Reser sig Giffarna i mötet med topplaget Öster?: "Intressant att se hur vi svarar upp mentalt"

23 apr 2023 Superettan

Men det är tufft motstånd som väntar. Anrika Öster ha inlett med tre raka vinster och lär sikta på en fjärde trepoängare i sin jakt på ett allsvenskt återseende.
- Vi möter nu ett väldigt skickligt lag som har flera vapen i sin arsenal, flera ingredienser. Det ska bli intressant att möta dem, och det ska bli intressant att se hur vi hanterar det hela, säger GIF-tränaren Douglas Jacobsen i klubbens matchprogram.

GIF Sundsvall inledde Superettan med två raka vinster innan det för några dagar sedan blev en tung 0-3-förlust mot Östersunds FK i Norrlandsderbyt.

Så här säger GIF-tränaren Douglas Jacobsen om lagets inledning av serien i klubbens matchprogram:
- Känslan är lite svårbalanserad när man lever i det här vecka till vecka. Det var bra med två inledande segrar. Vi fick betalt för det hårda jobb vi lagt ned och jag tycker att prestationen mot både Landskrona och AFC Eskilstuna kan sorteras in under stabila.

Han fortsätter:

- Prestationen mot Östersund i tisdags är såklart vår sämsta så här långt. Vi skaffar oss inte den start vi vill på matchen. De får matchen dit de vill, de får momentum genom att vinna dueller och andrabollar. Östersund är fysiskt starka och har också individuell skicklighet. När de får ytor är de duktiga, tyvärr fick de det i tisdags.

Och idag väntar alltså ett Öster som kommer till NP3 Arena med tre segrar i ryggsäcken.
- Vi möter nu ett väldigt skickligt lag som har flera vapen i sin arsenal. De har ett bra och starkt eget spel som tagit dem till segrar i inledningen. Vi vet också att de är starka på fasta situationer, både offensivt och defensivt. Öster har många ingredienser i sitt spel vilket gör allting mycket utmanande.

Vad lär då krävas för seger idag?
- Först och främst att vi hittar tillbaka till tryggheten i försvarsspelet. Det är viktigt. Jag vill se att vi är hungriga, stabila och att vi presterar. Det ska också bli intressant att se hur vi svarar upp mentalt. Med det menar jag hur vi hanterar att gå från en mindre bra prestation till någonting bra. För det måste vi göra. Vi vet att Öster är bra och det gäller att vi möter upp det. Jag både hoppas och tror att den revanschlust som vi bär på ska hjälpa oss en bit på vägen mot det vi vill uppnå den här dagen.

Lokalfotbollen tippar:
Visst hoppas vi och tror på en tillbakastuds med hemmaseger på ett vintrigt NP3 Arena idag. Tror det gynnar GIF att få slå lite ur underläge och revansch är en bra motivation. GIF-seger med 2-1?

Nye målvakten tvingas bryta kontraktet efter bara fyra dagar: "Personliga skäl"

20 feb 2024 Superettan

Det blev en kort sejour i GIF Sundsvall för nye målvakten Sebastian Ekholm. Efter bara fyra dagar tvingas han bryta kontraktet av personliga skäl.- Vi...

Läs mer

Tappad 2-0-ledning och utvisning när GIF Sundsvall föll mot Mjällby i Svenska Cupen

17 feb 2024 Superettan

Pontus Engblom gav GIF Sundsvall en 2-0-ledning innan halvtimman spelad i cupmötet på Strandvallen mot allsvenska Mjällby AIF. Hemmalaget jobbade sig ...

Läs mer

GIF-legendaren Hasse Lundberg har somnat in

17 feb 2024 Superettan

Den förre GIF-försvararen Hasse Lundberg har i många år krigat mot cancern. Men sent i torsdags vann den över backkämpen som stilla somnade in i sitt...

Läs mer

Målvakten Sebastian Ekholm klar för GIF Sundsvall efter lyckat provspel: "Taggad"

16 feb 2024 Superettan

GIF Sundsvall har gjort klart med en ny keeper.Det är 27-årige Sebastian Ekholm, ifjol i Ljungskile SK, som efter provspel nu fått ett ettårskontrakt....

Läs mer

Idel bortamatcher för Giffarna i Svenska Cupens gruppspel - Nordichallen klarar inte högriskmatcher

13 feb 2024 Superettan

GIF Sundsvall har kvalificerat sig till gruppspelet i Svenska Cupen.Men någon hemmamatch blir det inte då mötet med Hammarby IF flyttas till deras hem...

Läs mer

Mittback klar för GIF Sundsvall efter lyckad träningsmatch: "Fantastiskt"

12 feb 2024 Superettan

Efter provträning och en lyckad insats i träningsmatchen mot Umeå FC har 23-årige mittbacken Pontus Limdgren kritat på ett treårsavtal med GIF Sundsva...

Läs mer