Selånger fortsätter jobba för en ny fotbollshall

Selånger SK har tillsammans med SWECO tagit fram ett förslag om en inomhushall för fotboll och andra aktiviteter, en så kallad Airdome.
Så här skriver klubbens ordförande Fredrik Hammarström på föreningens facebooksida:

Det är några dagar kvar av 2022 och vi blickar med förtjusning, spänning, glädje och förväntan inför fotbollssäsongen 2023. 2020-04-20 presenterade SWECO idestudién för en Airdome i Selånger. Man har haft flertaliga kontakter och möten med Sundsvalls kommun och presenterat förslaget där man vill ingå ett partnerskap. Åren går och nu behövs ett beslut. Vågar Sundsvalls kommun tacka nej till ett sådant här fenomenalt erbjudande som en Airdome skulle ge?. En Airdome skulle ge en oerhörd genomslagskraft för hela Sundsvall och alla fotbollsälskande barn och ungdomar som unga vuxna. Selånger SK menar:

• Selånger SK ser på idén om en Airdome som en möjlig del i ett större behov för kommunen att utveckla befintliga anläggningar inom kommunen och som ett kostnadseffektivt sätt att möta det behov som finns för idrotten i Sundsvall.

• Selånger SK är en av få idrottsföreningar i kommunen som kan axla ett större ansvar och som har en redan i dag stark organisation som kan ta hand om anläggningen.
• Selånger SK erbjuder därmed också kommunen en kostnadseffektiv lösning på ett problem och ett stort behov.
• Vidare ser man också stora möjligheter med att utveckla sina evenemang såsom Vårcupen och Selånger Marknad. Airdomen ger dessutom möjligheter till nya evenemang såsom mässor, fotbollscup under vintertid med mera.

Läs mer

Lokalfotbollens kommentar:
Ovanstående skulle vara ett lyft för fotbollen i Medelpad, helt klart. Men är Sundsvalls kommun villiga att sanktionera detta sett till deras bristfälliga ekonomi? Om denna skulla jag kunna skriva spaltmil men det får vi ta en annan gång. Tyvärr är jag tveksam till detta utan man får helt enkelt försöka jaga sponsorer till bygget.

Lucksta säkrade seriesegern efter överkörning av Sollefteå - Samuel Keflit fyramålsskytt!

Vinst borta mot jumbon Sollefteå och Lucksta skulle för första gången vinna division 3.Och visst blev det seger, och en rejäl sådan, 7-0, där skytteli...

Läs mer

Kuben föll stort borta mot Björna - ingen hjälpande hand till Alnö

Motivation slår klass heter det, och idag besegrade ett för nytt kontrakt kämpande Björna Kuben hemma på Biggevallen med klara 4-0. Ett resultat som i...

Läs mer

Ineffektivt Östavall föll hemma mot Kramfors-Alliansen i grinig match

Östavall kammade noll hemma mot Kramfors-Alliansen som i en grinig match efter 70 mållösa minuter bröt dödläget och därefter säkrade segern i slutminu...

Läs mer

Kuben gav Alnö en hjälpande hand i kampen kring nedflyttningsstrecket - vann över FV Akademi

Kuben hamnade i ett tidigt underläge hemma mot Friska Viljor Akademi men vände till vinst med 3-1 sedan man avgjort sista halvtimman.- Vi släppte in e...

Läs mer

Selånger kvar på kvalplatsen efter 3-0-seger över Björna - två mål från K-W Svedin

Två fullträffar från K-W Svedin och ett från Pontus Lundqvist såg till att Selånger tog hem tre viktiga poäng via en 3-0-seger över Björna trots att i...

Läs mer

Viktig vändning av Alnö borta mot Anundsjö: "Eloge för sin insats"

Med timman spelad var läget prekärt för Alnö, 0-1-underläge borta mot Anundsjö.Då vände ö-laget via mål av Edvin Blom och dubbla fulltäffar från Willi...

Läs mer