Sumd tappar mittfältare till Hudiksvall mitt under säsongen

15 jul 2022 Div. 2 Norrland

Sund har drabbats av ett tungt avbräck inför höststarten.
Det är mittfältaren Filip Caselius som lämnar för Hudiksvalls FF, som spelar i division 2 Norra Svealand.
– Jag tror jag kan få en jättebra utveckling här, det är en bra förening rakt igenom, säger Filip.till klubbens hemsida.

Ifjol och i år har Filip Caselius varit en bärande spelare på Sunds centrala mittfält. Inte minst ifjol då man för första gången tog steget upp till division 2.
Nu väljer dock 19-åringen att fortsätta sin karriär nio mil söder om Maland i Hudiksvalls division 2-lag.

– Vi önskar Filip all lycka in sin nya klubb och han ska veta att han alltid är välkommen tillbaka när och om han känner för det, säger Sunds sportchef Henrik Öhman.

– Jag är en ganska kreativ, spelsmart och teknisk spelare. Jag tror jag kan få en jättebra utveckling i HuFF, det är en bra förening rakt igenom, säger Filip Caselius själv på den nya klubbens hemsida.

– Denna rekrytering gick verkligen med raketfart! Det fanns ett önskemål för bara några veckor sen om att komma ner från Sund IF och träna med oss under deras sommaruppehåll. Väldigt snabbt så insåg både vi och Filip att hans kvaliteter passar som hand i handske i HuFFs sätt att spela. Stor eloge till Sund, sportchefen Henrik Öhman och Lagledaren Claes Nyman, som trots att denna övergång kom väldigt olyckligt i deras utsatta läge var konstruktiva så att vi i gott samförstånd kunde komma fram till en lösning som var bra för alla parter, säger HuFF:s sportchef Micke Flaaten.

– Filip är en rapp och spelskicklig central mittfältare i första hand. Fin bollteknik och skott med en instinkt att hela tiden hota i djupet. Tappar väldigt sällan bollen även om läget blir tajt, något som tidigt utvecklades under hans tid i IFK Stocksund under Adam Gürsoy och senare GIF Sundsvalls Benny Mattsson. Filips personliga egenskaper och höga ambition med sin fotboll är helt linjerade med vår syn. Att han dessutom redan känner halva truppen från sin tid i Giffarna gör att anpassningen till ny miljö kommer att gå smärtfritt, fortsätter Micke Flaaten.

Någon ersättare för Filip kan inte Sund presentera i dagsläget och hur det blir med samarbetet med GIF Sundsvall och inlåningen av unga spelaer från A-truppen är ännu skriviet i stjärnorna. Något samarbete blev det i alla fall inte under våren vilket kan tyckas vara märkligt då det borde vara av intresse för våra allsvenskar att glappet mellan dem och "andralaget" i Medelpad inte borde vara alltför stort.

Omgång 12: Lucksta tog hem första bortapoängen - 0-0 i Skellefteå med mersmak

15 jun 2024 Div. 2 Norrland

Lucksta hade inte tagit en enda poäng på resande fot någonsin i division 2-sammanhang ännu och att den skulle komma borta idag mot topplaget Skellefte...

Läs mer

Omgång 11: Abdulie Turays tidiga straffmål räckte hela vägen till tre poäng för Lucksta mot Kiruna

8 jun 2024 Div. 2 Norrland

Lucksta fick äntligen spela hemma på Sörforsvallen. För premiärmotståndet stod långväga gästerna Kiruna FF i en lunchmatch, och det blev ett taggat he...

Läs mer

Omgång 10: Lucksta-skutan gick under med man och allt på Frösön: "Jag är mållös"

2 jun 2024 Div. 2 Norrland

Lucksta hade chansen att rycka från Frösö i kampen kring nedflyttningsstrecket men havererade i sexpoängsmatchen. Redan efter åtta minuters spel låg m...

Läs mer

Omgång 9: Bergnäset utnyttjade Luckstas påvra försvarsspel och reste hem med en 4-2-seger

26 maj 2024 Div. 2 Norrland

Efter den imponerande 4-0-segern över IFK Luleå förra helgen väntade nästa Luleålag idag, även det "hemma" på NP3 Arena när överraskningslaget Bergnäs...

Läs mer

Omgång 8 (18-19 maj): Lucksta studsade tillbaka efter brakförlusten i Umeå - skickade hem IFK Luleå med 0-4 i baken

18 maj 2024 Div. 2 Norrland

Lucksta åkte på en riktig överhalning förra helgen, 1-7 mot Team TG, och låg på negativ kvalplats inför dagens match mot IFK Luleå på NP3 Arena där ma...

Läs mer

Omgång 7: Stjärnsmäll för Lucksta uppe i Umeå mot serieledarna Team TG - Paul Thompsons största förlust

11 maj 2024 Div. 2 Norrland

Lucksta har halkat ner på negativ kvalplats och idag väntade serieledarna Team TG uppe i Umeå. Något som utmynnade i tränaren Paul Thompsons största f...

Läs mer