Träningsmatcher div. 3 dam: Timrå U, Sidsjö-Böle och Söröje genrepar i helgen
Här nedan kommer jag att lägga in kommande och redan spelade matcher för våra lag i Damtrean med info.
Träningsmatcher för våra lag i Damtrean



Rutinerade duon klev fram och sköt Medskogsbron till seger
Det stod länge mållöst på ett vindpinat Camp Mitthem mellan Medskogsbron och gästande Forsa IF från Hälsingland. Då klev det gamla gardet fram, Marlene Laggren och Rosie Nilsson, när det återstod 20 minuter och sköt det gröna laget till seger via två fullträffar inom loppet av två minuter. Längst bak höll Tuva From sin andra raka nolla.
- Ännu en blåsig och svårspelad match genomförd. Första halvlek kommer båda lagen till några chanser, men målvakterna släpper inget förbi sig. Spelet är lite knackigt och vi tvekar lite väl mycket i närkamperna. Passningarna går inte dit vi vill till följd av blåsten. Motvinden som vi ställs inför är märkbart påverkande och ställer oss i många situationer. Vi går till pausvila och är eniga om att vi behöver kliva dit lite mer och att vi får inte låta vinden ställa oss som den gjorde under de första 45 minuterna. Vi startar upp och tar över kontrollen en del och får till slut utdelning. Efter ett antal farligheter som inte riktigt vill hitta nät. Marlene Laggren kommer igenom i mitten på den andra halvleken och placerar in 1-0 till oss och bara några minuter senare skjuter Rosie Nilsson in 2-0. En väl genomförd match där vi blir bättre ju längre matchen går. Nu taggar vi verkligen för seriepremiären i maj, säger Medskogsbrons tränare Gottfrid Sjödin.


2-0 Rosie Nilsson (72)
Klar seger för Kovland över Bollsta under fredagskvällen
Både Kovland och Bollsta har ett förflutet i vår högsta damserie. Men det var i damfotbollens linda och landet var uppdelat i olika regionalserier som avslutades med slutspel. Ikväll möttes lagen på Westhagen och KIF-damerna avgjorde det hela under en dryg tio minutersperiod under den första halvtimman då man gick fram till en 3-0-ledning. Resten av kvällen förblev mållös


2-0 Amanda Wallin (33)
3-0 Nathalie Gambardella (34)
Matchfakta
Ett mål i vardera halvleken gav Medskogsbron segern mot Sund
Medskogs vann träningsmatchen i blåsten på Camp Mitthem i Nacksta med 2-0. Ettan prickade veteranen Rosie Nilsson upp i det högra krysset med ett skott utanför straffområdet i slutet av den första halvleken, Med timman spelad bröt Wera Jerzewski ett pass i Sunds straffområde och skickade upp tvåan i nättaket.
- Ett blåsigt väder bjöd inte på förutsättningarna till det finaste spelet, men det är två lag som försöker spela fotboll så gott det går. Det syntes tydligt att vi gör vår första ordentliga match för säsongen och det finns en del att slipa på. Vi hittar några fina kombinationer och många fick testa olika positioner. Jätteroligt att fotbollssäsongen verkligen är igång igen, säger Medskogsbrons tränare Gottfrid Sjödin.
- Säsongens första riktiga träningsmatch och vi provar en ny spelformation där vi fick många bra svar! Vi hade tyvärr lite sjukstuga och kunde bara mönstra truppen med en avbytare och det märktes i slutet av halvlekarna då vi kroknar lite, men annars hade vi mycket boll med fint spel där vi hittade många trianglar. Tjejerna kändes starka och trygga över hela planen och vi vågade stå högt upp och stressade deras uppspel. Kul också att se våra två duktiga nyförvärv Tone Rotvold och Moa Hultqvist i spel! Det ska bli roligt att fortsätta ”inkörningen” av både spelare och spelformation i helgens Söråker Cup, säger Sunds tränare Daniel Stegeby.


2-0 Wera Jerzewsk (62)
Selånger 2 nollade SDFF 2
Selånger 2 tog ledningen precis innan halvtidsvilan då Ella Lindfors hittade rätt bakom SDFF Utvecklings burväktare. I mitten av den andra satte Agnes Rask tvåan på Kubens konstgräs och säkrade segern i blåsten.


