Selånger fortsätter jobba för en ny fotbollshall

Selånger SK har tillsammans med SWECO tagit fram ett förslag om en inomhushall för fotboll och andra aktiviteter, en så kallad Airdome.
Så här skriver klubbens ordförande Fredrik Hammarström på föreningens facebooksida:

Det är några dagar kvar av 2022 och vi blickar med förtjusning, spänning, glädje och förväntan inför fotbollssäsongen 2023. 2020-04-20 presenterade SWECO idestudién för en Airdome i Selånger. Man har haft flertaliga kontakter och möten med Sundsvalls kommun och presenterat förslaget där man vill ingå ett partnerskap. Åren går och nu behövs ett beslut. Vågar Sundsvalls kommun tacka nej till ett sådant här fenomenalt erbjudande som en Airdome skulle ge?. En Airdome skulle ge en oerhörd genomslagskraft för hela Sundsvall och alla fotbollsälskande barn och ungdomar som unga vuxna. Selånger SK menar:

• Selånger SK ser på idén om en Airdome som en möjlig del i ett större behov för kommunen att utveckla befintliga anläggningar inom kommunen och som ett kostnadseffektivt sätt att möta det behov som finns för idrotten i Sundsvall.

• Selånger SK är en av få idrottsföreningar i kommunen som kan axla ett större ansvar och som har en redan i dag stark organisation som kan ta hand om anläggningen.
• Selånger SK erbjuder därmed också kommunen en kostnadseffektiv lösning på ett problem och ett stort behov.
• Vidare ser man också stora möjligheter med att utveckla sina evenemang såsom Vårcupen och Selånger Marknad. Airdomen ger dessutom möjligheter till nya evenemang såsom mässor, fotbollscup under vintertid med mera.

Läs mer

Lokalfotbollens kommentar:
Ovanstående skulle vara ett lyft för fotbollen i Medelpad, helt klart. Men är Sundsvalls kommun villiga att sanktionera detta sett till deras bristfälliga ekonomi? Om denna skulla jag kunna skriva spaltmil men det får vi ta en annan gång. Tyvärr är jag tveksam till detta utan man får helt enkelt försöka jaga sponsorer till bygget.

Det blir ingen fotbollsfest på Kubens IP - cupmatchen mot AIK flyttas till NP3 Arena

Cupmatchen 21 eller 22 augusti mot AIK går inte av stapeln på Kubikenborgs IP utan flyttas till vår lokala "nationalarena" NP3.- Vi skulle mer eller m...

Läs mer

Slädadagen – en välbesökt tillställning för generationer i 100-åriga Alnö IF

Med anledning av Alnö IF:s 100-årsfirande var det igår lördag dags för en familjedag på Släda IP. Det är också platsen som stått värd för fest och idr...

Läs mer

Lottat i Svenska Cupen - AIK för Kuben och Ettanmotstånd för GIF Sundsvall: "Roligaste lotten att få"

Det blev rena vinstlotten för Kuben i den andra omgången av Svenska Cupen - AIK hemma.För GIF Sundsvall blir det bortamatch mot Stockholm Internaziona...

Läs mer

Linus Hallenius sköt Kuben vidare i Svenska Cupen

Kuben är vidare till omgång 2 av Svenska Cupen. Detta efter en 3-2-vinst över division 2-laget Gottne. Stor segerorganisatör var Linus Hallenius som s...

Läs mer

Ikväll inleder Kuben årets cupäventyr då division 2-laget Gottne gästar

Ikväll kliver överlägsna division 3-ledarna Kubikenborgs IF in i cupspelet där division 2-laget Gottne väntar i den första omgången.- Gottne är ett st...

Läs mer

U-tränaren tar över och ska försöka rädda kvar Alnö i trean

Det blir en intern lösning på tränarfrågan i Alnö sedan Daryosh Hematian nyligen tvingades kliva av  på grund av sitt civila jobb. Det blir U-tränaren...

Läs mer