällen. Under lördagen sköt KW S...

Läs mer

Omgång 10: Svartvik straffade Anundsjö men Selånger fick aldrig hål på jumbon Ytterhogdal och rejäl torsk för Alnö

Under torsdagen inleddes omgång 10 med att Järpen slog tillbaka Cosmos i Jämtlan dsderbyt med 2-0 och fortsatte fredagskväll med Ångermanlandsditot me...

Läs mer

Omgång 9: Full pott för Medelpad mot Jämtland - tidigare SSK:are hjälte för Sollefteå i derbyt

Omgång 9 inleddes under fredagskvällen då förre Selångerspelaren Kalfa Kargbo avgjorde för Sollefteå i derbyt mot Kramfors-Alliansen, på stopptid! Vår...

Läs mer

Omgång 7: Viktig Alnövinst i bottenmötet och oavgjort i derbyt på Svartviks IP

Hemkomsten till Släda IP gav Alnö första segern, 2-0 i bottenmötet över Teg. Naturgräsderby blev det under söndagen då topplaget Svartvik var värdar n...

Läs mer

Omgång 6: Emil Friberg Alnös poängräddare, 15-årig keeper när Selånger vann och Svartvik tappade segern i 95:e minuten

Tack vare en kylig straff långt in på stopptid av Emil Friberg räddade han poäng för sitt Alnö på Kramfors IP. Selånger vann över Ope hemma med 3-1 me...

Läs mer

Omgång 5: Svartvik fortsätter vinna hemma borta, Selånger tog poäng mot serieledarna men Alnö tappade 3-0-ledning

Svartvik spelade sin fjärde hemmamatch för säsongen, dock ingen uppe på Hemmanet ännu. Idag tog man emot Kramfors-Alliansen på Westhagen och vann med ...

Läs mer