Viktoria Bergström gjorde hälften av Söröjes mål mot Sidsjö-Böle
Efter en 1-0-ledning i paus för Söröje, Cornelia Brodén redan i den femte minuten, utjämnade Vera Forssmark för Sidsjö-Böle. Nästan med vändande post såg Viktoria Bergström till att Söröje återtog ledningen och satte därefter även 3-1. Isabelle Eriksson fastställde sedan slutresultater 4-1 med tio minuter kvar.
- Vi inleder matchen lite knackigt och bollen studsar lite hit och dit. Men efter 5 minuter tar vi ledningen genom Cornelia Brodén. Några minuter efter att andra drar igång så kvitterar Sidsjö genom Vera Forssmark. Viktoria Bergström hittar nätet två gånger inom loppet av 10 minuter. Men med 10 minuter kvar av matchen så utökar vi vår ledning genom Isabelle Eriksson som dagen till ära gör sitt första mål i karriären.
Idag plussar vi extra för Milla Lundberg (som inte spelat på 6 år) och även Anna Östman som ställer upp i vått och torrt, säger Söröjes tränare Linda Medelberg
- Vi kom till match med en väldigt stor trupp och gav alla mycket speltid så det blev lite ”stökigt” ibland då vi snurrade positioner. I första var vi inte riktigt beredda på hur fysiska motståndarna var och förlorade väldigt många närkamper. Bra utbildning för våra unga spelare. Vi låg lite långt ifrån och tillät dem bomba bollar över och bakom vår backlinje. I slutet av första spelade vi upp oss. Stundtals spelade vi enkelt och rullade riktigt fin boll. I andra började vi med att träna på att spela rakare och vända underläget och riskera lite mer bakåt. Vi fick utdelning direkt men återigen problem med bollar bakom vår backlinje och släppte in några snabba. Överlag en bra genomkörare och kul att få möta ett nytt lag, säger Sidsjö-Böles tränare Christian Jansson.
(referatet kan komma att uppdateras med fler tränarkommentarer)


1-1 Vera Forssmark (47)
2-1 Viktoria Bergström (51)
3-1 Viktoria Bergström (61)
4-1 Isabelle Eriksson (80)
Matchfakta
Stöde föll klart mot division 2-laget Matfors: "Resultatet speglade inte matchen"
Matfors mötte Stöde på Balders konstgräs och tog hem en tennisseger med blankt sett sedan division 2-laget svarat för trenne fullträffar per halvlek. Lina Lundgren satte ettan och trean i den första halvleken och direkt i andra fullbordade hon sitt hattrick. Slutresuiltatet 6-0 spikade Joanna Fuenzalida på frispark i den 73:e minuten.
- Resultatet speglade inte matchbilden, även om dom vinner rättvist. Vi gör mycket bra, men blir rätt straffade av deras långbollar. Vi står upp bra hela matchen och luftar hela bänken, bl.a. debuterar Lovisa Nordlinder och Linnea Sörman (födda -10) seniorsammanhang och gör det bra. Extra plus till Viktoria Holmlund som var en gigant på mitten idag och förtjänar extra beröm, säger Stödes tränare Fredrik Berglund.
- Bra match från oss förutom 15 minuter i första halvlek som vi blev lite yra. Skönt att få igång lite målskytte då det varit tunt med det tidigare. Resultatet kanske till och med i underkant då vi missade 4 frilägen. Kul att få igång Lina tidigt och att vi kan prestera trots bortavaro på startspelare. 3 yngre som var med och spelade minst en halvlek och visar att vi har ett kapital underifrån, säger Matfors ass. tränare Micke Sundberg.


2-0 Lilly Norrmén (42)
3-0 Lina Lundgren (45)
4-0 Lina Lundgren (47)
5-0 Tilde Bergqvist (66)
6-0 Joanna Fuenzalida (73) ...frispark.
Timrå 2 och Njurunda kryssade under onsdagskvällen - Sjölander & Sjölund målskyttar
Seriekollegorna Njurunda och Timrå 2 möttes på de senares träningstid på konstgräset där man spelade 2 x 35 minuter. Efter en mållös trekvart brände det till ordentligt. Först satte Vera Sjölander 1-0 för Timrå 2 i den 47:e minuten och bara två minuter senare itjämnade Emma Sjölund. Därefter blev det åter stiltje på målskyttet och 1-1 stod sig tiden ut.
- Vår första halvlek var inget vidare, spelet klaffade inte riktigt. Men i andra stämde det bättre och vi låg närmast segern med flera fina lägen och ett ribbskott, säger Njurundas tränare Marcus Sjöström.

