Sumd tappar mittfältare till Hudiksvall mitt under säsongen

15 jul 2022 Div. 2 Norrland

Sund har drabbats av ett tungt avbräck inför höststarten.
Det är mittfältaren Filip Caselius som lämnar för Hudiksvalls FF, som spelar i division 2 Norra Svealand.
– Jag tror jag kan få en jättebra utveckling här, det är en bra förening rakt igenom, säger Filip.till klubbens hemsida.

Ifjol och i år har Filip Caselius varit en bärande spelare på Sunds centrala mittfält. Inte minst ifjol då man för första gången tog steget upp till division 2.
Nu väljer dock 19-åringen att fortsätta sin karriär nio mil söder om Maland i Hudiksvalls division 2-lag.

– Vi önskar Filip all lycka in sin nya klubb och han ska veta att han alltid är välkommen tillbaka när och om han känner för det, säger Sunds sportchef Henrik Öhman.

– Jag är en ganska kreativ, spelsmart och teknisk spelare. Jag tror jag kan få en jättebra utveckling i HuFF, det är en bra förening rakt igenom, säger Filip Caselius själv på den nya klubbens hemsida.

– Denna rekrytering gick verkligen med raketfart! Det fanns ett önskemål för bara några veckor sen om att komma ner från Sund IF och träna med oss under deras sommaruppehåll. Väldigt snabbt så insåg både vi och Filip att hans kvaliteter passar som hand i handske i HuFFs sätt att spela. Stor eloge till Sund, sportchefen Henrik Öhman och Lagledaren Claes Nyman, som trots att denna övergång kom väldigt olyckligt i deras utsatta läge var konstruktiva så att vi i gott samförstånd kunde komma fram till en lösning som var bra för alla parter, säger HuFF:s sportchef Micke Flaaten.

– Filip är en rapp och spelskicklig central mittfältare i första hand. Fin bollteknik och skott med en instinkt att hela tiden hota i djupet. Tappar väldigt sällan bollen även om läget blir tajt, något som tidigt utvecklades under hans tid i IFK Stocksund under Adam Gürsoy och senare GIF Sundsvalls Benny Mattsson. Filips personliga egenskaper och höga ambition med sin fotboll är helt linjerade med vår syn. Att han dessutom redan känner halva truppen från sin tid i Giffarna gör att anpassningen till ny miljö kommer att gå smärtfritt, fortsätter Micke Flaaten.

Någon ersättare för Filip kan inte Sund presentera i dagsläget och hur det blir med samarbetet med GIF Sundsvall och inlåningen av unga spelaer från A-truppen är ännu skriviet i stjärnorna. Något samarbete blev det i alla fall inte under våren vilket kan tyckas vara märkligt då det borde vara av intresse för våra allsvenskar att glappet mellan dem och "andralaget" i Medelpad inte borde vara alltför stort.

Sund kraschlandade uppe i Storfors – föll med 1-6

24 sep 2022 Div. 2 Norrland

Det tog Ovie Richard en halvtimma för att sänka Sund.Med sina tre snabba mål och därefter ytterligare ett såg han till att ett för kontraktet jagande ...

Läs mer

Inför Storfors-Sund: "18 man blev 14 och inga GIF-lån"

23 sep 2022 Div. 2 Norrland

Sund kämpar om att hålla sig ovanför kval- och nedflyttningsstreck och i morgon möter man Storfors AIK på bortaplan.– Kallade 18 man idag men nu sitte...

Läs mer

Sund samlar på "hedersamma" förluster – idag 1-2 mot Skellefteå

17 sep 2022 Div. 2 Norrland

Sund har svårt mot lagen på övre halvan och idag blev det en ny 1-2-förlust mot Skellefteå. Detta efter att hemmalaget kvitterat i den första halvleke...

Läs mer

Inför Sund-Skellefteå: "Motivation slår klass"

16 sep 2022 Div. 2 Norrland

Sund vann "måstematchen" över Umeå Akademi förra helgen och det lär krävas poäng även i morgon då man tar emot Skellefteå, som är avsågat från toppstr...

Läs mer

Viktig trepoängare för Sund – Samuel Keflit säkrade segern i slutminuten

10 sep 2022 Div. 2 Norrland

Ett självmål i den första minuten, ditstressad av Ali Mahmoud, och Samuel Keflits 2-0 i den sista såg till att bärga den viktiga Sundsegern över Umeå ...

Läs mer

Inför Sund-Umeå FC Akademi: "Alla är tillgängliga"

10 sep 2022 Div. 2 Norrland

Sund tar emot avsågade junbon Umeå FC Akademi hemma på Maland och det finns inget utrymme för poängtapp om man vill spela division 2-fotboll även näst...

Läs mer