Reser sig Giffarna i mötet med topplaget Öster?: "Intressant att se hur vi svarar upp mentalt"

23 apr 2023 Superettan

Men det är tufft motstånd som väntar. Anrika Öster ha inlett med tre raka vinster och lär sikta på en fjärde trepoängare i sin jakt på ett allsvenskt återseende.
- Vi möter nu ett väldigt skickligt lag som har flera vapen i sin arsenal, flera ingredienser. Det ska bli intressant att möta dem, och det ska bli intressant att se hur vi hanterar det hela, säger GIF-tränaren Douglas Jacobsen i klubbens matchprogram.

GIF Sundsvall inledde Superettan med två raka vinster innan det för några dagar sedan blev en tung 0-3-förlust mot Östersunds FK i Norrlandsderbyt.

Så här säger GIF-tränaren Douglas Jacobsen om lagets inledning av serien i klubbens matchprogram:
- Känslan är lite svårbalanserad när man lever i det här vecka till vecka. Det var bra med två inledande segrar. Vi fick betalt för det hårda jobb vi lagt ned och jag tycker att prestationen mot både Landskrona och AFC Eskilstuna kan sorteras in under stabila.

Han fortsätter:

- Prestationen mot Östersund i tisdags är såklart vår sämsta så här långt. Vi skaffar oss inte den start vi vill på matchen. De får matchen dit de vill, de får momentum genom att vinna dueller och andrabollar. Östersund är fysiskt starka och har också individuell skicklighet. När de får ytor är de duktiga, tyvärr fick de det i tisdags.

Och idag väntar alltså ett Öster som kommer till NP3 Arena med tre segrar i ryggsäcken.
- Vi möter nu ett väldigt skickligt lag som har flera vapen i sin arsenal. De har ett bra och starkt eget spel som tagit dem till segrar i inledningen. Vi vet också att de är starka på fasta situationer, både offensivt och defensivt. Öster har många ingredienser i sitt spel vilket gör allting mycket utmanande.

Vad lär då krävas för seger idag?
- Först och främst att vi hittar tillbaka till tryggheten i försvarsspelet. Det är viktigt. Jag vill se att vi är hungriga, stabila och att vi presterar. Det ska också bli intressant att se hur vi svarar upp mentalt. Med det menar jag hur vi hanterar att gå från en mindre bra prestation till någonting bra. För det måste vi göra. Vi vet att Öster är bra och det gäller att vi möter upp det. Jag både hoppas och tror att den revanschlust som vi bär på ska hjälpa oss en bit på vägen mot det vi vill uppnå den här dagen.

Lokalfotbollen tippar:
Visst hoppas vi och tror på en tillbakastuds med hemmaseger på ett vintrigt NP3 Arena idag. Tror det gynnar GIF att få slå lite ur underläge och revansch är en bra motivation. GIF-seger med 2-1?

Johan Bengtsson nätade mot pappas gäng när GIF Sundsvall tog andra raka segern

31 maj 2023 Superettan

Johan Bengtsson gjorde ett av GIF Sundsvalls mål i 3-1-segern över pappa Micaels Gefle på Gavlevallen.- Det var som vilken match som helst, mer som et...

Läs mer

Skövdemålvakten utvisad i första halvlek - då avgjorde Giffarna i andra mot jumbon

27 maj 2023 Superettan

Gästande Skövde fick sin målvakt utvisade efter en rejäl kapning av Johan Bengtsson i slutet av den första halvleken. Ett smart spelande GIF Sundsvall...

Läs mer

GIF Sundsvall nollat - tappade spelet och Örgryte avgjorde på nick efter hörna

23 maj 2023 Superettan

Giffarna borde haft ledningen tidigt in i den andra halvleken men Pontus Engbloms mål blev felaktigt avvinkat för offside.Istället kunde Örgryte ta öv...

Läs mer

GIF Sundsvalls brända lägen kostade segern mot Helsingborg - som i slutsekunderna hade ett friläge...

15 maj 2023 Superettan

Johan Bengtsson gav GIF Sundsvall tidigt ledningen och hemmalaget hade sedan massor av vchanser att stänga matchen, men istället kvitterade Helsingbor...

Läs mer

Lokalfotbollen tippar: GIF-seger över Helsingborg med 3-0!

15 maj 2023 Superettan

Ifjol spelade GIF Sundsvall och Helsingborg i Allsvenskan. Ikväll väntar nu ett ödesmättat möte lagen emellan på NP3 Arena och där tror jag Giffarna s...

Läs mer

Försvarsmisstag blev dyrbara för GIF Sundsvall - föll borta mot Brage

8 maj 2023 Superettan

Mot Trelleborg senast hamnade GIF Sundsvall i ett tvåmålsunderläge men vände till seger.Även i afton borta mot Brage hamnade Giffarna i underläge med ...

Läs mer