1-1 Emma Sjölund (49)
Matchfakta
Sundsvalls FF föll knappt mot division 2-laget Brunflo
Sundsvalls FF tog ett nappatag med division 2-laget Brunflo på bortakonstgräs under lördagen. Och det blev en resultatmässigt jämn match där hemmalagets Nathalie Alsing Göransson nätkänning efter dryga halvtimman visade sig bli skillnaden mellan lagen.
- Vi gjorde en bra match mot ett fysiskt lag på en fin konstgräsplan i Brunflo. Wilma Sjöling rullade in 1-1 i första halvleken som dömdes bort på grund av offside. Hon är back normalt men spelade forward för att vi saknade 4 offensiva spelare på grund av sjukdom och annat. Vi var stabila defensivt men för uddlösa offensivt fast vi kom till en hel del avslut. Överlag en riktigt bra kämpainsats av tjejerna. Det ska de ha cred för, säger SFF-tränaren Robert Vikberg.


Matchfakta
Amanda och Tuva Kovlands målskyttar i 2-1-vinsten över Höga Kusten
Idag vid lunchtid tog Kovland emot Höga Kusten på Westhagen. Amanda Näslund Furåker gav KIF ledningen i mitten av den första halvleken och i mitten av den andra dubblade Tuva Lindberg försprånget. Elma Näslund reducerade för gästerna strax därpå men närmare än så kom man inte.
- Härligt med match i vårsolen! Sol och lite sidovind.
Det var en ganska tillknäppt historia med kompakta lag. Vi skapade de flesta av farligheterna och var det lag som förde spelet. Skönt att vara igång med träningsmatcherna ute, nu ska vi slipa vidare på det offensiva spelet, säger Kovlands t f tränaren Petra Blückert..


Matchfakta
Trots Thea Anderssons läckra frisparksmål - Sundsvalls FF föll mot Heffnersklubban 2
Sundsvalls FF skulle ha mött SDFF Utveckling men de tvingades kasta in handuken på grund av sjukstuga. Heffnersklubban 2 ställde upp på kort varsel, och var ofina att vinna med uddamålet av tre sedan man haft ledningen med 2-0. 1-0 fick man lite till skänks efter ett felpass och en missad stötbrytning som Tilde Norlén vaket utnyttjade efter dryga kvarten och tvåan satte Tilda Sundqvist sedan hon löpt sig fri på en öppnande passning i djupled i minut 78. Thea Andersson reducerade på frispark med fem minuter kvar med en härlig curle över muren.
- Vi parkerar på deras planhalva hela den första halvleken men lyckas inte få utdelning. Heffnersklubban var bättre än oss i andra halvleken då vi blev trötta. Vi orkade inte riktigt forcera för en kvittering på slutet. Vi hoppades att reduceringen skulle generera extra energi men det var tyvärr tomt i tanken, säger SFF-tränaren Robert Vikberg.


Kommande träningsmatcher för våra lag i Damtrean




Omgång 3: Sundvinst i släpande match, Kovland vann toppmötet, Söröje vände och Njurunda vann första naturgräsmatchen
Under onsdagen inleddes Damtreans tredje omgång och först ut var IFK Sundsvall och Matfors som spelade 2-2 på Balders konstgräs. Kovland tog under tor...
Läs mer
Omgång 2 (29 april - 10 maj): Hattrick av Marlene Laggren och Nora Staaf och dubbel från Lilly Utterströms samt en vinnande fullträff från Sara Svensson
Med två mål av av Lilly Utterström och hållen nolla av Alva Swartling vann Sidsjö-Böle över Njurunda under Valborgsmässoaftonen. I kvällens andra matc...
Läs mer
Omgång 1: Kovland inledde med tvåsiffrigt, tennisseger för Stöde och uddamålsvinster för Söråker och Timrå 2 i premiären
Under lördagen kickade Damtrean igång med den målrikamatchen Stöde-Matfors, 6-3. Även söndagens möte mellan Sund och Kovland bjöd på massor av fullträ...
Läs mer
Damtreans försäsong 2026: Njurunda föll i genrepet mot BIK ikväll plus så har det gått för samtliga lag i vinterns träningsmatcher
Elva lag kommer till spel i årets lokala damtrea, sedan Medskogsbrons BK och Selånger SK 2 valt att kliva av sina platser. Lokalfotbollen har koll på ...
Läs mer
Inför premiären i Damtrean: Så har lagen värvat & tappat - och annan intressant information
Under lördagen kickar vår lokala damtrea igång med vårens grundserie. Först ut är Stöde och Matfors, som spelas på Kubens konstgräs. Resterande matche...
Läs mer
Allehanda fakta om de 11 lagen i Damtrean 2026
Tretton lag hade anmält sig till årets upplaga av den lokala Damtrean. Elva av dem kommer till start då Medskogsbron tvingades kapitulera på grund av ...
Läs mer