Clara Ekstrand lämnar SDFF fför Damallsvenskan: "Vill utveckla mitt målvaktsspel"

17 nov 2022 Elitettan

22-åriga Clara Ekstrand tar steget över från SDFF till allsvenska KIF Örebro där hon kommer att få kampa om de ordinarie målvaktshandskarna med Tove Enblom.
- I KIF Örebro kommer jag få en otroligt bra miljö för att kunna utveckla mitt målvaktsspel, säger den lovande keepern till klubbens hemsida.

Växjötjejen Clara Ekstrand kom till SDFF från Kvarnsveden i Borlänge och innan det spel i Linköping. Efter två starka säsonger väljer den lovande keepern att lämna Sundsvall och ta steget upp i Damallsvenskan och KIF Örebro.

Kontraktet är skriver på två år och 22-åringen kommer att bilda målvaktsduo med Tove Enblom.
– Det känns jättebra att ha skrivit på för KIF Örebro och jag ser fram emot att få representera klubben. De har en spännande målsättning, och har påbörjat en resa som jag verkligen vill vara en del av. I KIF Örebro kommer jag få en otroligt bra miljö för att kunna utveckla mitt målvaktsspel. Det en ambitiös klubb där alla hela tiden vill bli bättre varje dag och jag ser verkligen fram emot att få vara med och bidra, säger Clara Ekstrand till klubbens hemsida.

Vad har då Clara för styrkor som målvakt?
- Jag är duktig på att styra spelarna framför mig, förhindra och rädda avslut och har under tiden i Sundsvall blivit ännu bättre med fötterna. Som spelare generellt är jag väldigt målmedveten och vill hela tiden utvecklas. Min längd (180 cm, red anm) gör också att jag har en bra räckvidd, säger Clara.

KIF Örebros sportchef Jonas Nilsson är naturligtvis nöjd med sitt förvärv:
– Vi vill få in en lovande ung målvakt som kan utvecklas i vår miljö, samtidigt som hon kan utmana Tove. Vi vet av historien att när vi haft bra målvakter som sporrat varandra så har det blivit bättre utveckling för alla. I Clara får vi in en lovande målvakt, som kan lära sig mycket av Tove och Simon (målvaktstränare). Vi ser att hon är helt rätt profil för KIF Örebro, som dessutom har gjort det bra i Elitettan där hon fått bra med speltid. Vi bedömer att hon är redo att ta nästa kliv i sin utveckling, och är glada att hon tar det klivet hos oss.

Huvudtränaren Rickard Johansson ser stor potential i Ekstrand.
– När vi letade efter Moa Öhmans ersättare så valde vi att leta efter en målvakt i rätt ålder. En målvakt med bra längd och fysik, en målvakt som är bra med fötterna och en målvakt som har erfarenhet från elitfotboll. Allt detta har Clara och vi ser en stor utvecklingspotential i henne där Simon kommer kunna bidra med bra träning. Clara kommer också få en bra mentor i Tove och vi tror att dessa två tillsammans ska kunna sporra varandra mot högre nivåer!

Trist för distriktet att tappa en duktig målvakt men vi på Lokalfotbollen önskar Clara alla lycka i sin nya klubb. För SDFF blir det nu till att jaga en ny keeper samtidigt som en ny tränare. Bara att hoppas på god jaktlycka!

Joel Cedergren har fått ett nytt tränarjobb - tar över SDFF

29 nov 2022 Elitettan

Han var en av kandidaterna till att ta över GIF Sundsvall.Men det blir stans andra elitlag som får ta del av Joel Cedergrens kunskaper."Sheriffen" kom...

Läs mer

Ida Åkerlund utsedd till Medelpads bästa damfotbollsspelare

22 nov 2022 Elitettan

Det blev 17-åriga jättelöftet Ida Åkerlund som blev utsedd till Årets Damfotbollsspelare av Medelpads Fotbollförbund under kvällens fotbollsriksdag på...

Läs mer

Ida Åkerlund prisades av Idrottens Vänner: "Oerhört tacksam"

15 nov 2022 Elitettan

Först spel med F17-landslaget.Och igår fick hon ett stipendium på 5 000 kronor av Idrottens Vänner.Det har varit några bra dagar för SDFF:s Ida Åkerlu...

Läs mer

Ida Åkerlund från start - men Sverige föll i F18-landskampen

14 nov 2022 Elitettan

SDFF:s Matforsfostrade Ida Åkerlund var med från start i F18-landskampen borta mot Finland i Eerikkilä Sporthall.Men det blev tyvärr förlust med uddam...

Läs mer

Ytter lämnar SDFF: "Hemlängtan"

8 nov 2022 Elitettan

Michelle Rojas Flores kom från Brommapojkarna i våras.Efter 14 matcherfrån start, totalt 23 med inopp, och fem gjorda mål lämnar nu den 25-åriga ytter...

Läs mer

Avslutning i moll för SDFF - föll mot jumbon: "De gjorde mål på sina två chanser"

5 nov 2022 Elitettan

Tränaren Mikael Melin Bhy fick avsluta med en förlust.Och det mot jumbon Rävåsen som kunde ta årets första och enda vinst på hemmaplan via 2-1. Ida Åk...

Läs mer