Sumd tappar mittfältare till Hudiksvall mitt under säsongen

15 jul 2022 Div. 2 Norrland

Sund har drabbats av ett tungt avbräck inför höststarten.
Det är mittfältaren Filip Caselius som lämnar för Hudiksvalls FF, som spelar i division 2 Norra Svealand.
– Jag tror jag kan få en jättebra utveckling här, det är en bra förening rakt igenom, säger Filip.till klubbens hemsida.

Ifjol och i år har Filip Caselius varit en bärande spelare på Sunds centrala mittfält. Inte minst ifjol då man för första gången tog steget upp till division 2.
Nu väljer dock 19-åringen att fortsätta sin karriär nio mil söder om Maland i Hudiksvalls division 2-lag.

– Vi önskar Filip all lycka in sin nya klubb och han ska veta att han alltid är välkommen tillbaka när och om han känner för det, säger Sunds sportchef Henrik Öhman.

– Jag är en ganska kreativ, spelsmart och teknisk spelare. Jag tror jag kan få en jättebra utveckling i HuFF, det är en bra förening rakt igenom, säger Filip Caselius själv på den nya klubbens hemsida.

– Denna rekrytering gick verkligen med raketfart! Det fanns ett önskemål för bara några veckor sen om att komma ner från Sund IF och träna med oss under deras sommaruppehåll. Väldigt snabbt så insåg både vi och Filip att hans kvaliteter passar som hand i handske i HuFFs sätt att spela. Stor eloge till Sund, sportchefen Henrik Öhman och Lagledaren Claes Nyman, som trots att denna övergång kom väldigt olyckligt i deras utsatta läge var konstruktiva så att vi i gott samförstånd kunde komma fram till en lösning som var bra för alla parter, säger HuFF:s sportchef Micke Flaaten.

– Filip är en rapp och spelskicklig central mittfältare i första hand. Fin bollteknik och skott med en instinkt att hela tiden hota i djupet. Tappar väldigt sällan bollen även om läget blir tajt, något som tidigt utvecklades under hans tid i IFK Stocksund under Adam Gürsoy och senare GIF Sundsvalls Benny Mattsson. Filips personliga egenskaper och höga ambition med sin fotboll är helt linjerade med vår syn. Att han dessutom redan känner halva truppen från sin tid i Giffarna gör att anpassningen till ny miljö kommer att gå smärtfritt, fortsätter Micke Flaaten.

Någon ersättare för Filip kan inte Sund presentera i dagsläget och hur det blir med samarbetet med GIF Sundsvall och inlåningen av unga spelaer från A-truppen är ännu skriviet i stjärnorna. Något samarbete blev det i alla fall inte under våren vilket kan tyckas vara märkligt då det borde vara av intresse för våra allsvenskar att glappet mellan dem och "andralaget" i Medelpad inte borde vara alltför stort.

Inget spel i Medelpad för hemflyttaren Granit - valde Älgarna-Härnösand: "De visade stort intresse"

17 dec 2022 Div. 2 Norrland

Efter tre år i norska Steinkjer valde Granit Buzuku att flytta hem till Sundsvall.Men något spel i Medelpad blir det inte för den 29-årige mittfältare...

Läs mer

Målvaktsbjässe tog hem priset Årets Spelare på herrsidan i Medelpad

22 nov 2022 Div. 2 Norrland

Om ungdomen prisades på damsidan var det en rutinerad herre som tog hem Årets Spelare i Medelpad på herrsidan. Nämligen Sunds 36-årige målvaktsbjässe ...

Läs mer

Det blev som väntat - Sundtränaren tar ett sabbatsår

9 nov 2022 Div. 2 Norrland

Det lutade åt ett sabbatsår när Lokalfotbollen snackade med honom för ett par dagar sedan.Och så blir det för Sundtränaren Göran Sundqvist efter två s...

Läs mer

Efter Sunds nesliga nedflyttning: "Lutar åt ett sabbatsår"

7 nov 2022 Div. 2 Norrland

Sund gjorde sin första säsong någonsin på division 2-nivå och trots bortavinst i avslutningsmatchen mot topplaget IFK Luleå blev det respass på grymma...

Läs mer

Sund åkte ur tvåan trots bragdseger över IFK Luleå - på ett mål sämre än Bergnäset

15 okt 2022 Div. 2 Norrland

Fotbollen kan vara grym.Trots en bragdartad bortaseger över ett kvaljagande IFK Luleå blev man degraderade tillbaka till division 3 efter bara en säso...

Läs mer

Speltips IFK Luleå-Sund: Desperat behov av en skräll

14 okt 2022 Div. 2 Norrland

IFK Luleå som ligger trea i tabellen efter 25 omgångar har häng på absoluta topplaceringar. Sund däremot hittar vi långt ner i tabellen på 19 poäng oc...

Läs mer